Cihan'ımızı özlemle anıyoruz

CİHAN'IMIZI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ Gazeteciler Cemiyeti, 11 yıl önce Bandırma'da görev yaptığı gazetesine gittiği sırada kurulan kalleş pusu sonucu katledilen basın emekçisi Cihan Hayırsevener için anma mesajı yayımladı. "Gerçekleri yazdığı, kamu çıkarını gözettiği için korktular ve kalleşce pusu kurup katlettiler.."

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC), gerçeklerin ortaya çıkarılmasından korkan güç odaklarınca öldürttülen Cihan Hayırsevener'in şehit edilmesinin 11. yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

 

BGC'nin mesajı şöyle:

 

GAZETECİLER ÖNCÜDÜR

Gazeteci toplumun öncü kuvvetlerinden biridir. Düşünce ve yorumuyla, haberiyle, fotoğrafıyla, görüntüsüyle, söyledikleriyle gerçeklerin vatandaşla buluşmasına aracılık edendir. Önceliği halkın çıkarıdır, kamu yararıdır.

 

KALLEŞÇE PUSU KURDULAR

Cemiyetimizin Disiplin Kurulu Başkanı Cihan Hayırsevener de bu ilkeler ışığında kalemini kullanan bir basın emekçisiydi. Gerçekleri yazdığı, kamu çıkarını gözettiği için korktular Cihan'dan ve kalleşçe pusu kurup katlettiler.

.

CESUR BİR GAZETECİYDİ

Ülkemizde bugüne değin 67 gazeteci-yazar öldürüldü. Balıkesir Basınının cesur kalemleri arasındaki Cihan da bunlardan biri oldu. Ülkemizin ve milletimizin çıkarları noktasında kalemini kullanan, beynini yoran gazeteciydi.

 

İNSANLIK DIŞI

Gerçeklerin ortaya çıkarılmasından korkan, karanlıktan beslenenlerin planladığı kalleşçe saldırıda şehit düştü.

Ölüm emrini verenleri, tetiği çekeni, insanlık dışı eylemi organize edenlere yardım ve yataklık edenleri bir kez daha lanetliyoruz.

 

SUSMADI, SUSMAYACAK

Türk Basını ilk şehidini verdiği 1909’dan beri susturulamadı.

Meslek ilkelerini benimseyen, kalemleriyle mikrofonlarını milletinin çıkarları ve gerçekleri öğrenmesi adına kullanan gazeteciler susmadı, susmayacak, susturamayacaklar.

 

HÜZÜNLE ANIYORUZ

Hangi nedenle olursa olsun bugüne dek öldürülen meslektaşlarımız yanı sıra vefat eden basın emekçilerini hüzünle, rahmetle, dualarla anıyoruz."

Kayıt : 17.12.2020

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !