KAMUOYUNA AÇIKLAMA

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, bir spor karşılaşması sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. İddia sahiplerini ispata çağıran Demir, “Aksi takdirde, adımın ve başkanı olduğum kurumun adının geçtiği iddia edilen her olayın aydınlanmasında yargı yoluyla kişilik haklarımı ve meslek onurumu koruma düşüncesinden taviz vermeyeceğim.” diye konuştu.

Cemiyet’te yönetim kurulu üyeleri Coşkun Yaman, Ertan Filizel, Ramazan Karaca ile birlikte düzenlediği toplantıda Demir, Balıkesir kamuoyuna şöyle seslendi:  

“Merkez, Körfez ve Marmara’mızda yaşayan saygıdeğer hemşehrilerimiz.
Uzunca bir süredir,  sadece belirli odakların körüklemeye çalıştığı bir Balıkesir-Bandırma gerginliğinin ulaşabileceği en son noktaya gelmiş bulunuyoruz.
Bu bizleri üzüntüye sevk etmekte, dolayısıyla da gelecek adına kaygılandırmaktadır .

Çünkü, spor kisvesi altında başka hesapların,  ya da kişiselliğe indirgenen bir senaryonun uygulandığını üzülerek görüyor, şahit oluyoruz.
Öncelikle şunu belirteyim ki;

Bizler Balıkesir’i 18 ilçesi, yaklaşık 930 köyü ile bir bütün olarak görüyor, biliyoruz.

Balıkesir ile Bandırma  da dosttur ve ilelebet dost olarak kalacaktır.

Ancak bu dostluk bazılarını rahatsız ediyor olacak ki, Ramazan Demir adı üzerinden,  aslında mensubu ve başkanı olduğum Cemiyet yıpratılmaya çalışılmaktadır.

Bu tavır bilinçli olarak yapılmaktadır.

Geçtiğimiz hafta Balıkesir’de oynanan Balıkesirspor-Bandırmaspor maçından sonra, "Galibiyetimize gölge düşüremezler" diyen ama Balıkesir'de taraflı tarfsız herkesin "analarının ak sütü gibi helal bir galibiyet elde ettiler" diyerek alkışlanmalarını görmemezliğe gelen Bandırmaspor basın sözcülerinin ortaya attığı, içinde benim de adımın geçtiği ithamların gerçekle bir ilgisi olmadığı gibi, tamamen bir karalama kampanyasına dönüştürüldüğünü üzülerek görüyorum.

Bandırmaspor basın sözcüsü kimliği ile açıklama yapanların,  öncelikle söylediklerini kulaklarıyla duyması gerekmektedir.

Çünkü yaşanan olumsuzluklardan prim yapmayı adet haline getirenlere yapacağımız tek öneri, böylesi müessif olaylardan nemalanmak değil, itidalle davranmak gerektiğini hatırlatmak olacaktır.

Bu vicdani bir sorumluluktur.
Öncelikle ortaya atılan bu ithamların muhataplarının,  bu sözleri ettikten sonra, bunları ispat etmesini de sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Aksi takdirde, adımın ve başkanı olduğum kurumun adının geçtiği iddia edilen her olayın aydınlanmasında, olaylara şahit olduğu iddia edilen kişilerin de şahitliğine başvurarak, yargı yoluyla kişilik haklarımı ve meslek onurumu koruma düşüncesinden taviz vermeyeceğim.

Gazeteciliğin kutsal ve kamu adına verilen önemli bir hizmet olduğu konusunda hemfikiriz.

Ancak, bu kutsal mesleğin sadece saldırı ve karalama, yangına körükle gitme felsefesine hizmet etmesini de anlayamıyoruz.
Çünkü, bugün şahsım ve bazı basın mensuplarının adının geçtiği iddia edilen olayların çok daha fazlasını büyük bir zevkle yapanların ağzına, bu tür beylik açıklamalar hiç yakışmamaktadır.

Önce aynaya bakıp kendi bulanık görüntüsünü görme cesaretine ve erdemine ulaşamayanları, başka kişi ve olayların gölgesine sığınıp, spor kisvesi altında sevgisizlik ve samimiyetsizlik tohumları ekenleri, sağduyulu sevgili Bandırma halkı zaten iyi tanımaktadır.

Şayet bir kişisel hesaplaşma ya da nedeni bilinmez önyargıları var ise, bu basitliğin sergilenmesine olanak verecek  yüzlerindeki  spor maskelerinin çıkarılması daha doğru bir  tavır olacaktır.

Benim Bandırmaspor maçı sonrasında iki takımın taraftarlar gurupları arasında yaşanan gerginlik sırasında "küfür" ettiğimi iddia edenlere, "direktif" verdiğimi ileri sürdükleri isimleri Bandırmaspor taraftarlarının üzerine saldırttığımı, taciz ettirip tehditler savurtturduğumu iddia eden beyefendilere son sözüm şu:

BENİM AĞZIMDAN BİR TEK KELİMELİK KÜFÜR ÇIKTIĞINI İSPAT ETTİĞİNİZ TAKDİRDE;
ÇEYREK YÜZYILI AŞKIN ONURLA SÜRDÜRDÜĞÜM GAZETECİLİK MESLEĞİME NOKTA KOYMAYA, BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETMEYE NAMUS-ŞEREF SÖZÜ VERİYORUM.
İSPAT EDEMEZSENİZ EĞER;
SİZLERDEN SADECE ve SADECE:
BALIKESİR ve BANDIRMA HALKINDAN ÖZÜR DİLEMENİZİ BEKLİYORUM..

ŞUNU DA HATIRLAYIM DEĞERLİ YÖNETİCİ KARDEŞLERİM;

İLİNİZİN VALİSİNE  YÖNELİK YAKIŞIKSIZ HAL ve DAVRANIŞLAR SERGİLENMESİNİ  SİZ İÇİNİZE SİNDİREBİLİYOR MUSUNUZ?

BİZLER BÖYLE BİR YAKLAŞIMI KABULLENEMEDİĞİMİZ İÇİN TEPKİMİZİ BİR MAGANDA EDASIYLA DEĞİL, İNSAN GİBİ GÖSTERDİK..

AMA BAZILARI GİBİ KÜFÜR EDEREK DEĞİL,

TAŞ YAĞDIRARAK DEĞİL,

"VALİ İSTİFA" DİYE BAĞIRARAK DEĞİL,

"......MİŞ VİLAYET" DİYE İÇİMİZDEKİ KİN ve NEFRETİ DIŞI VURARAK DEĞİL,

"HEPİNİZ Ş.....FSİZSİNİZ" NARALARI ATARAK DEĞİL,

...ve daha da aşağılık ifadeleri kullanarak, el-kol hareketleri yaparak değil...

MEDENİ BİR DİLLE;

- "BÖYLE BİR YAKLAŞIM SİZE YAKIŞMIYOR MU?"

- "NEDEN KÜFÜR EDİYORSUNUZ"

- "KÜFÜR ETMEYİN.."

DİYEREK HOLİGAN YAKLAŞIM SERGİLEYENLERİ UYARMAYA ÇALIŞTIK..

SANIYORUM BİZLERİ DE OLAYLARIN İÇERİSİNE ÇEKEREK PRİM YAPMAYA KALKIŞAN ÇEVRELERLE ARAMIZDAKİ FARK BU...


Öncelikle;

1) Basın açıklamasıyla ortaya atılan iddialar en kısa zamanda ispat edilmelidir.

2) Basın tribününde sadece olayları yatıştırmak için Emniyet görevlisiyle girdiğim diyaloğun, Bandırmaspor yönetimi ve emniyet kuvvetleri ile tartışma ve sinkaflı küfür olarak lanse edilmesi de ispat edilmelidir.

İspat edilmemek gibi bir lüksü de yoktur.
Sonunda iddia edilen tüm bu ithamlar,  yargı ve şahitler marifetiyle aydınlanacaktır.

Ayrıca altını çizerek Balıkesir kamuoyu ile paylaşmak istediğim bir başka konu ise,
Balıkesir ilindeki sorumluluk sahibi mevkiilerde bulunan isimlerin enerjilerini dedikodu, karalama, fitne, fesat tohumları saçarak harcamamaları gerektiği inancındayız.

Sayın Valimiz içerisinde bulunduğumuz 2010 yılını  BALIKESİR YILI olarak değerlendirme, ilimizin tüm zenginliklerini ve güzelliklerini Dünyaya tanıtma gayreti içerisinde..

Gelin, İl merkeziyle, Bandırmasıyla, Sındırgısı ve Ayvalıkıyla, tüm ilçelerimizle tek yürek tek ses olarak enerjimizi bu yönde tüketelim.

Ayrıca, geçmiş yıllarda Balıkesir profesyonel liglerde 7 takımla birlikte mücadele ediyordu. Bizler bugünde de aynı tabloyu görmek istiyoruz. Balıkesirspor ile Bandırmaspor'un kolkola 2. lige yükselmesini canı gönülden arzuluyor, bu yolda üzerimize düşecek her türlü çabayı göstereceğimizinde bilinmesini istiyoruz.  Çünkü Balıkesir ilinin, 3 ve 2. liglerde değil, birinci liglerde yeralması gerektiğine inanıyoruz ve bu potansiyele sahip olduğunu biliyoruz.

 

BALIKESİR'i bir türlü içlerine sindiremeyen, her fırsatta çeşitli bahanelerin arkasına sığınarak içlerindeki kin ve nefret duygularını açığa vuran çevreleri de TÜM KALBİ DUYGULARIMLA SELAMLIYOR, YÜCE YARADANIN YAR VE YARDIMCINIZ OLMASI İÇİN DUA EDİYORUM..”

Kayıt : 01.04.2010

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !