BALIKESİR BASINI YASTA

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti kurucuları arasında yer alan ve uzun yıllar başkanlığını yürüten Yeni Haber Gazetesi sahibi, Ekrem Balıbek 78 yaşında vefat etti. Cemiyetimiz başkanlığı döneminde Balıkesir Basını'nın adını ülke genelinde duyuran isim olarak bilinen üstadımızın ölüm haberi camiamızda büyük üzüntü yarattı. İlimizin en eski ve en kıdemli gazetecisi olan Balıbek'i 5 Şubat 2011 günü son yolculuğuna uğurlayacağız.

Kalp, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları olan ve yalnız yaşayan Balıbek, bu sabah işe gelmeyince gazete personeli yakınlarına haber verdi. Yakınları, kapıyı çilingir yardımıyla açtıklarında Balıbek'in cesediyle karşılaştı. Balıkesir'in yetiştirdiği en önemli gazetecilerden biri olan Balıbek, Cumartesi günü (5 Şubat) Paşa Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Başçeşme Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 60 YILDIR BASIN CAMİASINDAYDI Balıkesir Lisesi'nde öğrencilik yıllarında yayın yapan radyonun başspikerliğini üstlenen Balıbek, gazeteciliğe 1951'de babası Kazım Balıbek'in Bandırma'da kısa süreli yayınladığı Marmara gazetesinde başladı. Balıbek, daha sonra Balıkesir Postası gazetesinde çalıştı. Milliyet, Vatan vb. gazetelerin Balıkesir muhabirliğini yaptı. 17 Ocak 1968'de Yeni Haber Gazetesi'ni yayımlamaya başlayan Balıbek, Balıkesir'de 44 yıl boyunca kesintisiz yayın yapan gazetenin de temellerini atmış oldu. 1951'den bu yana "Damla Damla" köşesinde on bini aşkın makalesi yayınlanan Balıbek, meslek yaşamı boyunca bir çok ödül aldı. Balıbek, 2000'de Olimpiyat Komitesi Fair Play büyük ödülüne değer bulundu. Bir dönem Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, Balıkesir Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti başkanlıkları yapan Balıbek, Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı'nın da genel saymanlığını üstlenmişti. Üç çocuk , dört torun sahibi olan Balıbek, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin 50'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle 14 Ocak 2011'de düzenlediği törende ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elinden almıştı. Balıbek, Basın Şeref kartı sahibiydi..

Kayıt : 04.02.2011

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !