BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ TARİHÇESİ

İlk gazetenin 5 Mart 1886 Çarşamba günü "Karesi" adıyla yayımlandığı Balıkesir'de gazetelerin bir dernek çatısı altında buluşması düşüncesi 1961 yılının son haftalarında sonuç verdi. 
1961 yılının sonlarında, Balıkesir kentinde yayınlanan Türk Dili, Balıkesir Postası, Balıkesir Ekspres ve Ateş gazeteleri yöneticileriyle basın emekçilerinin girişimleri sonucunda Gazeteciler Cemiyeti kurulması amacıyla gazete sahipleri ve gazeteciler arasında bir dizi görüşmeler yapıldı.  
Demokrasinin çok seslilik kuralını işletebilmek, halkın doğru, tarafsız, gerçek haber alabilmesini sağlayabilmek üzere mesleki dayanışma sergilenmesi gerektiği paydasında buluşulan bu çalışmalar sonucu Balıkesir ilindeki tüm gazeteler 24 Aralık 1961 Pazar günü saat 11.00'de Ekspres gazetesi bürosunda toplanarak cemiyet tüzüğüne nihai şeklini vermişlerdir. 
Tüzük 27 Aralık 1961 günü Vilayete verilerek bu tarihten itibaren Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti resmen faaliyetine başlamıştır.
Cemiyet kurucuları soyadı sıralamasına göre şöyledir: 
 
NEJAT AKPINAR      (Balıkesir Ekspres)
CAHİT ALBAYRAK   (Ateş)
HASAN BASRİ ATILGANER  (Bandırma Ufuk)
EKREM BALIBEK     (Balıkesir Postası)
CEVDET DEMİRAY   (Türk Dili)
ALİ GEZER                (Edremit)
GÜNGÖR GEZER      (Bandırma Gürses)
M.REŞİT KIPÇAK      (Balıkesir Ekspres)
H.ŞADİ KURAL          (Susurluk 24 Haziran)
KEMAL ÖCAL            (Edremit Sohbet)
EMRAH SAĞDIÇ        (Edremit Sohbet)
MÜNİR YENAL           (Balıkesir Postası)
GIYAS YETKİN           (Edremit Sohbet)
 
 
İLK BAŞKANIMIZ CEVDET DEMİRAY
Cemiyet kongresi toplanıncaya kadar geçici yönetim kuruluna Cevdet Demiray, Münir Yenal, Cahit Albayrak, Ekrem Balıbek, Nejat Akpınar seçilmişlerdir. Bunlardan en kıdemli gazeteci olarak Cevdet Demiray'ı başkanlığa seçmişlerdir.
Cemiyet ilk olarak Anafartalar Caddesi'ndeki Emlak Bankası İşhanı'ndaki 5 nolu ofiste çalışmalarına başlamıştır.
 
CEMİYETİN İLK KONGRESİ
Cemiyetin ilk genel kurul toplantısı 28 Ocak 1962 Pazar günü saat 15.00'te Cemiyet geçici merkezinde Kerim Kani Akpınarlı'nın başkanlığında gerçekleştirildi.
Yapılan seçimlerde yönetim kurulu Emrah Sağdıç (Edremit Sohbet), M.Reşit Kıpçak (Balıkesir Ekspres), Cevdet Demiray (Türk Dili), Sadettin Öcal (Edremit Sohbet), Ekrem Balıbek (Balıkesir Postası), Cahit Albayrak (Ateş) ve Nejat Akpınar (Balıkesir Ekspres) isimlerinden oluştu.
Murakıplıklara İsmail Kampus (Türk Dili), Vedai Canyalçın, Güngör Sezer (Bandırma Gürses) seçildiler.
Genel kurul ardından toplanan yönetim kurulu iş bölümü yaparak başkanlığa M. Reşit Kıpçak'ı, 2. başkanlığa Sadettin Öcal'ı, sekreterliğe Nejat Akpınar'ı, Muhasipliğe Ekrem Balıbek'i getirdiler.
 
BALIKESİR VE İLÇELERİ TEK ÇATI ALTINDA
Cemiyetin adı 1987 yılında Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirildi.
Balıkesir merkez yanında tüm ilçelerdeki meslektaşlarını çatısı altında bulunduran Gazeteciler Cemiyeti günümüzde 200'ü aşkın üyesi ile Türk Basınının saygın kurumlarından birisi olarak etkinliğini sürdürmektedir. Bugün Ramazan Demir başkanlığındaki yönetim kurulu onbir (11) üyeden oluşmakta ve Cemiyetin çalışmaları ortak fikirler ve çabalarla devam etmektedir.
Cemiyet yönetim kurulunda, ilçelerin temsil edilmesi de benimsendi. Buna göre, Körfez ve Marmara bölgelerindeki meslektaşlarımız yönetimlerde eşit şekilde yer aldı. 
BGC BASIN MÜZESİ ve MEDYA MERKEZİ
Gazeteciler Cemiyeti'nin Ramazan Demir başkanlığında Coşkun Yaman, Ümit Babacan, Mahmut Acaröz, Tuğba Sıdıka Berber Karaman, K. Ceren Yıldırım, Ramazan Karaca, Bekir Terzioğlu ve Devrim Derin’den oluşan yönetim kurulunun girişimleri sonucu 2013 yılı Mayıs ayında Balıkesir'in sosyal ve kültürel yaşamına kazandırıldı.Müzede Balıkesir ve Türk Basın tarihinin geçmişinden bugününe yolculuk yapılabiliyor.
 BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi Karesi Mahallesi Kaya Sokaktaki tarihi Paşa Konağı'nda faaliyetini sürdürmektedir. 
BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !