GMKA GENEL SEKRETERİ BGC'DE

BALIKESİR ve Çanakkale illerini kapsayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekteri Mustafa Gündoğan, aynı zamanda ajansın Kalkınma Kurulu üyeleri arasında yer alan Cemiyetimizi ziyaret etti. Başkan Ramazan Demir, "Her zaman zenginlikleriyle övündüğümüz bölgemiz, GMKA'nın belirleyeceği hedeflerle bu zenginliklerini ekonomiye kazandırarak yakın bir süreçte Türkiye'nin parlayan yıldızı konumuna gelecektir" dedi.

GMKA Genel Sekteri Mustafa Gündoğan, aynı zamanda ajansın Balıkesir Kalkınma Kurulu üyeleri arasında yer alan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'ni (BGC) ziyaret etti.
Kalkınma Ajansı'nın bölgemizdeki büyük bir açığı kapatacağına inandığını dile getiren BGC Başkanı Ramazan Demir, "Her zaman zenginlikleriyle övündüğümüz bölgemiz, GMKA'nın belirleyeceği hedeflerle bu zenginliklerini ekonomiye kazandırarak yakın bir süreçte Türkiye'nin parlayan yıldızı konumuna gelecektir" dedi.
GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, ziyarette gazetecilere yaptığı açıklamada, ajansın işlevi ve bugüne kadar yapılan çalışmaları hakkında bilgi aktararak, gelecek yıllar için güzel bir tablo çizdi.
Gündoğan, Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan GMKA'nın, bölgenin gelişmesi noktasında faaliyet gösterdiğini belirterek, belirlenen hedeflere bölgenin diğer aktörleriyle birlikte katılımcı anlayışla çalışarak ulaşmak istediklerini söyledi.
GMKA'NIN BEYİN TAKIMI OLUŞTURULUYOR
GMKA'nın Bursa yolu üzerindeki İl Özel İdare tesisleri yanında yapımına başlanan hizmet binasının hızla sürdüğünü bildiren Gündoğan, branşlarında uzman olan isimlerden oluşacak personel alımının Eylül ayında gerçekleştirileceğini açıkladı. Gündoğan, "Yıl sonu gelmeden ajansımız personeliyle, fiziki mekanıyla kuruluş aşamasını geride bırakıp, kurumsallaşma aşamasında önemli mesafe kaydecek." dedi.
Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın (GMKA) kurulmasıyla birlikte bölgenin kalkınma stratejilerinin oluşturulmaya başlandığını anlatan Gündoğan, genel bütçeden 2010 yılı için ayrılan 14 milyon liralık kaynağı yıl içerisinde kullanmayı hedeflediklerini bildirdi.
Gündoğan şunları söyledi:
BÖLGE PLANI HAZIR
"Ajansın temel görevi bölgenin kalkınması, bölgesi gelişmişlik düzeyinin giderilmesi ile ilgili faaliyetler göstermektir. Bu amaçla 2010 yılı bitmeden bir destek çıkmasını arzu ediyoruz. Onunla ilgili çalışmalarımız sürüyor.
Bölge Planı artık son aşamaya gelmiş durumda. Bu konuda bizimle birlikte kurulan birçok ajanstan çok öndeyiz. Dört aylık bir çalışma sonucunda planın temel noktaları belirlendi. Arama konferansımız Çanakkale ve Balıkesir illerinde Mayıs ayında gerçekleştirildi. Kalkınma Kurulunda projeler tartışıldı, Yönetim Kurulunda masaya yatırıldı. Bazı geliştirmeler ve eklemeler ihtiyacı yapılması kararlaştırıldı. Plana önümüzdeki hafta içesinde son şekli verilerek Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) raporumuzu sunacağız.
DPT ile prosüdürün tamamlasının ardından bölgemizin gelişmesi noktasında hangi sektörlere destek verileceği netleşecek. Destek tek bir sektöre de verilmek zorunda olmayabilir.
GELİŞMİŞLİKTE İVME KAZANACAĞIZ
Tarım ve hayvancılıkta zaten bölgemiz Türkiye'nin en önde gelen yerlerinden birisi, bunun dışında turizm potansiyeli son derece yüksek.
Balıkesir'in ülkemizde ve dünyada hak ettiği yeri alamamış bir bölge olduğuna ben de inanıyorum. Hakettiği yeri alma noktasında elbirliği ile gayret sarfetmemiz gerektiğine inanıyorum. GMKA olarak Marmara Bölgesi'ndeki illerle kendimizi kıyaslayıp, ona göre hedefler belirleyeceğiz.
Ajanslar da kendileri arasıda bir rekabet içinde. Hem bir yardımlaşma ve rekabet içinde olacağız ki dışarıdan yatırımcı çekme noktasında bir varlık gösterebilelim. Ancak biz kendimizi ileriye doğru yönelik hedefler doğrultusunda konumlandığımız bölge itibariyle değerlendiriyoruz ve gelişmeye çok açık, yatkın bir pozisyonda olduğumuza inanıyoruz.
Balıkesir bana göre Çanakkale ile birlikte artık kozasından çıkmaya hazır bir böcek gibi, kabuğunu kırmaya hazırlanmış bir yapıda. Gelişmenin bundan sonra daha büyük ivme kazanacağını ve göstergelerin önümüzdeki yıllarda geçmişe nazaran çok daha yüksek seviyede artacağına inanıyorum.
2023'de 10 NUMARA HEDEFİ
Hedeflerimizden biri de, Cumhuriyetin 100.yılını kutlayacağımız 2023'de bölgemizin Türkiye'nin gelişmişlikte en iyi ilk 10 ili içerisinde yeralmasıdır. Bunu gerçekleştirmek için yetecek gücümüzün, inancımızın ve azmimizin olduğuna inanıyorum. Belirlenen hedefe, birbirine destek veren kurum, kuruluş ve kişilerle ulaşılacaktır. Herkes kendi kabuğuna çekilirse bunu başarmamız zorlaşır. Özel sektör, kamu sektörü hep birlikte el birliğiyle hedefe ulaşmamız gerekiyor. Aynı takımın oyuncularıyız. Başarının hepimizin başarısı olacağına inanıyorum. Gazeteciler Cemiyeti de en önemli organlarımızdan biri olan Kalkınma Kurulumuzun üyeleri arasında.. Hepbirlikte iyi bir performas sergileyerek bölgemiz her alanda plakası gibi 10 numara olacaktır."
ÇALIŞILACAK VE YAŞANILACAK BÖLGE
GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, kendisinin de Balıkesirli olduğunu hatırlattığı konuşmasında, bölgemizin sahip olduğu yeraltı ve yer üstü zenginliklerine karşın hakettiği noktaya ulaşamamasından duyduğu üzüntüyü dile getirip, mevcut potansiyelin değerlendirilmesi ve tanıtılması amacıyla yeni stratejiler geliştirileceğini bildirdi. "Çalışılacak ve yaşanılacak bölge Güney Marmara" sloganıyla yurtiçi ve yurtdışındaki yatırımcıların dikkatini çekmeye çalışacaklarını kaydeden Gündoğan, tanıtım konusuna önem verileceğini ifade etti.
Balıkesir'deki yerel ve yaygın basın temsilcilerinin de yer aldığı ziyarette Gündoğan, BGC Başkanı Ramazan Demir'e, GMKA'nın hazırladığı çalışma seti hediye etti.

Kayıt : 13.08.2010

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !