Meslektaşları Cihan'ı unutmadı

Genel Yayın Yönetmeni olduğu Yaşam gazetesinde yolsuzlukları yazdığı için pusu kurulup öldürülerek susturulan gazeteci Cihan Hayırsevener anıldı. Gazeteciler Cemiyeti, 10 yıl önce Bandırma'daki gazetesine giderken uğradığı saldırıda şeşiht düşen Disiplin Kurulu üyemiz Cihan Hayırsevener'i anma etkinliği düzenlendi.

Cemiyet bahçesinde düzenlenen etkinlikte Hayırsevener ve bugüne değin vefat etmiş gazetecilerin anısına mevlit okutuldu, lokma dağıtıldı.

BGC Basın Müzesi'nde, "öldürülen gazeteciler" anısına oluşturulan odada bir araya gelen gazeteciler, Cihan Hayırsevener'i bir kez daha rahmet ve özlemle andı.

Anma etkinliğindeki konuşmasında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, aynı zamanda cemiyetin disiplin kurulu üyesi olan Cihan'ın, mesleğini dürüstçe yaptığı için öldürüldüğünü söyledi. 

Demir, şöyle konuştu:

"Türk Basını, ilk şehidini verdiği 1909’dan beri susturulamadı. 
Meslek ilkelerini benimseyerek işini yapan gazeteciler susmadı, susmayacak, susturamayacaklar. 
Hem de bu mesleğin içerisindeki pespayeler ile bunları besleyip tetikçi olarak kullanan ve âdemiyetten nasibini alamamış kişiliklere rağmen. Eninde sonunda iyilerin kazanacağına inanıyoruz biz."

Anadolu'da gazetecilik yapmanın zorluğuna dikkat çeken Demir,  "Örgütlü mücadele edilmesi, meslektaşlarımıç ve mesleğimizin geleceği yönüyle yararlı olacaktır." dedi.

USTALAR DA YAD EDİLDİ

Cemiyetteki etkinlikte, Cihan Hayırsevener ile birlikte, Balıkesir Basınında iz bırakan Hasan Basri Çantay'dan Mustafa Necati'ye, Cahit Albayrak'tan Münir Yenal'a, Ekrem Balıbek'ten Necat Akpınar'a Fikri Özakbaş'tan Halil Nusret Ertüz'e, Reşit Kıpçak'tan İzzettin Pesen'e  kadar ebediyete intikal etmiş gazetecilerimizin de anısını yad edildi.

Kayıt : 20.12.2019

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !