Resmi İlan Fiyat Tarifesi Yenilendi

Resmi ilan st/cm fiyatı yüzde 100 artışla 70 ₺ olarak belirlendi. Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan yeni tarife 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Hayırlı olmasını dilediğimiz yeni tarifenin belirlenmesinde emeği geçen bu BİK genel kurul üyeleri başta olmak üzere Genel Müdür sn. Cavit Erkılınç ve ekibine teşekkür ederiz.

ÜLKEMİZDE 20'si yaygın, 933'yü yerel olmak üzere resmi ilan yayımlama hakkı bulunan 953 gazetemize can suyu olacak müjdeli haber bu sabah geldi. resmi ilanların sutün/cm. fiyatı yüzde 100 oranında arttırılarak Anadolu Basınının yüzü güldürüldü. 

Resmi İlan Fiyat Tarifesinin kabulüne ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin 13 Aralık 2022 tarihli ve 32042 sayılı nüshasında yayımlandı. Söz konusu tarife, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Cumhurbaşkanınca onaylanan yeni Resmi İlan Fiyat Tarifesine göre resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti günlük fiili satışı 50 bin adedin altındaki gazeteler için KDV hariç 70 Türk Lirası olarak ücretlendirilecek. Söz konusu resmi ilan bedeli, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için ise KDV hariç 100 Türk Lirası’ndan hesaplanacak.

Karara göre, geçmiş yıllarda olduğu gibi ilan metinlerinin dizgisinde “Arial” yazı karakteri ve günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazetelerde 9 punto, diğer gazetelerde ise 10 punto metin harflerinin kullanılması zorunlu olacak. Resmi ilanların 5 santimetrelik kısmında, 10 punto metin harflerinin kullanımında en az 12 satır, 9 punto harflerin kullanımında ise en az 14 satır yazı bulunması gerekecek.

Resmi ilanların başlıkları, ilan metinleriyle orantılı olacak, ancak ilan metni başlık dahil 200 sütun-santim üzerindeki resmi ilanların başlıkları 24 puntoyu, 100 ila 200 sütun-santim arasındakiler 20 puntoyu, 50 ila 100 sütun-santim arasındakiler 16 puntoyu, 50 sütun-santimin altındakilerin ise 14 puntoyu geçemeyecek.

Ayrıca günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için tek sütun genişliği 32 milimetre, diğer gazetelerde ise 37 milimetre kabul edilecek. Diğer taraftan bir sütunu geçen resmi ilanlarda sütun aralarındaki boşluklar, 3 milimetre üzerinden hesaplanmaya devam edilecek. İlan başlığı ile ilan metni arası 3 milimetre, ilan çerçeve kalınlığı 0,5 milimetre, metin ile çerçeve arasındaki boşluklar da 3 milimetre olacak. Kelimeler arasında bir karakter boşluğu bırakılacak.

Daha büyük puntolu harflerle ya da daha dar sütuna dizilen ilanlar ile satır ve kelime aralarında gereğinden fazla boşluk bırakılan ilanlar için, bu açıklamalar çerçevesinde kıyasen hesaplama uygulaması sürdürülecek.

Böylece 2023 yılı için Resmi İlan Fiyat Tarifesinde, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adedin altındaki gazeteler için yüzde 100 diğer gazeteler için ise yüzde 58,73 artış sağlanmış oldu.

REKOR ARTIŞ

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Resmi İlan Fiyat Tarifesinin kabulüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Süreç boyunca desteğini yakından hissettiğimiz İletişim Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Tarifedeki bu rekor artış, iddia edilenlerin aksine gazetelerimizin daima yanında olduğumuzun, yaşatmak için verdiğimiz mücadelenin en somut örneğidir. Hepimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

BGC: YEREL GAZETELERE NEFES ALDIRACAK

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Yönetim Kurul Başkanı Ramazan Demir,  rekor düzeyde artışı içeren yeni Resmi İlan Fiyat Tarifesi ile zor bir süreçten geçmekte olan yerel gazetelerin nefes alacağını açıkladı.

Demir, internet medyasını da gazetecilik kapsamına alan yeni yasal düzenlemeler ile birlikte ülkemizde basını yeni bir dönemin beklediğine dikkat çekerek, "Yerel basınımıza can suyu olacak yeni tarife, aynı zamanda gazetelerimize kendilerini yenileme, geliştirme fırsatı da sunmuştur. Hayırlı olmasını dilediğimiz yeni tarifenin belirlenmesinde emeği geçen bu BİK genel kurul üyeleri başta olmak üzere  İletişim Başkanı sn. Fahrettin Altun ile Anadolu Basınının yeniden "Fazilet Adaları" olma noktasındaki gayretlerini yakinen bildiğimiz BİK Genel Müdürü sn. Cavit Erkılınç ve ekibine teşekkür ederiz." mesajını yayımladı.

953 GAZETE VAR

Türkiye'de 933'ü 50 bin altı günlük fiili satış ortalaması olmak üzere toplamda 953 gazetenin resmi ilan yayımlama hakkı bululunuyor.

Kayıt : 13.12.2022

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !