TGF, YEREL MEDYANIN SESİ OLDU

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti başkanı Ramazan Demir'in de Genel Mali Sayman olarak 11 kişilik yönetiminde yer aldığı Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), yerel medyanın sesi, sorunlarının takipçisi oldu. Afyonkarahisar'da toplanan TGF Yönetim, Denetim ve Onur Kurulları ile Yüksek İstişare Konseyi üyeleri, yerel medyanın "can damarı" olarak nitelendirdiğimiz resmi ilanları masaya yatırarak ilgili kurum ve kuruluşlara rapor verilmesini kararlaştırdı. TGF yöneticileri, Basın İlan Kurumu genel müdürü Mehmet Atalay ile de resmi ilanlar konusunda görüşme yaptı. Atalay, yerel medyanın sıkıntılarına işbirliği içerisinde çözüm üretmeye çalışacaklarını söyledi.

GF Yönetim, Denetim ve Onur Kurulları ile Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde Oruçoğlu Termal Otel'de yapıldı. TGF Yöneticileri, Basın İlan Kurumu genel müdürü Mehmet Atalay ile de resmi ilanlar konusunda görüşme yaptı.

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan TGF Başkanı Atilla Sertel, her kişinin siyasal düşüncesi olduğunu ve buna saygı duyduğunu söyledi. Her gazetecinin de siyasi düşüncesinin bulunduğunu buna da saygı duyulması gerektiğini belirten Sertel, "Ancak biz, bulunduğumuz konumda herkese eşit, adil ve aynı mesafede durmayı bilen nsanlar olmalıyız. Eğer öyle olmazsa gazeteci subjektif olur" dedi.

Gazetenin objektif olması gerektiğinin altını çizen Sertel, "Gazeteci haberi verendir, günün tanığıdır. Gazeteci kendi kişisel düşüncelerini, kendi siyasal düşüncelerini yazmakta isteyebilir. Bu köşe yazarlarının işidir" şeklinde konuştu.

Son dönemde toplum tarafından gazetecinin, gazetecilik ötesinde bir görev yapar konumda algılandığını anlatan Sertel, "Bu neden böyle oluyor. Buna bakmak lazım. Geçmişte bize okullarda öğretilen ve en önemli kurallardan biri şuydu. Derdi ki meslek büyüklerimiz, '5N 1K'. Gazetecilikte yetmiyor. Ne, nerede, nasıl, niçin, kimin yanısıra suçlayan kadar, suçlananın da aynı haber içerisinde yerinin alınmasını, o görüşün de yer alması gerektiğini söylüyor. Oysa son dönemlerde bu değişti. Biz yazalım, ona nasıl olsa suçlanan kişi ertesi günü yanıt verir gibi bir anlayış. Oysaki bu son derece yanlış bir anlayıştır. O gün gazeteyi okuyan bir vatandaş, ertesi gün aynı gazetede aynı haberin devamını okumayabilir" diye konuştu.

Gazetecinin savcı olmadığını söyleyen Sertel, yargının karar almadığı noktada, savcı gibi suçlayıp, yargıç gibi karar verip insanı suçlu addetmenin gazetecilik olmadığını belirtti. Gazetecinin, gazetecilik yapması gerektiğinin altını çizen Sertel, "Ne yazık ki televizyonlarda görüyoruz ki bazı gazeteci arkadaşlarımız savcı gibi insanları suçlamaktadır. Yargının karar almadığı noktada savcı gibi suçlayıp bir de yargıç gibi karar verip insanı suçlu addetmek bence gazetecilik değildir. İşte burada büyük sıkıntılar var. Yine yandaş ya da zorundaş ya da diğer basın diye bir kavram var" dedi.

Yerel basının güçlenmesi konusuna da değinen Sertel, "En temiz, en duru, en nitelikli kaynak yerel basındır" dedi. Gazetelerin başlıkların değişik, özleri ve haberlerinin aynı olduğunu da söyleyen Sertel, "Rahmetli Turgut Özal'ın dediği gibi 2,5 gazete 2,5 parti günümüz koşullarında olagelmiştir. O açıdan yerel basının önemini bir kez daha altını çiziyorum. Çünkü yerel basın kendi yazı işleri müdürü ile sahibi ertesi gün atacağı başlığı, manşeti haberleri özgür iradeleriyle belirlemektedir. İşte temiz su, kaynak oradadır. Diğer yaygın basında ise bu kaynağın bu kadar temiz olmadığı söylenmektedir. Bende buna katılıyorum. Nispeten belli istisnaları göz ardı edersek bu böyledir ve doğrudur" diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Yönetim, Denetleme, Onur kurulları ile Yüksek İstişare Konseyi, kendi aralarında gerçekleştirdikleri toplantılarla TGF çalışmalarını ele aldı.

Kurulların toplantıları öncesinde TGF Genel Başkanı Sertel, TGF Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca ile TGF Genel Sekreteri Merih Ak, TGF Genel Mali Saymanı Ramazan Demir, kurul üyelerine 7 aylık süreçte yönetim kurulunun gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

ATALAY İLE TOPLANTI

Bu arada, TGF yönetimi toplantının son günü Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay ile biraraya geldi. TGF yöneticileri, yerel basının "can damarı" olarak nitelendirilen resmi ilanlarla ilgili görüşmelerde bulundukları Atalay'a, yerel medyanın son durumu hakkında bilgi aktardı. Atalay, yerel basının güçlenmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını belirterek, Basın İlan Kurumu mevzuatının yerel medyaya çeşitli kolaylıklar sağlayacak şekilde yeniden düzenleneceğini bildirdi. Atalay, bu konuda Gazeteciler cemiyetlerinin görüşlerine de başvuracaklarını açıkladı.

Kayıt : 20.04.2010

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !