Balıkesir Basını tek sese dönüştü

Anadolu Basınının idam fermanı olarak nitelenen tasarruf tedbirlerine tepki amaçlı Balıkesir’de yayım yapan yerel gazeteler bugünkü birinci sayfalarını kararttı. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) yönetiminin tavsiye kararına ilimiz geneli yerel gazetelerin tamamına yakını katılarak Anadolu Basınına örnek bir dayanışma sergiledi.

Tasarruf tedbirleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının yerel gazete aboneliklerini iptal etmesi, Balıkesir’de yayım yapan yerel gazeteler tarafından ortak bir açıklamayla protesto edildi.

Gazete Tasarruf Tepki

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) yönetiminin aldığı tavsiye kararı doğrultusunda, Balıkesir İl merkezinde yayımlanan günlük yerel gazeteler POLİTİKA, EKSPRES, YENİ SÖZ, MARMARA BÖLGE, YENİ GAZETEM, HABERCİ, BİRLİK, DEMOKRAT ile ilçelerde yayımlanan yerel gazeteler, bugünkü başsayfalarında siyah zeminde, ortak bir açıklamayla çıkarak okurlarıyla buluştu.

ÜLKE GENELİNDE YANKI BULDU

Balıkesir gazetelerinin "sayfa karartma" eylemine il merkeziyle ilçelerdeki medya kuruluşlarının tamamına yakını, Gazeteciler Cemiyeti'nin mesajına birinci sayfalarında siyah zemin üzerinde yer vererek katıldı.  Balıkesir Basınının mesleki dayanışmasına sahne olan çalışması, ülke genelinde yankı buldu ve yangın medya kuruluşlarıyla televizyonlar yayınlarında yer verdi.

İŞTE O MESAJ

Gazetelerin tasarruf tedbirleri kapsamında abonelik iptallerine yönelik tepkisi şu sözlerle anlatıldı:

“İzmir’e Doğru, Ses, Doğru Söz gazeteleriyle Milli Mücadelenin bayraktarlığını yapan Kuva-yı Milliye Şehri Balıkesir’de aynı ruh ve heyecanla yayın hayatlarını sürdüren yerel gazeteler olarak, tasarruf tedbirlerine katkıda bulunmak amacıyla bugünkü haber ve yorumları yayımlamıyor, kamu kurum ve kuruluşlarımızın güzel çalışmalarından halkımızı haberdar edemediğimiz için özür diliyoruz

*

ÖRNEK DAYANIŞMA

Bugünkü nüshalarının ilk sayfasını, giderek zorlaşan koşullarda ayakta kalma mücadelesi veren yerel basınımızın ortak sesi/feryadı niteliğindeki çalışmaya ayırarak tüm Anadolu'ya örnek bir dayanışma sergileyen Cemiyetimiz üyesi meslektaşlarımıza hiç eksilmeyen güvenimizle teşekkür ediyoruz.

BGC YÖNETİM KURULU

Kayıt : 31.05.2024

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !