Başsavcı Akın Basın Müzesinde

BALIKESiR Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Türk Basınının günden bugüne gelişiminin sergilendiği Basın Müzesinde nostaljik yolculuk yaptı. Adliye ile gazeteciler arasındaki ilişkilerin de ele alındığı buluşmada Akın, gazetecilerin önemli bir sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi.

BALIKESiR Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Medya Merkezi ve Basın Müzesini ziyaret etti. Buluşmada Adliye ile Basın arasındaki ilişkiler ele alındı. 

Balıkesir'deki görevine geçen Ağustos ayında başlayan Başsavcı Akın'ı BGC'ne gelişinde Başkan Ramazan Demir ile Başkan Yardımcısı Doğan Alparslan ve yönetim kurulu üyesi Ömer Kantarlıoğlu karşıladı. 

BGC Başkanı Demir, 61. yıl önce ilimiz gazetecilerinin bir araya gelerek kurduğu ve bugün 20 ilçesindeki meslek mensupların çatısı altında yer aldığı Gazeteciler Cemiyeti faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu. 

Milli Mücadele basınının Balıkesir'de bayraklaşan isimleri Hasan Basri Çantay, Mustafa Necati yanı sıra meslek ustalarının anısını yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını kaydeden Demir, ilk gazetenin 1886'da yayımlanmaya başlandığı Balıkesir'deki basın yaşamı hakkında da Başsavcı Akın'ı bilgilendirdi. 

Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın da, Balıkesir'de görev yapacak olmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. Adliyenin mevcut fiziki yapısıyla ilgili görüşlerini de aktaran Akın, halkın doğru manada bilgilendirilmesi noktasında gazeteciliğin önemli bir sorumluluğu yerine getiren araç olduğuna dikkat çekti. 

Tarihi Paşa Konağı çatısı altındaki Basın Müzesi’ni gezen Akın, sergilenen eserleri ilgiyle izleyerek basının gelişimine dünden bugüne nostaljik yolculuk yaptı. 

BGC Başkanı Ramazan Demir, sergilenen eserler hakkında bilgi verdiği Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın'a ziyaretinin anısına Balıkesirli mütefekkir Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit imzasını taşıyan ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatıldığı eseri hediye etti. 


Balıkesir...

 

 

Kayıt : 11.10.2022

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !