Anadolu Basını Hakkını Arıyor

Mayıs ayı sonunda açıklanan Yargı Reformu paketinde resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kalkma- sının öngörülmesi nede- niyle Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) devreye girdi. TGK ve Basın İlan Kurumu genel kurul üyelerinden oluşan heyet Ankara’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Basın İlan Kurumu Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Genel Kurul Üyesi Şevket Erzen ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkan Yardımcısı Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir'den oluşan heyet, Yeni Yargı Reformu’ndaki ilgili düzenlemenin yazılı basın için hayati önem taşıdığını ve (menkul-gayrimenkullerin açık arttırma yoluyla satışlarına ilişkin) icra ilanlarını gazetelerde yayınlamamanın sakıncalarını başta TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü ve Konya Milletvekili Gülay Samancı olmak üzere ilgili komisyon üyeleri ve milletvekillerine bir rapor halinde sundu.

Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu Katip Üyesi Belgin Gökçe Uygur (sol başta) yerel medyayı önemsediklerini söyledi.

Ziyaretlerde konuşan Mustafa Arslan, icra – iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlatılan resmi ilanların yazılı basınımız için adeta can suyu niteliğinde olduğunu ancak, yeni tasarı ile resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun yeni uygulamada kalkacak olmasını üzülerek öğrenmiş bulunduklarını dile getirdi.

BASIN ÇALIŞANLARI KAMU GÖREVİ ÜSTLENMEKTEDİR

Raporda gazetelerin aslında kamu görevi icra ettiklerinin de altını çizen Arslan, ‘Sektörümüz milli güvenlik, ulaştırma-haberleşme, eğitim gibi bir kamu görev alanıdır. Tüm dünyada kitle iletişim sektörü kamu tarafından desteklenen, kamu yararına hizmeti için özgürlük imkânı açılan özel bir alandır. Uluslararası ideolojiler, bölücü akımlar, çıkar ve baskı gruplarının etkilerinden bağımsız özgür bir yayıncılık için Türkiye özgün bir çözüm üreterek resmi ilan ve reklamlar sistemini başarı ile sürdüre gelmiştir. Geldiğimiz noktada ihale ilanlarındaki daralmanın üzerine icra ilanlarını ortadan kaldıracak bir yaklaşım sektörün yaşamasını tehdit etmekten daha öte demokrasimizin sağlıklı işlerliğine doğrudan tehdit oluşturacaktır’ dedi.

MHP Gurup Başkan Vekili Erkan Akçay'dan destek sözü geldi.

BASINIMIZ DEMOKRASİ İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR

Demokrasimizin devamı ve gelişmesinin yanında istihdama da önemli bir katkı sunan yazılı basının önemine dikkat çeken Arslan ‘Basın siyasetçilerimizle, milletvekillerimizin sesi, gözü-kulağı ve toplumla buluşmasının yegâne aracıdır. Yargı Reformu Paketi’nde öngörüldüğü şekilde bir değişiklik yapılması halinde 10 bin kişiye yakın istihdamda çok ciddi kayıplar yaşanacak, kamu verdiği ilanlar yolu ile oluşturduğu sigorta ve vergi gelirlerinden mahrum kalacak, reklam eşdeğerleri yolu ile ortaya çıkan devasa katma değer yitecektir’ dedi.

Aynı zamanda Basın İlan Kurumu Genel Kurulunda Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi olan Mustafa Arslan ve arkadaşları tarafından hazırlanan rapor, görüşmeler ve ziyaretler sonrasında Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Adalet Komisyonu Sözcüsü Gülay Samancı, Adalet Komisyonu Katip Üyesi Belgin Gökçe Uygur, Adalet Komisyonu Üyeleri Emine Yavuz Gözgeç ve Tufan Köse’ye sunuldu.

BALIKESİR MİLLETVEKİLLERİ DEVREDE
Bu arada, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Yönetim Kurulu tarafından mektup gönderilerek Yargı Reformu paketindeki resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kalkmasının öngörülmesini içeren maddenin değiştirilmesi amacıyla destekleri istenen Balıkesir Milletvekilleri de harekete geçti. 
AK Parti ve CHP Milletvekillerinden bazıları, kendilerine ulaşan mektup üzerine Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir'e, konuyu hassasiyetle takip edeceklerini iletti.

 

Kayıt : 13.06.2019

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !