6 EYLÜL BELEDİYESİNİ KONUK ETTİK

Balıkesir Basınının "Prestij Merkezi" konumundaki Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi ve Medya Merkezi bu kez de Altı Eylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nu ağırladı. Tarihi Konaktaki buluşmada Balıkesir ve Medya konuşuldu. Önemli mesajlar verildi. Şehit gazeteci Cihan Hayırsevener de unutulmayıp yad edildi.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.  Basın Müzesi’nde incelemelerde bulunup Başkan Ramazan Demir’den çalışmalar hakkında bilgi aldı. 
Başkan Kafaoğlu meclis üyeleri ve  belediye basın servisi görevlileriyle birlikte Türkiye’de ilk özel gazetenin yayın hayatına başlamasının yıl dönümünde Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.
BAŞKAN KAFAOĞLU NOSTALJİ YAŞADI
Cemiyet Merkezinin bulunduğu tarihi Paşa Konağı’nın bahçesindeki matbaa makinelerİ, Basın Müzesi’nde sergilenen gazete hazırlığında kullanılan makineler ve matbaa malzemeleri hakkında bilgi alan Başkan Kafaoğlu, gazeteciliği çok zor mesleklerden biri olduğunu ancak son yıllarda teknolojinin yenilenmesiyle birlikte zamana karşı yarışta biraz mesafe alındığını söyledi.
 
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ise, şunları söyledi:
“Bugün Türkiye’de ilk özel gazetenin yayın hayatına başladığı günün yıldönümü. Bugün de Türk basını için önemli bir gün. Özel müteşebbisler ve fikir adamları tarafından 154 yıl önce yayınlanan ilk özel gazetenin yıldönümünü basında çok sesliliğe geçiş olarak görebiliriz. 
 
HİÇBİR ÖZGÜRLÜK SINIRSIZ DEĞİLDİR
Bugün ülkemizde yaygın basın, yüzlerce binlerce yerel medya var. Çok seslilik var. Her fikir, her görüş rahatlıkla dillendirilip seslendirilebiliyor. Zaman zamanda ipin ucunu kaçıranlara, basın meslek ilkelerine aykırı davranış sergileyenlere rastlayabiliyoruz. Böyle olunca da basın özgürlüğü noktasındaki tartışmaların üzerinde ciddiyetle duruluyor. Basın özgürlüğü toplumun birçok kesimi tarafından tartışılıyor. 
 
ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER ODASI- Basın Müzesinde "Öldürülen Gazeteciler" anısına oluşturulan ve Balıkesirli Basın Şehidi Cihan Hayırsevener'in adını yaşatan bölümü gezen Zekai Kafaoğlu ve beraberindekiler gördükleri tablo karşısında duygulu anlar yaşadı. 
 
Medya denilince akla sadece gazeteler, televizyonlar gelmiyor bir de sosyal medya dediğimiz olgu var. Bugün sokakta yolda yürürken cep telefonları aracılığıyla olan olaylar paylaşılıyor. Yine sosyal medya aracılığıyla fikrini, görüşünü beğenmediğimiz kişilere hakaretler, küfürler yağdırılıyor. Buna gazetelerde ve TV’lerde de rastlıyoruz. Bunun adına da basın özgürlüğü deniyor. Bu tür yayın sahiplerine karşı tepki gösterdiğinizde ise basın özgürlüğünün ardına sığınılıyor. Basın özgürlüğü küfür, hakaret etmek değildir. Bu konuda yaptırımlar olmalı. Hiçbir özgürlük sınırsız değildir. Gazeteci mesleğine, yazdığı haber ve yorumdaki tek kelimeden bile sorumlu olmalı.” 

Kayıt : 22.10.2014

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !