BAYRAM DEĞİL Kİ KUTLAYALIM

Gazeteciler Cemiyeti, Çalışan Gazeteciler Günü mesajında, ülkemizde en çok yıpranan ve yıpratılan meslek dalının gazetecilik olduğuna dikkat çekerek yıpranma hakkının iadesini istedi. BGC, çalışan gazeteci tanımını da şöyle yaptı: "Çalışan gazeteci, kendisinden çok şey beklenen ancak kendisine hiçbir hak verilmediği gibi hor görülen kişidir."

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC), 10 Ocakların gazeteciler için tarihte kalan dayanışma günü olmaktan başka bir anlamı kalmadığına işaret etti.

Çalışma yeri, zamanı belli olmayan ve fiilen tatil hakkı olmayan tek meslek sahibinin çalışan gazeteciler olduğuna dikkat çeken Cemiyet yönetimi, yayınladığı mesajda "Basın özgürlüğünde, gazetecilerin çalışma koşullarında dünya standartlarının çok çok altında olan ülkemizde yıpranan, yıpratılan ve herşeyin sorumlusu olarak görülüp hesap sorulmaya, cezalandırılmaya kalkışılan gazetecilere yıpranma hakkı iade edilmelidir" çağrısı yaptı.

10 Ocak’ların “basın bayramı” olma özelliğini yitirdiğine dikkat çekilen Cemiyet açıklamasında, kendisinden çok şey beklenen ve fakat kendisine hiçbir hak verilmeyen basın emekçilerinin yarım asır öncesi gibi bir dayanışma örneği sergilemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Demokrasilerde basın özgürlüğünün Anayasal bir hak olmasına karşın, halkın haber alma hakkına aracılık eden gazetecilerin birçok sosyal güvenceden yoksun olmaları yanında birçok kaygılar taşıyarak kutsal olarak nitelenen görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarına dikkat çekilene açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nü yine içimiz buruk ve üzüntü içinde karşılıyoruz.

"Kutluyoruz..." diyemiyoruz çünkü, bundan 51 yıl önce kazandığımız haklar bir bir elimizden alındı.

Gazetecilerin işsizlik ve sosyal güvence riskinin yanına birde yaşam riski eklendi. Yıpranma hakkı elinden alınan gazetecilerin iş güvencesi olmadığı gibi, yaşam güvencesi de kalmadı. Çalışan gazetecilerin bugünü "bayram" olarak kutlamasını beklemek bir yana, "gün" olarak bile anmasını istemek günümüz koşullarında gerçekçi olmaz.

Unutulmamalıdır ki, gazetecilerin olmadığı özgürce çalıştırılmadığı yasaklanıp sansürlendiği toplumlarda, demokrasiden söz etmekte inandırıcı değildir. Gazetecilerin susturulduğu toplumlarda sokaktaki insan "kör ve sağır" demektir.

Toplumu aydınlatma, bilgilendirme gibi kutsal bir görevi yerine getiren biz gazeteciler, hem mesleğimiz, hem can güvenliğimiz, hem de sosyal haklarımızın kazanımı noktasında birlik ve beraberlik içerisinde tıpkı 51 yıl öncesindeki bir mücadelenin içerisinde olmamız gerektiği inancındayız. Bunun için diyoruz ki, örgütsüzlük, özgür gazetecilik için de bir tehdittir.

Örgütlenme hakkını kullanamayan ve yasal haklarının uygulanmasını bile talep edemeyen bir gazetecinin, özgürlüğünden söz edilemez. Birçok meslektaşımızın içine düşürüldüğü bu çıkmazdan kurtulması yolunda en büyük görev yine kendilerine düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmeye bağlıdır.

Gazeteciler, kutsal olarak nitelendirdikleri mesleklerinin içine sokulduğu yanlışlıkların üzerine aktif olarak gitmelidir. Ayrıca tüm meslektaşlarımızın şunu iyi algılaması, sorgulaması gerektiği düşüncesini taşımaktayız.

Biz gazeteciler, başkalarının bayramlarını hep önde giderek kutlarken mesleğimiz, camiamız ve geleceğimizle ilgili konularda artık ihmalkâr olmamalıyız. Başkaları için verdiğimiz mücadeleyi, kendi özgürlüğümüz, basın özgürlüğünün yaşatılması, haklarımızın korunması noktasında da vermemiz gerekiyor diye düşünüyoruz. Çünkü yıpranıyoruz.. Yıpranma hakkımızı geri istiyoruz."

Kayıt : 14.01.2012

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !