BU TABLO YAKIŞMIYOR

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Başkanı Ramazan Demir, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Türkiye'nin son 1 yılda dünya basın özgürlüğü sıralamasında 127'nci sıradan 138.ciliğe gerilediğine işaret edilerek, yaşanan tablonun demokrasisini geliştirme adına önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye'ye yakışmadığı vurgulandı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Başkanı Ramazan Demir, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Türkiye'nin son 1 yılda dünya basın özgürlüğü sıralamasında 127'nci sıradan 138.ciliğe gerilediğine işaret edilerek, yaşanan tablonun demokrasisini geliştirme adına önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye'ye yakışmadığı vurgulandı. Basın özgürlüğünün gazetecilerin bireysel özgürlüğü olarak algılanmaması gerektiğine vurgu yapan BGC yönetim kurulu Başkanı Ramazan Demir, dünyada bunun, bireylerin görüş ve düşüncelerini açıklama, kamuoyuna yayma hakkının bir aracı olarak kabul edildiğini anımsattı. Türk basını ve medya çalışılanlarının bir Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü daha buruk karşıladığını ifade eden Demir, basın özgürlüğü ve gazetecilerin özlük haklarına ilişkin sorunların artarak devam ettiğini bildirdi. Demir, Türkiye'nin basın özgürlüğünde dünya ülkeleri arasında 138 sırada yer almasının ülke demokrasisi adına üzücü ve düşündürücü olduğuna değinerek, tutuklu gazeteciler yanında iki binin üzerinde gazetecinin yargılandığını ve 10 bin gazeteci hakkında ise soruşturma açıldığına işaret etti. Gazetecilere yönelik tutuklama, soruşturma ve yargılamalardan hükümet kanadı başta olmak üzere herkesin şikayet ettiğinin bilindiğini kaydeden Demir, "Demokrasisini geliştirme adına önemli atılımlar gerçekleştiren, sivil bir anayasa yapmayı hedefleyen başta hükümet yetkilileri olmak üzere herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek Türkiye'nin 'utanç' olarak nitelenebilecek tablosunu değişmesine öncülük etmelidir". diye konuştu. YEREL MEDYANIZI TAKİP EDİN Demir, yerel medyanın önemine de dikkat çekerek, Balıkesirliler'e şu çağrıyı yaptı: “Yerel basınınıza sahip çıkın. Yaşadığınız kentin, oturduğunuz cadde veya sokağın gözü, kulağı sesi olan gazetelelerinizi okuyun, kentinizin televizyonlarını izleyin, yörenizin radyolarını dinleyin. Olumlu veya olumsuz eleştirilerinizle bizlere destek olun."

Kayıt : 03.05.2011

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !