HAYIRSEVENER'İ ANDIK

Yazdığı yazılar nedeniyle Balıkesir Bandırma’da cadde ortasında uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Cihan Hayırsevener, öldürülüşünün birinci yılında gazeteci meslektaşları tarafından anıldı. Törene TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, BGC Başkanı Ramazan Demir, meslektaşlarımız ile çok sayıda vatandaş katıldı. Hayırsevener'in katledildiği alanda yapılan törende konuşan Cemiyet başkanımız Ramazan Demir, "Cihan'a kurşun sıkanlar ve sıktıranlar aslında kendi beyinlerine ve özgürlüklerine kurşun sıkmıştır" dedi. TGF Başkanı Sertel ise, törene katılanlara; 'Cihan'ı unutmayın, unutturmayın" diye seslendi.

Bandırma’da yayın yapan Güney Marmara Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener, katledilişinin birinci yılında vurulduğu sokakta törenle anıldı.

Gazetecilerin ve Hayırsevener’in sevenlerinin bulunduğu anma törenine Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de katıldı.

Hayırsevener, bir yıl önce gazetesindeki köşesinde ilçede yayın yapan başka bir yerel gazetenin yöneticileriyle ilgili yolsuzluk iddialarını yazdığı nedeniyle tehdit edilmiş ve görevi başında iken 18 Aralık 2009 tarihinde silahlı saldırıda öldürülmüştü.

Hayırvener’i anma töreninde konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, “Buradan özellikle yargıya ve diğer yetkililere sesleniyorum; bizim bir tek dileğimiz var; o da adalet bunu yapanların yakasına yapışsın, hesabını sorsun. Ve sormalıdır da. Bandırma ve Balıkesir’de kamu ve sivil toplum örgütleri Hayırsevener’in adını en güzel yerlere vermeli. O yaptığı kutsal görev ile bunu hak ediyordu” dedi.

‘ÖZGÜR BASIN İSTİYORUZ’

Türkiye’de basın özgürlüğü istediklerini vurgulayan Sertel, şunları söyledi:

 “Kim ne yazarsa yazsın, kim ne düşünürse düşünsün kimse söyledikleri nedeniyle yargılanmamalı, cezalandırılmamalı. Türkiye’de basın özgürlüğü istiyoruz. Türkiye’de bazı hakikatlerin ortaya çıkmasını istiyoruz, karanlıkların aydınlatılmasını istiyoruz. Bunları isteyenlerin biri de Cihan Hayırsevener idi. Hayırsevener, eşkiyalıkların, çeteciliklerin, kara paracıların, meşru olmayan yollardan para kazananların karşısına dikildiği için acımasızca katledildi. Türkiye’de elbette bundan sonra da gazetecilerin can güvenliği tehdit altında olacaktır.

Elbette ki Türkiye’de karanlık güçler, haksız kazanç elde etmek isteyenler gazetecilere yönelik tehditlerini sürdürecektir. Ancak Türkiye’de namuslu, ilkeli, çizgisinden asla sapmayacak gazeteciler vardır, var olacaklardır. İşte biz o gazetecilerin yanındayız. O yüzden buradayız. Cihan Hayırsevener’i unutmayın, unutturmayın! Çünkü unutulur ve unutturulursa işte o zaman Türkiye çok büyük bir karanlığa bürünecektir.”

Anma töreninde konuşan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu üyesi Ramazan Demir’de sadece doğruları yazdığı için kalleşçe katledilen Hayırsevener’in katillerinin yargıda hesap vermelerinin kendilerini teselli ettiğini söyledi. Konuşmaların ardından gazeteciler, Hayırsevener’in saldırıya uğradığı yere siyah çelenk ve karanfil bıraktı.

Kayıt : 19.12.2010

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !