Basın Dayanışma Gününde Sergi

TÜRK Basınında Sansürün Kaldırılışın 112. yılında ilimiz gazetelerinin darbeye meydan okuyan manşetleri BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi bahçesinde "Balıkesir Manşetler" sergilendi. Geleneksel etkinliğin açılışında konuşan baş- kanımız Demir, sorunları dillendirip, hakikat peşindeki gazetecilerin desteklenmesini istedi.

TÜRK Basınında Sansürün Kaldırılışın 112. yılı Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ve Basın İlan Kurumu (BİK) Balıkesir Şubesi ev sahipliğindeki "24 Temmuz Basın Bayramı / Gazeteciler Dayanışma Günü" etkinliği ile kutlandı. 

BALIKESİR MANŞETLER

BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi bahçesindeki program Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ve konukların sergilenen gazeteleri incelemesiyle başladı.

İlimiz Basınının, dört yıl önceki darbe girişimine meydan okuyan nüshalarını içeren "Balıkesir Manşetler" sergisi konukların ilgisini çekti ve hafızaların tazelenmesine yol açtı.

Sergide, 15 Temmuz gecesi, İstanbul, Ankara ve Balıkesir'de foto muhabirlerinin objektiflerine yansıyan tarihi belge niteliğindeki fotoğraflara da yer verildi.

YA GAZETECİLER OLMASAYDI!

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BGC Başkanı Ramazan Demir,  "o gece gazeteciler işini tam yapmasaydı, 15 Temmuz'u anlatmak bugünkü kadar kolay olmayabilirdi. Tarihi vesika niteliğindeki görüntüler, fotoğraflar ortaya çıkmayabilirdi." ifadesini kullanarak gazeteciliğin önemine dikkat çekti.

NE İSAYA, NE MUSA'YA

Türk basınının 4 yıl önceki demokrasi sınavından alnının akıyla çıkarak kaybettiği itibarını geri kazandığına dikkat çeken Demir, gazetecilerin çalışma koşularında yasal düzenlemeler beklediklerini söyledi.

Demir, "Yıpranan, yıpratılan ve ne İsa'ya, ne Musa'ya yaranabilen gazetecilerin, ülkemizdeki çalışma koşulları dünya standartlarının çok altında. Kendilerinden çok şey istenen, ama hiçbir şey verilmeyen meslektaşlarımız bugünkünden daha fazlasını hak ediyor." diye konuştu. 

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

"Basın özgürlüğü" adı altında gazeteciliği farklı amaçlar doğrultusunda kullananların hem mesleği, hem ülke itibarını zedelediğine yer verdiği konuşmasında Demir, "Bu gücü, millet yararına kullanmayanlara prim vermeyin. Basın özgürlüğünü şahsi özgürlüğü olarak görüp milletin değerlerine, insanların özel hayatlarına saldıranların tehdit ve şantajlarına boyun eğmeyin." çağrısı yaptı.

İYİLEŞTİRME ADINA CİDDİ ADIM

Demir, ülke ve insanının çıkarlarını savunarak hakikatın peşindeki yapan gazete ve gazetecilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un katılımıyla yapılan ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı'nın Anadolu Basını adına yer alarak sorunları dile getirdiği “Basın Mensuplarının Haklarının İyileştirilmesi Çalıştayı”nı bugüne değin gündeme getirdikleri  sorunların çözümü yolunda atılan ciddi adım olarak gördüklerini belirten BGC Başkanı Ramazan Demir, "Meslek caimamız adına  yakın gelecekte bunun sonuçlarını alacağımızı umut ediyoruz. Ayrıca algı ve provakatif bilgi merkezlerine dönüşen sosyal medya ile ilgili yasal düzenleme çalışmalarını temiz medya, temiz toplum adına önemsiyor ve destekliyoruz." dedi.

BİK'E TEŞEKKÜR

Demir sözlerinin sonunda, pandemi süreci başında alınarak uygulamaya konulan kararlarıyla yerel gazetelerin nefes almasına vesile olan BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran'a teşekkür etti.

BİK Balıkesir Şube Başkanı Gökhan Eren de, ilimizin gazetelerinin kamu yayıncılığı adına örnek işler sergilediğine değindi.


Basın İlan Kurumunun yerel gazetelerin güçlendirilmesi ve çalışanlarının desteklenmesi adına yaptığı çalışmalardan örnekler verdi, gazetecilerin basın dayanışma gününü kutladı. 


Gökhan Eren | BİK Şube Müdürü

DEMOKRASİNİN GÜVENCESİ


Vali Hasan Şıldak

Ekinlikte milletvekili Adil Çelik ile Balıkesir Valisi Hasan Şıldak da konuşmalarında basının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğuna dikkat çekerek, gece gündüz demeden zorlu koşullarda görev yapan medya çalışanlarının basın dayanışma gününü kutlayıp başarı diledi.
 

Vali Şıldak konuşmasında basının her zaman ülkede en güçlü, olmazsa olmaz dinamiklerinden biri olduğunu söyledi.

Hem halkın hem de kamunun gözü kulağı olmasından dolayı her daim objektif, ülkenin gelişimine ve insanların haber alma özgürlüğüne çok iyi şekilde hizmet eden, insan haklarına saygılı ve kişi haklarına dokunmayan bir çizgide olmasının çok önemli  olduğunu vurguladı.


Milletvekili Adil Çelik

Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, TBMM'de görüşülmekte olan sosyal medya düzenlemesiyle ilgili bilgiler paylaştığı konuşmasında, "meslek ahlakına bağlı kalarak işini dürüst yapan gazeteciler her zaman başımızın tacı" dedi.

AYASOFYA'DAN YETİŞTİ

Balıkesir'in AK Partili gazeteci milletvekili Mustafa Canbey ise, etkinliğe son anda katılan isimlerden biri oldu.

Cuma namazını, 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kılarak tarihi ana şahitlik eden Canbey, ardından Balıkesir'in yolunu tuttu.

"Balıkesir Manşetler" albüm kitabı ile sergisinin de fikir babası olan  sergiyi dolaştıktan sonra meslektaşlarıyla tek tek ilgilendi.

Canbey, etkinliğin ardından Cemiyet'te kalarak meslektaşlarıyla, gazeteciliğin, bugünü ve geleceği  üzerine hasbihalde bulundu.

BASIN MÜZESİNDE TARİHE YOLCULUK

Vali Şıldak ve beraberindekiler etkinliğin ardından BGC Basın Müzesini gezerek Türk ve Balıkesir Basınının geçmişinden bugününe nostaljik bir yolculuk yaptı.

Basın Dayanışma Günü etkinliğine katılan konuklara Gazeetciler Cemiyeti'nin yayınları arasındaki "Balıkesir Manşetler" albüm kitabı hediye edildi.

YOĞUN KATILIM OLDU

BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi'ndeki etkinliğe Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey,  Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Büyükşehir Belediye Başkan vekili M. Birol Şahin, Karesi Belediye Başkan vekili Muhittin Diker, İl Emniyet Müdürü Halil Onar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Cemalettin Canlı, Türkiye Kent Konseyleri Birliği dönem Başkanı Mürsel Sabancı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Deniz, GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender, Balıkesir Valiliği Basın ve Halka İlişkiler Müdür V. Hulusi Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Taner Korkmaz ile siyasiler, bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, yerel gazetelerimizin sahip ve basın emekçileri katıldı. 

 

OLCAY ÖZAL RENK KATTI

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin kıdemli üyeleri arasındaki gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Olcay Özal da arşivinden çestiği özel fotoğraflarla sergiye renk kattı.

 

Kayıt : 25.07.2020

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !