BALIBEK'E SON GÖREV

Yüksek tansiyon nedeniyle yaşamını yitiren Yeni Haber Gazetesi'nin kurucusu ve sahibi, Cemiyetimizin eski başkanlarından Ekrem Balıbek, cumartesi günü son yolculuğuna uğurlandı. Balıbek için sahibi olduğu Yeni Haber Gazetesi'nin önünde Yeşilli Caddesi'nde tören düzenlendi. Törene Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Belediye Başkanı İsmail Ok, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, gazeteci arkadaşları, yakınları ve çok sayıda Balıkesirli katıldı. Balıkesir Gazetecileri Cemiyeti Başkan Ramazan Demir, Yeni Haber Gazetesi'nin bir okul olduğunu, usta yazar Balıbek'in pek çok gazeteciyi yetiştirdiğini vurguladı.

Balıbek'in cenazesi, arkdaşları ve yakınlarının omuzlarında Zağnos Paşa Camii'ne kadar taşındı. Balıkesirliler Balıbek'in oğlu Esen Balıbek'e başsağlığı dileklerini iletti. Cenaze, öğle namazının ardından Başçeşme Mezarlığı'nda toprağa verildi. HAYATI GAZETECİLİKTİ Balıkesir Lisesi'nde öğrencilik yıllarında yayın yapan radyonun başspikerliğini üstlenen Balıbek, gazeteciliğe 1951'de babası Kazım Balıbek'in Bandırma'da kısa süreli yayınladığı Marmara gazetesinde başladı. Balıbek, daha sonra Balıkesir Postası gazetesinde çalıştı. Milliyet, Vatan vb. gazetelerin Balıkesir muhabirliğini yaptı. 17 Ocak 1968'de Yeni Haber Gazetesi'ni yayımlamaya başlayan Balıbek, Balıkesir'de 44 yıl boyunca kesintisiz yayın yapan gazetenin de temellerini atmış oldu. 1951'den bu yana "Damla Damla" köşesinde on bini aşkın makalesi yayınlanan Balıbek, meslek yaşamı boyunca bir çok ödül aldı. Balıbek, 2000'de Olimpiyat Komitesi Fair Play büyük ödülüne değer bulundu. Bir dönem Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, Balıkesir Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti başkanlıkları yapan Balıbek, Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı'nın da genel saymanlığını üstlenmişti. Üç çocuk , dört torun sahibi olan Balıbek, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin 50'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle 14 Ocak 2011'de düzenlediği törende ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elinden almıştı. Balıbek, Basın Şeref kartı sahibiydi..

Kayıt : 13.02.2011

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !