YEREL MEDYAYI ÖNEMSEYİN

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Memur-Sen'e bağlı sendikaların temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada yerel medyanın önemine dikkat çekti. Demir, şöyle konuştu: "Sizin bir derdinizi, sorununuzu, sendikal faaliyetlerinizi kamuoyuna duyurmak istediğinizde bunu yaygın medya ile yapabilmeniz imkânsız. Yaygın medya ile duyuru yapabilmeniz için ya bir skandal, ya da daha farklı bir şey olması gerekiyor. O nedenle yerel medyanın, Balıkesir basınının, Balıkesir’in sesi, gözü, kulağı olarak görülmesini istiyoruz." Memur-Sen İl Temsilcisi Mustafa Erol da, yerel medyadan övgüyle söz etti.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti kongresinin ardından ilk tebrik ziyareti Memur-Sen’den geldi. Memur-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Mustafa Erol başkanlığında toplanan sendika şube başkan ve yöneticileri tekrar göreve seçilen Ramazan Demir ve ekibini ziyaret ederek başarılar diledi. Cemiyet ziyaretine Memur-Sen İl Temsilcisi Mustafa Erol’un yanı sıra Eğitim-Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Çabuk, Bem-Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çiğdem, Büro Memur-Sen Şube Başkanı Yılmaz Burucu, Kültür Memur-Sen İl Temsilcisi Erdinç Bayram, Enerji Bir Sen Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Uslu, Bayındır Memur-Sen İl Temsilcisi Bayram Şahin de katıldı.

Yerel medyanın önemi herkesçe bilinmeli

Memur-Sen Balıkesir İl temsilcisi Mustafa Erol, Cemiyet ziyaretinde yaptığı konuşmada, Balıkesir medyasının önemine değinerek toplumun her kesiminin yerel gazeteleri desteklemesi gerektiğini söyledi.
Erol, “Bundan sonraki çalışmalarınızda da Balıkesir’in günlük haberlerini gazetelerinizden takip etmeye devam edeceğiz. Memur-Sen olarak cemiyet ve basın organları ile ilişkilerimizden memnunuz. Bu anlamda çalışmaktan gurur duyuyoruz. Toplumdaki bireyler ulusal medyayı nasıl takip ediyorlarsa yerel medyayı da her gün takip etmelidirler. Biz sivil toplum örgütü olarak gazetelere abonelikleri sürdürmek zorundayız. Bunu sürdürürken de her gazetenin farklı güzellikte olduğunu görüyoruz. Bugün Balıkesir’de kurumlarda olup bitenleri gazetelerinizde vermeniz insanları bilgilendirme açısından oldukça önemli.”diye konuştu.

Yerel basın sesiniz, kulağınız gözünüzdür

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir’de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek yerel medyanın kurumlar ile kamuoyu arasında bir köprü vazifesi gördüğünü ifade etti.

Demir, "Yerel medya ile ilgili söylediklerinize katılmamak mümkün değil. Keşke toplumun her bireyinin aynı bakış açısında olmasını diliyoruz. Çünkü basın dediğiniz zaman hemen akla İstanbul geliyor. Gerçi onlar kendilerini ulusal medya olarak adlandırıyorlar. Biz İstanbul medyasına ulusal medya gözüyle bakmıyoruz, onlar yaygın basındır, Türk basınıdır. Balıkesir’de, Trabzon’da, Adana’da Türkiye’nin her yerinde yayınlanan gazeteler de Türk basınının bir parçasıdır. Yerel medya çok önemlidir. Sizin bir derdinizi, sorununuzu, sendikal faaliyetlerinizi kamuoyuna duyurmak istediğinizde bunu yaygın medya ile yapabilmeniz imkânsız. Yaygın medya ile duyuru yapabilmeniz için ya bir skandal, ya da daha farklı bir şey olması gerekiyor. O nedenle yerel medyanın, Balıkesir basınının, Balıkesir’in sesi, gözü, kulağı olarak görülmesini istiyoruz. Çünkü evin önündeki kaldırımı bozuksa, elektriği yanmıyorsa, suyu akmıyorsa, kanalizasyonu tıkanmışsa, bunu ancak yerel medya aracılığı ile ilgili kuruluşlara duyurabiliyorlar ve sorunları çözülebiliyor.”d iye konuştu.

İyiyle kötüyü, güzelle çirkini ayırt edin

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir gazeteciler içindeki çürük elmalara da dikkat çekerek bunların temizlenmesi için kurumların iyi ve güzeli ayırt etmesi gerektiğini vurguladı. Demir,”Balıkesir’de yaşayanlar, Balıkesir’e yön verenler, Balıkesir’deki meslek örgütleri, bürokratlar herkes yerel medyaya sahip çıkmalıdır. Yerel medyayı okumalıdır. O nedenle sizlerin bakışı çok önemli ve bunun toplumun her bireyine yayılması da çok önemlidir. Bunu yaparken de her meslek dalında olduğu gibi bizim içimizde de çürük elmalar vardır. Bunlara da prim verilmemesi gerekmektedir. Kamuoyunun, sizlerin iyi ve kötüyü, güzel ile çirkini ayırt etmesini istiyoruz.”dedi.

Kayıt : 26.03.2010

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !