Delinin attığı taşı çıkaramıyoruz!

21 Ekim 2021 tarihini birçok isim "Dünya Gazeteciler Günü" olarak kutladı. Oysa ki; ne Dünya Basın Tarihi'nde ne de Türk Basın Tarihi'nde böyle bir gün yoktu kutlaması yapılan. Hangi kişi veya kurum tarafından ilan edildiği veya çıkarıldığı bilinmeyen gün dolasıyla bilgi kirliliği oluştu. Basın camiasında şaşkınlık yaşandı.
>> Devamı..

 Anadolunun güçbirliği kazandırdı

‘Torba Yasa’da yer alan ve yerel basın kuruluş- larının kapanmasına, çok sayıda basın çalışanının da işsiz kalmasına yol açacak düzenleme teklifi, TGK'nın yoğun çabası sonucu TBMM’de önerge ile değiştirildi. Yerel gaze- teleri kapanmanın eşiğine getirecek yasal düzenlemeden geri adım atıldı. Karşı çıktığımız yasa değişikliği teklifi önerge ile düzeltildi.
>> Devamı..

 Basının Gözünden Ayasofya

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürlüğü, "Basının Gözünden Ayasofya" eseriyle her biri içerikleri yönüyle önemli kitap/albümlerini yenisiyle taçlandırdı ve ülkemiz kültür hazinesine bir eser daha kazandırdı. Muhteşem mabedin yüz yılını aktaran paha biçilemeyecek eser Hasan Basri Çantay Kütüphanemize değer kattı.
>> Devamı..

 Ahmet Aydemir vefat etti

Gazeteci, spor adamı, siyasetçi ve sosyal sorumluluk projeleriyle toplumun her kesimine dokunan hizmetleri bulunan Ahmet Aydemir vefat etti. Balıkesir'de beyefendi kişiliğiyle sevilen ve saygı duyulan isimler arasındaki Aydemir'in vefatı haberi şehri mateme büründürdü. Aydemir, Cemiyetimiz şeref üyesiydi.
>> Devamı..

 Basın İstatistikleri Açıklandı

Basın İlan Kurumu (BİK), resmi ilan yayınıyla alakalı süreli yayınların, 2021 yılına ait iller bazında kadrolarında yer alan basın çalışanlarına ait istatistikleri açıkladı. Gazete sayısında İstanbul'un ardından ikinci sırada yer alan Balıkesir'deki gazetelerde 54'ü kadın 158 fikir işçisi istihdam ediliyor. Bunlardan 4'ü engelli, 20'si emekli.
>> Devamı..

 Yarın çok Geç Olmadan!

Türk Basınında Sansürün Kaldırılışın 113. yılı mesajında yerel medyanın sorunlarına değinildi. Cemiyet açıklamasında, yerel medyanın sıkıntılarına dikkat çekti; "Kamu yararına yayıncılık yapan yerel gazeteler desteklenmeli. Yerel basın susturulursa, vatandaşımızın sesi çıkmaz, sorunu dile getirilmez" dedi.
>> Devamı..
BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2021 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !