Yerel Basın Nefes Aldı

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin ilimiz milletvekillerini harekete geçirdiği konuyla ilgili müjdeli haberi Adalet Bakanı Abdülhamit Gül verdi; "İcra ve iflas ilanları yerel gazetelerde yayınlanmaya devam edecek" dedi. Açıklamasıyla bakan Gül, yerel medyayı rahatlattı. Başkanımız, Bakan Gül ile Balıkesir millet- vekillerine teşekkür etti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, icra ve iflas ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmaya devam edeceğini açıkladı. Yargı Reformu 2. Paketi kapsamında, icra ve iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınının kaldırılması yönündeki düzenlemenin iptal edildiğini açıklayan Gül, “Yerel basınımızı desteklemeye devam edeceğiz” dedi. Müjdeli haber üzerine Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti açıklama yaptı.

Balıkesir'in gazeteci vekili Mustafa Canbey (sağda) Ankara'daki sesimiz oldu

Türkiye genelinde yaklaşık 20 bin kişiyi istihdam eden yerel gazeteleri kapanmanın eşiğine getirecek düzenlemeye karşı yoğun girişimlerde bulunduklarını ve bu girişimlerin olumlu sonuçlanmasından büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı da, “Büyük bir yanlıştan dönüldüğünü sevinçle izliyoruz. Yerel basın kuruluşları bu açıklama ile rahat nefes alacak” diye konuştu.

Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Mustafa Arslan ve Şevket Erzen ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na üye gazeteciler cemiyeti başkanlarıyla birlikte yoğun lobi çalışması yapıldığını ifade eden TGK Genel Başkanı

Nuri Kolaylı, şunları söyledi;

                                       Nuri Kolaylı 

“Yerel gazeteleri tehdit eden değişiklik, Yargı Reformu 2. Paketi'nde, icra ve iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınının kaldırılması yönündeki düzenleme önerisiydi. Bu önerinin gerçekleşmesi demek, yaygın - yerel ayırımına gidilmeksizin gazetelerin yarıdan fazlasının kapısına kilit vurması, binlerce gazetecinin işsiz kalması demek olacaktı.

Bürokratik bakış açısından kaynaklı, tek boyutlu yaklaşımla vatandaşın üzerinden icra-iflas ilanı ücretini kaldırmak hedeflenmekteydi. Bu bakış açısından meselelere yaklaşıldığı zaman; gelir vergisinin kaldırılması, özel tüketim vergisinin kaldırılması, sigorta hizmetinin verilmesi ama sigorta kesintisi yapılmaması vatandaşlarımıza çok daha büyük katkı sağlayacaktır. Bu durumda anılan gelirlerden vazgeçmek devletin ayakta kalmasını imkansız hale getirecektir. O halde icra-iflas ilanlarına vatandaşa yük gibi bir noktaya indirgeyemeyiz.

Öte yandan icra-iflas ilanları ve diğer tüm resmi ilan gelirlerinin tamamı devlete gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, BİK komisyonu, SGK kesintisi, stopaj vergisi vd. vergiler yolu ile geri dönmekte, üstüne haberleşme işlevi yerine getirilmekte, istihdam oluşturulmaktadır.

2019 yılı itibari ile yerel gazetelerin resmi ilanlarının yüzde 60'ı, yaygın gazetelerin resmi ilanlarının ise yüzde 80'e yakını icra-iflas ilanlarından oluşmaktadır. Verdiğimiz rakamlar bahse konu pakette icra-iflas ilanlarının kaldırılmasının basınımız üzerinde oluşturacağı sonuçları izaha gerek bırakmayacak netlikte ortaya koymaktadır.

Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül’ün, icra ve iflas ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmaya devam edeceği yönündeki açıklaması, yerel gazetelerimize rahat nefes aldırmıştır. Bu tehdidi gündeme getirmemizi sağlayan Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi arkadaşlarım Mustafa Arslan ve Şevket Erzen ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na üye gazeteciler cemiyeti başkanı meslektaşlarıma da çabalarından ötürü teşekkür ediyorum.”

BALIKESİR GAZETECİLER

CEMİYETİNDEN TEŞEKKÜR

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir ise, kararı heyecanla karşıladıklarını belirttiği açıklamasında, duyarlı yaklaşımı nedeniyle Adalet Başkanı Abdulhamit Gül'e teşekkür etti. 

İcra ilanlarıyla ilgili konunun gündeme gelmesiyle beraber Balıkesir Milletvekillerini harekete geçirdiklerini hatırlatan Demir, "Sayın bakanın açıklaması yerel gazetelerimizin yanan yüreklerine su serpti..Sıkıntılı süreçte gelen haber Anadolu Basını için moral oldu. 

Mücadelemizde bize yakın destekleri olan başta gazeteci vekilimiz Mustafa Canbey olmak üzere Adalet Komisyonu üyesi Belgin Gökçe Uygur ve Yavuz Subaşı ile konu üzerine hassasiyetle eğilen Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran'a camiamız adına teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Kayıt : 30.11.2019

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !