Vali Yazıcı Basın Müzesi'nde

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi'ni ziyaret etti. Balıkesir Basının 130 yıllık geçmişiyle Türk Medyasındaki dünden bugüne teknolojik gelişmelerin sergilendiği müzeyi hayranlıkla gezen Vali Yazıcı, Tarihi konağı kentin kültürel yaşamına kazandıran Cemiyet yöneticilerini kutladı.

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Yasa Cafe’de ildeki tüm gazetecilere kahvaltı verdi.

Cemiyetin kahvaltısına, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu,  Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Tahsin Şahin, Balıkesir Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürü Metehan Gedik ve çok sayıda gazeteci katıldı. 


Kahvaltı sonrası Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi’ni ziyaret etti. 


Cemiyetimizin Ramazan Demir başkanlığındaki yönetiminin geliştirerek uygulamaya geçirdiği projeyle Balıkesir'in sosyal ve kültürel yaşamına kazandırdığı Paşa Konağı'ndaki sergilenen eserler Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı'yı da büyüledi. 


Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, Balıkesir ve ülkemizde gazeteciliğin teknolojik açıdan çok hızlı geliştiğini, müzede bu gelişime örnek olacak materyalleri gösterip bilgiler verdi. 

İlk gazetenin 5 Mart 1886'da "Karesi" adıyla yayımlandığı Balıkesir'de, basın tarihine yönelik ciddi bir çalışma olmaması üzerine bu açığı kapatmak amacıyla Basın Müzesi oluşturmaya karar verdiklerini ifade eden Demir, şöyle konuştu:

"Çok zengin olduğu kadar anlamlı bir de geçmişi var. Hasan Basri Çantay'dan Mustafa Necati Bey'e, Hüseyin Vasıf ve Esat Çınar kardeşlerden Varnalızade İsmail Hakkı'ya kadar onlarca ismin imzası var Balıkesir basınında.

Balıkesir basını, İstanbul ve İzmir'in işgalinden sonra Ses, Doğru Söz, İzmir'e Doğru gazeteleriyle Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın ateşini alevlendiren Kuva-yi Milliye hareketinde çok önemli rol üstlendi.

Basılan gazeteler, ilçelerimiz başta olmak üzere Manisa'nın Soma ve İzmir'in Bergama ilçelerindeki vatandaşlara yumurta sepetleri, saman çuvalları içinde ulaştırılarak aydınlanmaları ve harekete katılmaları, destek verilmeleri sağlandı. Böylesine tarihi geçmişe sahip Balıkesir basını. Müzeyi ziyaret edenlere o tarihi havayı yaşatıyoruz,"


Basın Müzesinde sergilenen eserleri ilgiyle inceleyerek bilgi alan Vali Ersin Yazıcı’da Türkiye’de her alanda teknolojinin bir yıldırım hızıyla ilerlediğini belirti. 

Vali Ersin Yazıcı, büyük hayranlıkla gezdiği BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi'ni ziyaretinin ardından Tarihi Paşa Konağı önünde arkadaşlarımızla birlikte objektiflerin karşısına geçerek anlamlı ziyaretini ölümsüzleşti.


15 TEMMUZ GECESİNİ EN İYİ ANLATAN KİTAP

Basın Müzesini ziyaretinde Vali Yazıcı'ya, basın emekçilerinin hangi koşullarda nasıl görev yaptıklarının belgesi niteliğindeki 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin canlı tanıkları olan gazetecilerin kaleme aldığı “KalkışMA” kitabını takdim etti.

 

Kayıt : 14.01.2018

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !