BGC, VALİ ARSLAN'LA BULUŞTU

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ziyaret ettiği Vali Yılmaz Arslan'ı, Balıkesir medyasının 24 saat ulaşabildiği, ilin sorunlarının çözümü noktasında gece-gündüz çalışan bir nefer olarak gördüklerini söyledi. Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle gerçekleştirilen ziyarette Demir, medya mensuplarının çalışmalarına yönelik sağladığı kolaylıklar nedeniyle vali Arsla'a teşekkür etti. Balıkesir medyasından övgüyle söz eden vali Arslan, "Kamu olarak bize düşen de en azından bizim yönümüzden basının daha rahat, daha iyi, daha sağlıklı bilgi almasını sağlayacak kanalları açmaktır." dedi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti yönetimi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü nedeniyle ildeki üst düzey bürokratlara yönelik bir dizi ziyaretlerde bulundu. Cemiyet başkanı Ramazan Demir, yönetim kurulu üyeleri Coşkun Yaman, Ümit Babacan, Emrah Elmas, Tuğba Sıdıka Berber Karaman, Ertan Filizel, Ramazan Karaca yanında displin ve denetim kurulu üyelerinin de katılımıyla Vali Yılmaz Arslan, Belediye Başkanı İsmail Ok, Emniyet Müdürü Ömer Aydın ve İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Akif Okur'u ziyaret etti.
Vali Yılmaz Arslan'ı ziyarette Demir, basın özgürlüğünün gazetecilerin bireysel özgürlüğü olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı. Demir, "Basın  ne kadar özgür olursa toplumun sesini o kadar özgürce duyurabileği gibi, demokrasinin ve çok sesliliğin o kadar gelişmesine katkı sağlar." vurgusu yaptı.
SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK YOK
Medya mensuplarının da Basın Özgürlüğü'ne farklı yaklaşmamaları gerektiğini ifade eden Demir, "Biz meslektaşlarımıza da öncelikli olarak şunu söylüyoruz. Biz gazeteciyiz, istediğimizi yaparız gibi bir düşüncede olmayın diyoruz. Çünkü hiçbir özgürlük sınırsız değildir. Gazetecilerin de basın özgürlüğünü toplum yararına, bulundukları bölge ve ülke yararına kullanmaları gerektiğini düşünüyoruz. Yani en azından bizlerin bakış açısı böyle, bu bakış açısında olmayanları da her zaman dillendirip sizlerle paylaşıyoruz. Onlara prim verilmemesini istiyoruz." diye konuştu.
MEDYADA ELEŞTİRİLMELİ
Demir ayrıca toplumun her kesiminden gazetecilerin de eleştirilmesi gerektiğini ve bunun da o kurumun kendine çeki düzen vermesi açısından önemli olduğunu kaydetti. Demir,"Bizim kenti yönetenlerden, sivil toplum kuruluşlarından ve toplumun her kesiminden bizleri de eleştirmelerini istiyoruz. Bizim yaptığımız haberler nedeniyle eleştirilerini getirsinler, hatamız, eksiğimiz, kusurumuz varsa biz de kendimize çeki-düzen verebilelim. Bizlerin de eleştiriye açık olaması gerektiğini düşünüyorum." ifadesini kullandı.
BALIKESİR'İN ŞANSI
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, göreve başladığı günden bugüne kadar yaptığı çalışmalarına dikkat çektiği Vali Yılmaz Arslan'ın "Balıkesir için büyük bir şans" olduğuna inandığını söyledi.
Demir, "Valimiz Balıkesir'e geldiği günden beri biz basın çalışanlarına veya medyaya karşı bilgi akaşı konusunda önemli çalışmaları oldu. geldiği günden beri her arkadaşımızının 24 saat ulaşabileceği ilimizin en üst yöneticisi. Geçtiğimiz dönemlerde de bu şekilde iletişim vardı, fakat bu dönem medya ile ilin en üst düzeyi arasındaki iletişim en üst seviyeye çıktı. Balıkesir'in hakettiği noktalara gelmesi için yaptığı çalışmaları, ürettiği projelerı, hafta sonlarını bile mesaide harcadığını biliyoruz. Bu nedenle Balıkesir'de görev yapan biz medya temsilcileri olarak, ilimizin hakettiği noktalara ulaşması yolunda çaba ve emek sarfeden Valimizin yanında yer alması gerektiği inancındayız." diye konuştu.
YEREL MEDYAYA VALİ ÖVGÜSÜ
Vali Yılmaz Arslan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Arslan, Balıkesir genelindeki medyanın çok iyi çalıştığını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Balıkesir İl genelinde yerel medya diye tanımlanan medya organları bana göre çok iyi çalışıyorlar. İstiyoruz ki bu alan sıkıntılarından arınsın, daha işini görebilecek kadar kazanç sağlasın, kendini daha iyi çevirsin, daha çok insana iş imkanı sağlasın istiyoruz. Böyle olduğu takdirde de insanların yerel haber ihtiyaçları o kadar daha artar. Kamu olarak bize düşen de en azından bizim yönümüzden basının daha rahat, daha iyi, daha sağlıklı bilgi almasını sağlayacak kanalları açmaktır."
MEDYAYA BİLGİ AKIŞINA KOLAYLIK
Vali Yılmaz Arslan kendisine bağlı bulunan birimlerden üç şey yapmalarını istediğini, bunların arasında da basının bilgilendirilmesinin yeraldığını hatırlattı.
Vali Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Herşey her zaman istediğimiz gibi olamayabiliyor. Çünkü bürokrasi o kadar enteresan bir mekanizma ki, istiyoruz ki yaptığı şeyler basında yaptıkları abartılı şekilde yer alsın, methiyeler düzülsün, ne kadar güzel yaptığı anlatılsın isteniyor. Bu zaten yapılıyor. Ama bir olumsuzluk yazıldığında bu sefer  küçük kırgınlıklar, küskünlükler, gönül koymalar, bazen de daha ileriye varan cezalandırma eylemleri devreye giriyor. Aslında temel sıkıntının bu olduğunu düşünüyorum. Mesai arkadaşlarımla yaptığım toplantılarda siyaset yapmayacağız, yargının işine karışmayacağız ve basın yayın organlarına yaptığımız çalışmalar hakkında yeterli oranda bilgilendireceğiz diye söylüyorum. Bunu ister açıklama yaparsınız, ister kağıda yazar gönderirsiniz, ister çağırır söylersiniz. Bunların yapılmasını istiyoruz. Şimdiye kadar da bize bağlı kamu görevlisine niye böyle yaptın da demedik. Polemik istemiyoruz. Polemik yapıp da iş kişiselleşince konu amacından sapmış oluyor."

Kayıt : 05.05.2010

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !