BASIN TARİHİ YENİDEN YAZDIK

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ilk gazetenin 5 Mart 1886'da “Karesi” adıyla yayımlandığı Balıkesir’de, basın tarihine yönelik ilk ciddi çalışmaya imza attı. Balıkesir Basın Tarihi yeniden yazıldı.Büyük bir eksiklik giderildi. Hem geçmişe, hem günümüze sahip çıkıldı, hem de gelecek kuşaklara çok önemli bir eser kazandırıldı.

BALIKESİR BASIN TARİHİNİ ONLAR YAZDI
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Doğan Haber Ajansı (DHA) Balıkesir İl Temsilcisi H. Hilmi Duyar ile Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) öğretim üyesi Abdülmecit Mutaf, "Basın Basın Tarihi/1886'dan 2013'e Yolculuk" adı altında yazdıkları kitabı,"Gazeteciler Günü" resepsiyonunda Basın İlan Kurumu (BİK) Balıkesir Şube Müdürü Tahsin Şahin'e (Lacivert ceketli) de hediye ederken görülüyor. 
 
Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, kitapla ilgili olarak şunları söyledi:
 
“1886'dan 2103 yolculuk" adı altında yayımladığımız Basın Tarihi kitabında 1886 yılında Balıkesir’de yayınlanan ilk gazeteden 2013 kadar çıkan tüm gazetelerin kısa birer tarihçesi var. Bugüne değin böyle bir çalışmanın olmaması ilimizde çok büyük eksiklikti.  Camiamız başta olmak üzere ilimizde bu eksikliğin giderilmesine öncülük ettiğimiz için gururluyuz. Bu eserin gelecek nesillere de ciddi bir kaynak olarak kalacağına inanıyoruz.  Balıkesir Basınıyla ilgili araştırma yapmak, bilgi edinmek isteyen herkesin baş ucu kitabı olacak. 
Büyük ilgi göreceğine inandığımız ve geçmişten geleceğe yolculuk yapılmasını sağlayacak kitapta, Balıkesir ilindeki gazetelerin ilk sayılarıyla  son nüshalarına yer verdik. Böylece gazetelerin dünden bugüne geçirdiği aşama görülebiliyor.
Demir, Balıkesir Basını adına büyük önem taşıyan projelerinin gerçekleşmesine katkı sağlayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) yönetimine de caiması adına teşekkür etti.
 

Kayıt : 03.12.2014

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !