Meslektaşlarımızla dertleştik

Gazeteciler Cemiyeti (BGC) il merkezindeki basın emekçileriyle bir araya geldi. BGC Başkanı Demir, "Meslek konusunda birimize bir şey olduğunda tek ses olabilmeliyiz. Birbirimizi yok sayarak hiç bir sorunu çözemeyeceğimiz gibi, birlikte haraket etmeyi başaramazsak bugünden daha kötü dönemlere zemin hazırlamış oluruz" dedi.

Gazeteciler Cemiyeti yönetimi, Balıkesir'deki yerel ve yaygın medya kuruluşlarında görev yapan basın emekçileriyle sabah kahvaltısında buluşarak mesleki konular üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

BGC Başkanı Ramazan Demir, meslektaşlarıyla buluşmasında, son dönemde karşılaştıkları ve kendilerine iletilen sorunlar üzerine örnekler vererek görüşlerini paylaştı.  Birlikteliğin önemine sık sık vurgu yapan Demir, "Ya gerçek gazeteciler bir olup meydanı şarlatanlardan temizleyeceğiz, ya da birbirimizle uğraşmaya devam edip meydanı sahtekarlara bırakacağız. Ancak meslek örgütünün yöneticileri olarak bizler, aynı dili konuşan, fakat anlaşamayan taraf olmak istemiyoruz." ifadesini kullandı.

KİMİ YÖNETİCİLERİN 
TAVRI İÇİMİZİ ACITIYOR

Demir, gazetecilik mesleği adı altında sosyal medya paylaşımlarıyla kamuoyunu yönlendiren, yanıltan kişilerin olduğunu dile getirerek,"Balıkesir'de kimi siyasetçilerle yerel yöneticilerin, salt geçimini gazetecilikten sağlayan meslektaşlarımızı yok sayarak, sosyal medyadan 2-3 cümle sallayanı, hakaret edeni, kişilerin özel yaşamlarını malzeme edip şarlatanlık yapanlara gazeteci gibi görmesi, o sınıfa dahil etmesi bir meslek örgütü olarak içimizi acıtıyor." değerlendirmesinde bulundu.

BASIN MESLEK YASASINI
İVEDİLİKLE  İSTİYORUZ

Demir, şöyle konuştu:
 "Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bütün olarak ele alan, düzenleme, denetleme, destekleme ayaklarını içeren sistem kurulmalı. Gazeteciliğin yeni mecrası olan dijital sektörü kapsayan internet yasası çıkarılmalı. 
Aksi halde şantajcı, yalancı, baskıcı kişiler mesleğimizin onuru zedelemekte, meslek mensubu olmamalarına rağmen ortalıkta dolaşmakta. 
Bunların önüne meslek kuruluşlarının baro ve benzeri kuruluşlara dönüştürüleceği Basın Meslek Yasası ile geçilebileceğine inanıyoruz." 

ORTAK TAVIR ŞART
Balıkesir'de geçmiş dönemde yaşanan kimi olaylardan örnek verdiği konuşmasında  tüm gazetecilerin aynı gemide olduğuna vurgu yapan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Gemi batmak üzere, biz ise yaptıklarımızla bu gemiye maalesef su taşıyoruz.  Hiç kimse birbirini sevmek zorunda değil. Fakat meslek konusunda birimize bir şey olduğunda tek ses olabilmeliyiz. 

OLUMLU GELİŞMELER
OLACAĞINA İNANIYORUZ

Biz mesleğimizin sorunlarını ve çözüm önerilerimizi içeren görüşlerimizi rapor haline getirerek sunduk. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yeni bir çalışma yapıyor, gazeteciliğin tanımları konusunda.
Meslektaşlarımızı olumlu yönde etkileyeceğine inandığımız değişikliklerin önümüzdeki 5-6 ay içerisinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz."

MUHABİRLERİN SORUNLARI
Basın İlan Kurumu (BİK) Balıkesir Şube Müdürü Tahsin Şahin ile Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Balıkesir Temsilcisi Hilmi Duyar'ın da katıldığı Savran tesislerindeki buluşmada, Balıkesir'deki yerel ve yaygın medya kuruluşlarında görev yapan basın emekçisi arkadaşlarımız, karşılaştıkları sorunları Gazeteciler Cemiyeti yönetimiyle paylaşıp çözüm önerileri getirildi. 

MESLEĞİN İTİBARI İÇİN FİKİRBİRLİĞİ
Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, Başkan Vekili Doğan Alparslan, Başkan Yardımcısı Ümit Babacan, Genel Sayman H. Cengiz Güneş, yönetim kurulu üyesi Didem Kantarlıoğlu yanı sıra disiplin ve denetim kurulundan bazı arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleşen kahvaltı, mesleki dayanışma yönüyle hayli verimli geçerken, mesleğin itibarının geri kazanılması noktasında BGC'nin öncülüğünde alınacak her karara katılım konusunda fikirbirliği oluştu.

Kayıt : 14.11.2019

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !