BGC'den BİK yönetimine teşekkür

Basın İlan Kurumunun yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yerel gazetelerin etkilenmemesi amacıyla aldığı kararlar, Anadolu Basını için can suyuna dönüştü. Gazeteci kökenli Genel Müdür Rıdvan Duran'ın öngörü- sü yerel gazetelere nefes oldu. Cemiyetimiz, sektör adına hızlı ve etkili önlem alan BİK yönetimine teşekkür etti

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, sektör adına hızlı ve etkili önlem alan kurumların başında gelen BİK yönetimine yayınladığı mesajla teşekkür ederken, yerel basın için aynı duyarlığın diğer kurumlardan da beklendiğine vurgu yaptı.

TÜRKİYE'nin etkin ve dünyaya örnek şekilde mücadele ettiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde, gazetelerin faaliyetlerini sürdürebilmesi amacıyla Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından alınan kararlar Anadolu Basını için adeta can suyuna dönüştü.

YENİ BİR NEFES, YENİ BİR HEYECAN
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, küresel salgının ülkemizde kendini hissettirdiği ilk günlerde BİK yönetimince uygulamaya konulan tedbirlerin yoğun bakımdaki Anadolu Basınına suni teneffüs yaptırarak yeni bir nefes, yeni bir heyecan verdiğine dikkat çekti.


Demir, sektör adına hızlı ve etkili önlem alınması sayesinde yerel gazetelerin olumsuz şartlardan fazla etkilenmeden halkın doğru haber alma ihtiyacını yine fedakarca sürdürebilmesinin yolunun açıldığını kaydetti.

İYİ Kİ BİK VAR
Can suyuna dönüşen kararların meslek camiasına bir kez daha "iyi ki BİK var" dedirttiğini belirten BGC Başkanı Ramazan Demir, şunları söyledi:
Basın İlan Kurumunun gazeteler için gecikmeksizin alıp uygulamaya koyduğu kolaylaştırıcı karar ve önlemler sonucu yerel basın bir nebze de olsa nefes aldı.
Dijitalleşmenin en az salgın kadar tehdit oluşturduğu günümüzde BİK'in can suyu niteliğindeki destekleriyle yerel gazetelerimiz bu süreci hasarsız bir şekilde atlatıyor.

İLKELİ YAYINCILIK DESTEKLENMELİ
Covid-19 sonrası için de bugünden yeni adımların atılması ve doğru, tarafsız, ulusal çıkarları gözeten yayıncılığı ilke kabul etmiş yerel medyanın güçlendirilmesi elzem hale gelmiştir.
Özellikle yerel medyanın dijital altyapılarını güçlendirme ve basın meslek yasası noktasında yapılacak çalışmalara koşulsuz her türlü desteğe ve işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.


Cemiyet Başkanımız Ramazan Demir, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran (sağda) ile..

BORÇ BİLİYORUZ
Aldığı erken tedbirleriyle en zor zamanında gazetelerimize yeni bir nefes olan Basın İlan Kurumu'na iyi ki var derken, bizden biri olarak gördüğümüz ve 81 ilde sahada görev meslektaşlarımıza BOREL desteği sağlayan yine 81 ilimizdeki yerel gazetelerimizin "EvdeKal" manşetiyle tek sese dönüşmesine öncülük eden genel müdürümüz Rıdvan Duran'a teşekkürü borç biliyoruz.
Bu vesileyle, gazetelerimizin yaşatılması noktasında BİK'in gösterdiği hassasiyeti diğer kurumlardan da beklediğimizi ifade ediyoruz."

HANGİ KARARLAR ALINMIŞTI
Basın İlan Kurumu gündelik yaşamın bir parçası olan süreli yayınların mevzuat gereği yerine getirmek zorunda olduğu fiili satış, teslim yükümlülüğü, dönüşümlü yayın, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan fikir işçilerinin gazetelerin asgari kadrosunda tam ve eksiksiz olarak çalışmış kabul edilmesi, kadro sayısı ve benzeri şartlar bakımından olumsuz etkilenmemesi ve gazetecilik faaliyetlerinin eksiksiz olarak sürdürülebilmesi için geçici bazı kararlar almıştı. Ayrıca Kurumdan borç para almış olan basın emekçilerinin borç para taksitleri ertelenmişti.

Kayıt : 31.05.2020

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !