PARAVAN GAZETECİLERE DİKKAT!

Balıkesir Rotary Kulübü'nde konferans veren Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, iş dünyasını sahtekarlara karşı uyanık olmaya çağırdı. Demir, "Maliye, Emniyet, Mahalli İdareler, Esnaf gibi kurumlar adına gazete veya dergi yayınladıklarını ileri süren kişilere inanmayın, prim vermeyin" dedi. Rotary üyelerine yaygın ve yerel basın arasındaki farkı anlatan BGC başkanı Demir, "Hiçbir kuruluşun yayın organı çıkarmasına karşı değiliz. Belediyeler, odalar veya okullar kendi faaliyet alanlarındaki çalışmaları içeren bültenler yayınlayabilir. Ancak bunlara reklam alınmasını etik anlamda uygun bulmadığımız gibi, yerel gazetelere de darbe olarak görüyoruz" diye konuştu.

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, bazı uyanıkların çeşitli kurum ve kuruluşların adlarını kullanarak çıkardıkları gazete ve dergiler yoluyla dolandırıcılık yaptıklarını söyledi.
Demir, Balıkesir Rotary Kulübü üyelerine verdiği konferansta, Türkiye'deki sansür uygulamalarıyla yaygın ve yerel basın arasındaki farkı anlattı.
Gazetecilerin ifade özgürlüklerini sağlıklı bir şekilde kullanamadıklarını savunan Demir, gazeteciler hakkında son 2 yıllık süreçte açılan dava sayısının beş bini bulduğunu hatırlattı.

Demir, basın özgürlüğünün olmadığı toplumlarda insan hak ve hürriyetinden sözedilemiyeceğine vurgu yaparak, "Adalet, bireyler ve toplumlar için hava, su kadar gerekliyse basın özgürlüğü de basının kuruluşlarının gözrgürlük alanının olmasının ötesinde, bireysal hak ve özgürlüklerin alanı, demokrasinin varlığının ve geliştirilmesinin teminatıdır." dedi.

Basının toplumla kucaklaşarak yürüteceği çalışmaların herkes için gerekli olan özgür basının da yolunu açacağına işaret eden Demir, gerçek ve özgür gazeteciliğin ise yerel medya tarafından yapıldığını dile getirdi.

SAHTE GAZETE VE GAZETECİLER..

Balıkesir ilindeki medya organları hakkında katılımcılara bilgi aktaran Demir, paravan gazete ve gazetecilerin ise 'kutsal' olarak nitelendirilen gazetecilik mesleğinin "başbelası" olduklarını ifade etti.

Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Balıkesir, yayın organı sayısıyla gelişmişlikte gerisinde bulunduğumuz Bursa'nın önünde. Biz bunlara bayramdan bayrama, yılbaşından yılbaşına çıkan "paravan"ları eklemiyoruz. Çünkü olarak gazete ve dergi olarak değerlendirmiyoruz.

Ayrıca 'Maliye', 'Polis', Esnaf', 'Mahalli İdareler' adı altında çıkarılan gazete ve dergiler var. Bunların ne adı geçen kurum ve kuruluşlarla ilgisi var, ne de gazetecilik mesleğiyle. Bunlar ülkemizin ciddi kurumlarının adlarını kullanarak bir çeşit dolandırıcılık yapıyor. Bu sahtekarlara asla inanılmamalı, prim verilmemeli. Bizler iş dünyasından ve vatandaşlarımızdan, bu kişilerle karşılaşılması halinde hemen polise ihbarda bulunmalarını bekliyoruz."

HERKES İŞİNİ YAPMALI

Cemiyet Başkanı Demir, yayınlandıkları bölgenin gözü, kulağı, sesi olan yerel gazetelere bir başka büyük darbenin ise, Belediyeler yanında bazı meslek kuruluşlarıyla okul adlarına çıkarılan dergi ve gazeteler aracılığıyla vurulduğunu belirtti.

Demir, "Hiçbir kuruluşun yayın organı çıkarmasına karşı değiliz. Belediyeler, odalar veya okullar kendi faaliyet alanlarındaki çalışmaları içeren bültenler yayınlayabilir. Ancak bunlara reklam alınmasını etik anlamda uygun bulmadığımız gibi, yerel gazetelere de darbe olarak görüyoruz. Ayrıca, bu tür dergilerin ilan ve reklam yayınlayabilmeleri için bazı yasal sorumlulukları var. Cemiyet olarak bunları tespit ettiğimizde gereken yerlere yasal başvuruda bulunuyoruz. Bu nedenle herkesin kendi işini yapması gerektiğine inanıyoruz." diye konuştu.

YEREL MEDYA SİZİN SESİNİZ

Türk basını içerisinde yerel medyanın saygın ve etkili bir kimliğe sahip olduğunu savunan Demir, yayınladıkları bölgenin sesi konumundaki yerel gazetelere sahip çıkılması gerektiğini ve bunun hergün bir yerel gazete satın alarak gerçekleştirilebileceğine değindi.

Demir, her meslek dalında olduğu gibi medya alanında da gazeteciliği kişisel çıkarları için silah olarak kullananların bulunabileceğine işaret ederek, "Bizler kendi sokağımızı, kendi evimizin önünü temizlemek için kamuoyunun devreye girmesini bekliyoruz. Halktan aldığı gücü doğru yönde kullanmayan medya organlarının, medya çalışanlarının kamuoyunun oluşturacağı duvara toslamasını gerektiğine inanıyoruz. " dedi.

Otel Basri'deki konferansın ardından BGC Başkanı Demir'e, Rotary Kulübü Başkanı Sema Ayhan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Kayıt : 28.07.2010

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !