Cemiyetimiz 58 yaşında

Elli sekiz yıl önce bugün kuruluşu resmi olarak onaylanmıştı. Balıkesir ilindeki gazete, radyo, tv ve internet medyasının yönetici ve çalışanlarıyla yaygın basın emekçilerini çatısı altında buluşturan meslek örgütü Gazeteciler Cemiyeti 58. yılına ulaştı. Başkanımız Demir, yayınladığı mesajında "ustaların emanetini zirvede tutacağız" dedi.

Balıkesir'de 27 Aralık 1961'de dönemin ildeki tüm gazetecilerinin bir araya gelerek kurduğu Gazeteciler Cemiyeti (BGC), 58'nci yaşına girdi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, 58. yıl nedeniyle yayınladığı mesajda, BGC’nin sürekli geliştiğini ve her yıl güçlenerek bugünlere ulaştığını belirtti. 

Demir, Tarihi Paşa Konağı'nı Balıkesir'in sosyal ve kültürel yaşamına kazandırdıkları Basın Müzesi ve Medya Merkezi'nin 58. yılı taçlandırdığını söyledi.

BGC’nin üyeleri başta olmak üzere toplum yararına seminerler, konferanslar, eğitim kursları ve kültürel geziler düzenlediğini, basının, Balıkesir'in ve ülkemizin sorunlarına yönelik çalışmalar yaptığını kaydeden Demir, “Meslektaşlarımız bilgi birikimlerini arttırmaları yanında sosyal, kültürel yaşama katkıda bulunmak amacıyla proje üretiyoruz ve uyguluyoruz. Hedefimiz etkinliklerimizi her yıl arttırarak Türkiye’nin örnek sivil toplum kuruluşları arasındaki yerimizi sağlamlaştırmaktır” dedi.

ÖRGÜTLÜ GÜÇ YENİLMEZ!


Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin, ülkemizin temel değerleriyle bütünleşmiş, bilgiyi esas alan bir anlayışla üyelerine ve topluma hizmet ettiğini aktaran Demir, mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Tüzüğümüzün 1. maddesinde de yer aldığı gibi; İnsan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, demokratik ve sosyal huku

k devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün gerçekleşmesini sağlamak amacıyla çalışıyoruz.
Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü her şeyin üzerinde tutan, halkın gerçekleri öğrenme hakkına, Anayasa'dan alınan güçle sahip çıkan BGC, bu temel ilkelerden ödün vermeden çalışacak, toplum yararına yeni projelere imza atmayı sürdürücektir."

ÜSTADLARIN EMANETİNİ ZİRVEDE TUTACAĞIZ
Cemiyetimizin kuruluşu ve bugünlere ulaşmasında başkanı, yöneticisi ve üyesi olarak emekleri bulunan Münir Yenal, Cevdet Demiray, Cahit Albayrak, İzzetin Yaşbek, Şemsi Aran, Hayati Çelik, Halil Nusret Ertüz, Emrah Sağdıç, Ali Gezer,Turhan Savaş, Fikri Özakbaş, Ekrem B

alıbek, Reşit Kıpçak, Nejat Akpınar, Nihat Özbek, Şadi Kural, Hasan Basri Atılganer gibi üstadlarımızdan bugün aramızda olmayanları rahmetle anarken, yaşayan ustalarımıza da uzun ömürler diliyorum.

58. YILIN GURUNU MESLEKTAŞLARIMIZLA PAYLAŞIYORUZ
Cemiyetimizin geride bıraktığı 57 yılının değerini ve bugünün kıymetini bilerek, zamanla kıymetsiz olmamak için çok çalışmamız gerektiğine olan inancımla 58. yılının gururunu Balıkesir Basınıyla birlikte paylaşıyoruz.
Çalışmalarımıza destek olan üyelerimize ve kuruluşlarımıza camiamız adına teşekkür ediyorum."

BGC'nin KISA TARİHÇESİ
Balıkesir'de yayınlanan gazetelerin bir dernek çatısı altında buluşması düşüncesi 1961 yılının son haftalarında sonuç verdi. Balıkesir kentinde yayınlanan Türk Dili, Balıkesir Postası, Balıkesir Ekspres ve Ateş gazetelerinin girişimleri sonucunda bir Gazeteciler Cemiyeti kurulması kararlaştırıldı. Balıkesir ilindeki tüm gazeteler 24 Aralık 1961 Pazar günü biraraya gelerek cemiyet tüzüğüne nihai şeklini verdi. Tüzük 27 Aralık 1961 günü Vilayete teslim edildi. Bu tarihten itibaren Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti resmen faaliyetine başlamıştı. .

 

Kayıt : 27.12.2019

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !