Balıkesir Basını Şehidini dualarla andı

Gazeteciler Cemiyeti Disiplin Kurulu Başkanı iken uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit düşen gazeteci Cihan Hayırsevener, vefatının 9. yılında Mevlid-i Şerif ve Lokma Hayrı etkinliğiyle anıldı. BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi'nde gerçekleşen etkinlikte, bugüne değin vefat eden meslektaşlarımız da saygıyla yad edildi.

18 Aralık 2009'da Bandırma'da görev yaptığı gazetesine gittiği sırada, Atatürk Caddesi üzerinde kalleşçe kurulan pusu sonucu öldürülen Gazeteciler Cemiyeti Disiplin Kurulu üyesi Cihan Hayırsevener ölümünün 9'ncu yılında Balıkesir'de anıldı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, "Öldürülen Gazeteciler" anısına oluşturulan odada bir araya gelen gazeteciler, Hayırsevener'i bir kez daha rahmet ve özlemle andı.

Cihan Hayırsevener başta olmak üzere vefat eden Balıkesirli gazeteciler ruhuna Hacı Sadık Kaya Camisi'nde öğle namazını müteakiben Mevlid-i Şerif okutuldu ve lokma hayrı yapıldı.

Etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Tahsin Şahin, Cemiyet Başkanı Ramazan Demir ve yönetim kurulu üyeleri ile gazeteciler katıldı.

KATİLLER LANETLENDİ

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, "Cihan Hayırsevener, Balıkesir Basınının cesur kalemlerinden biriydi. Ülkemizin ve milletimizin çıkarları noktasında kalemini kullanan, beynini yoran gazeteciydi. Gerçeklerin ortaya çıkarılmasından korkan, karanlıktan beslenenlerin planladığı kalleşçe saldırıda şehit düştü. Ölüm emrini verenleri, tetiği çekenleri, insanlık dışı eylemi organize edenlere yardım ve yataklık edenleri bir kez daha lanetliyoruz. Türk Basını ilk şehidini verdiği 1909'dan beri susturulamadı. Meslek ilkelerini benimseyen, kalemleriyle mikrofonlarını milletinin çıkarları ve gerçekleri öğrenmesi adına kullanan gazeteciler susmadı, susmayacak, susturamayacaklar. Hangi nedenle olursa olsun bugüne dek öldürülen bütün meslektaşlarımızı hüzünle anıyoruz"  dedi.

"BARIŞ İÇİNDE İNSANİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMALIYIZ"

Balıkesir  Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, "Öldürülen Gazeteciler" anısına oluşturulan odada yaptığı konuşmada, duygularını şöyle dile getirdi:

 “Gazeteci  özgür bir biçimde haber alma vasfını yitirmemeli. Basın bir toplumun her şeyi. Siyasetçilerin aynı zamanda gözü kulağı. Doğrularımız varsa duyuruyorlar, eksiklerimiz varsa yazarak, eksiklerimizi giderme şansı veriyorlar. Ama önemli olan basının bir takım etik kuralları var, ilkeleri var, prensipleri var.

Bu çerçevede toplumda da etik kurallar var.

İnsanı insan yapan, bizi biz yapan değerler var. Hep bir arada yaşıyoruz. Bir arada barış içinde yaşayabilmemiz için hepimizin insani değerlere sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam etmemiz lazım.

Gerek siyasetçiler gerek genel yöneticiler, gerek belediye yöneticileri, gerek resmi kurum ve kuruluşlar, gerekse toplumun dinamikleri basınla her zaman iç içeyiz. Bu zamana kadar gerek şehit olan gerek emri hak vaki olup vefat eden bütün gazetecileri rahmetle, minnetle yad ediyorum, ruhları şad olsun.

MESLEKTAŞLARI ANILARINI PAYLAŞTI
Gazeteciler Cemiyeti'nin anma etkinliğnide bir araya gelen meslektaşlarımız, ruhuna dualar gönderdikleri Cihan Hayırsevener'le ilgili anılarını paylaşıp onu saygıyla yad etti. 

 

 

Kayıt : 18.12.2018

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !