Başkanımızın 10 Ocak konuşması

"Daima Halkın Hizmetinizdeyiz" ruhunu canlı tutmak için her zamankinden daha çok bir olmaya, diri olmaya ihtiyacımız var. Mesleği ve meslektaşımızı yüceltecek olan çıkar amaçlı ve tamamen algıya dayalı oluşumlar değil, ilkeli gazetecilerin çatısını oluşturduğu meslek kuruluşlarıdır. Buna en iyi örnektir 10 Ocak...

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir'in, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle Öğretmen Evi'nde gerçekleşen geleneksel kahvaltı etkinliğinde yaptığı konuşma metnidir:

*

Sayın Valim, Değerli milletvekilleri Kıymetli Belediye başkanları, siyasi partilerimizin temsilcileri,Hanımefendiler, beyefendiler.

Türk Basın tarihine ‘Dokuz patron olayı’ diye geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı günün yıldönümü vesilesiyle düzenlediğimiz mesleki dayanışma etkinliğine katılımınızla şeref verdiniz.

Kutsal mesleğin çilekeş mensupları..

Kimlik bir insanın adıdır, o insana seslenme sözüdür, insanın kişiliği, düşüncesi ve etiketidir...

Bizim kimliğimiz, etiketimiz 'Gazeteci'

Bizler kamuoyunu bilgilendirmek, kamuoyunun çıkarını gözetmek, ülke menfaatlerini takip ederek kamuoyunun bilgisine sunmak, aydınlık, huzurlu, mutlu bir ülke için çalışmak üzere yemin etmiş fikir işçileriyiz...

Bizler gecesini gündüzüne katan, evine işyerinden daha az uğrayan, kendini, ailesini ihmal eden insanlarız...

Bizler fotoğraf makinasını canı pahasına korumakla yükümlü, canı makinasından sonra gelen, yaptığı haberi namusu olarak gören emek ve fikir işçileriyiz...

Silah çekene deklanşör basan, tekme tokat saldırana mikrofon uzatan, herkese göre "ÖTEKİ" olan farklı düşüncelerin cezasını en çok çeken doğruyu yazmak zorunda olan, bir anlamda ne İsaya ne Musaya yaranabilen mesleğin mensuplarıyız biz.

En büyük silahı kalem olan ve bu yüzden en çok susmak zorunda bırakılan, fikir işçileriyiz...

Ister alaylı olsun, ister mektepli çilesi de aynı, sefası da...

Yükü de aynı hükmü de...

Zaman ve mekan fark etmeksizin çalışan, hayatın içinden her türlü gelişmeyi aktarmak için gecesi gündüzü belli olmayan,

Bir fotoğraf karesi için en doğru anı beklemekten bıkmayan

Bir satır haberle birçok hayata umut olduğunda dünyanın en mutlu insanı olan haberci kardeşlerim;

Biliyoruz ki, mesleğimiz zor ama bir o kadar da özel ve keyifli…

Bir kardeşiniz olarak sizlerden ricam, bu özel ve keyifli mesleğinize sahip çıkın.

Nasıl ki, başka meslek dalıyla iştigal edenler sizinle mesleğini paylaşmıyorsa, sizler de başkalarıyla paylaşmayın!

"Daima Halkın Hizmetinizdeyiz" ruhunu canlı tutmak için her zamankinden daha çok bir olmaya, diri olmaya ihtiyacımız var. Mesleği ve meslektaşımızı yüceltecek olan çıkar amaçlı ve tamamen algıya dayalı oluşumlar değil, ilkeli gazetecilerin çatısını oluşturduğu meslek kuruluşlarıdır. Buna en iyi örnektir 10 Ocak...

Başkalarının hakları için verdiğimiz mücadelenin çok değil, üçte birini kendi haklarımızın iadesi ve korunması amacıyla ortaya koyduğumuzda 10 Ocak'lar yeniden "basın bayramı"na dönüşecektir.

62 yıl önce bugün “Daima Halkın Hizmetinizdeyiz" diyerek yola çıkan meslektaşlardan hayatta olanları saygıyla selamlıyor, ölenlere rahmet diliyorum.

Bu vesileyle ilimizin en eski meslek kuruluşları arasındaki ve geçen 27 Aralık'ta 61. yılına ulaştığımız Gazeteciler Cemiyetine hayat veren meslek büyüklerimizle, şehidimiz Cihan Hayırsevener'i, genç yaşta kaybettiğimiz Otağ Fırıncıoğulları ile Ali Sürmelioğlu başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum.

Sevgili meslektaşlarım

Elbet birçok sıkıntımız, sorunumuz var.

Ancak bunların hiçbirini de aşılamaz görmüyoruz.

Kesinlikle karamsar değiliz. Yarınlara umutsuz bakmıyoruz.

Ben sadece şu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Her şeyin dijitalleştiği ve teknolojik mecralara evrildiği bir dönemde insanı sosyal çevresi ile hala merkezde tutan, sahiciliğin yıkılmayacak son kalesi hiç şüphesiz meslek ahlakıyla ülke çıkarlarından taviz vermeden çalışan gazete ve gazeteciler olacaktır.

Her ne kadar gazetecilik gerçekleştiği mecralar anlamında bir değişimi, dönüşümü yaşasa da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gazeteciler; gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” sözü güncelliğini korumaktadır.

Sizler "sosyal medya icat oldu, gazetecilik bitti" diyenlere itibar etmeyin.

Hakikati arayanlar için gazetecilik asla bitmez.

Bizler, sosyal medyayı kişilik haklarına saldırı aracına dönüştüren şarlatanlarla gazetecilerin ve ülkesiyle toplumun değerlerine yabancı provokatörler ile hakikat temsilcilerinin ayırt edilmesini istiyoruz.

Haklı olarak, yönetim kademelerindeki herkesten bu ilkeli duruşu bekliyoruz.

Sorumlu ve ahlaklı yayıncılığı herkesten daha fazla isteyen, savunan gazetecilerden başkası değildir.

Hak ve Hakikatın peşindeysek eğer işini iyi yaparak tarihe notlar düşen hakiki gazetecilere sahip çıkmaktan başka seçenek yoktur şehir insanının önünde.

Unutulmamalı ki, siyasetçiyi, bürokratı, iş insanını ve yerel yöneticileri adeta canından bezdiren bugünkü tablonun sorumlusu kesinlikle hakikat peşindeki gazeteciler değildir.

Gazeteciyle şarlatanı ayırt edemeyecek kadar kendilerinden şüphesi olanlardır.

Bunu şundan söylüyorum.

Doğrunun yalanla, iftiranın kumpasla, çarpıtmanın kötü niyetle, sinsiliğin çıkarcılıkla karıştığı sosyal medya mecralarını kullanarak itibar suikastı yapanlara 'gazeteci' muamelesi yapılması, ilkeli gazetecilerin yok sayılmaya çalışılması gücümüze gidiyor, mesleğimizin onuruna dokunuyor.

Yasalaşmasına destek verdiğimiz, internet gazetecilerini de kapsayan yeni basın kanunu ile dezenformasyon yasasını bu nedenle çok önemsiyoruz.

Yerel yöneticiler, siyasetçiler ile iş dünyasından da artık iyiyle kötüyü, güzelle çirkini ayırt etmesini bekliyoruz.

Cumhuriyetimizin 100. yılında 10 Ocak'ı milad olarak görmesini diliyoruz.

Bakın şundan emin olun!

Basının yüz akları, tüm değerleri ve tarihiyle kültürüyle milleti aşağılayan mankurtlar değil,

Aziz millete hizmet etmeyi en büyük şeref kabul eden ve ülkemize Kuvayi Milliye ruhunu aşılayan Hasan Tahsin, Hasan Basri Çantay, Mustafa Necati Bey ile Mehmet Akif Ersoy'un izinden yürüyen Anadolu gazeteci ve yazarlarıdır..

Bizler Kuvay-i Milliye şehrinin gazetecileri olarak hakikatın peşinde koşmayı, büyük ve güçlü Türkiye mücadelesine koşulsuz destek olmayı sürdüreceğiz.

Hanımefendiler, beyefendiler

Sözlerimi bitirmeden önce bugün bizlerle olan özel konuklarımız için sizlerden kocaman bir alkış isteyeceğim.

Aramızda sadece Balıkesir şehir merkezinde değil, Erdemit ve Bandırma'da da yayımlanan gazetelerimizi Küçük Sanayi Sitesinden Organize Sanayi Bölgesine, Gaziosmanpaşa'dan TOKİ'ye kadar tüm semtlerdeki abonelere ulaştıran

Gazete dağıtıcıları, eski ifadeyle müvezziler var.

Meslektaşlarımızın çektiği fotoğraflar, yazdığı haberler ve yorumları, sayfa sekreterlerimizin tasarımları onlar sayesinde bir anlam ifade ediyor.

Hem psikolojik, hem de fiziksel olarak yorucu bir iş üstlenen kardeşlerimize hep birlikte bir moral alkışı rica ediyorum.

Sağolsunlar, var olsunlar..

Sizlerin de alkışlayan elleriniz dert görmesin...

Hanımefendiler; beyefendiler

Bugünü vesile kılarak bir de özür dilemek istiyorum.

Bir klasör halinde teslim aldığımız Gazeteciler Cemiyetini sizlerin verdiği ve eksilmeden devam eden destekle 81 il içerisinde plakası gibi 10 numaraya taşıdığımız inancındayız. Örneğin bir Basın Müzesi. İstanbul, İzmir, Bursa'dan sonra sadece bizim şehirde var.

Sizlerin hak ve hukukunu her zaman savunmaya, mesleğin itibarını korumaya çalıştık çalışmasına da, verdiğimiz konut sözünü yerine getiremedik. Attığımız her adım akamete uğradı. Elbet pes etmedik. İlk günkü gibi heyecanlıyız. Meslek camiamıza olan ilgi ve desteğini her zaman, her yerde minnetle andığımız Büyükşehir Belediye Başkanımızla yeni bir adım daha atmak istiyoruz. Bu yol uzun ve meşakkatli. Yücel başkanımızın da desteğiyle menzile ulacağımıza inanıyoruz.

 

Sayın Valimiz Hasan Şıldak beyefendi. Balıkesir'in marka şehir olması ve devletimizin şefkatli yüzünü halkımıza gösterme noktasındaki çabalarınızı yakinen biliyor ve takdirle karşılıyoruz. Sizin lokomotifi olduğunuz yolda aynı şevk ve heyecanla çalışan Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz'a, Altıeylül Belediye Başkanımız Hasan Avcı'ya ve Karesi Belediye Başkanımız Dinçer Orkan'a, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış'a, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula'ya ve Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem'e, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin'e, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran'a, CHP İl Başkanı Erden Köybaşı'ya, yine aramızda bulunan Cumhuriyet Başsavcımız Abdülkadir Akın, Emniyet Müdürümüz Hasan Onar ve İl Jandarma Komutanımız Ali Yıldız'a camiamıza olan ilgi ve destekleri nedeniyle teşekkür ederiz.

10 OCAK 2023 | RAMAZAN DEMİR | ÖĞRETMENEVİ

Kayıt : 11.01.2023

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !