Yerel Basına Can Suyu

Ekonomik darboğazdaki yerel medyanın beklediği "can suyu" haberi geldi. Cumhurbaşkanı, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu tarafından teklif edilen resmi ilan fiyat tarifesini onaylayarak, resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayın ücretini KDV hariç 15 Türk Lirası olarak belirledi. Yeni tarife 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek.

Cumhurbaşkanı, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu tarafından teklif edilen resmi ilan fiyat tarifesini onaylayarak, resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayın ücretini KDV hariç 15 Türk Lirası, günlük fiili satışı 50 bin adetten az olmayan gazeteler için ise KDV hariç 45 Türk Lirası olarak belirledi.

Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yayımlandı. Söz konusu tarife, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Karara göre, resmi ilanların yayım ücreti, gazetelerin sayfa düzenleri esasını teşkil eden sütun boyu üzerinden 1 santimetrelik ölçümle elde edilen sütun-santim birimi esas alınarak hesaplanmaya devam edilecek.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi ilan metinlerinin dizgisinde “Arial” yazı karakteri ve günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazetelerde 9 punto, diğer gazetelerde ise 10 punto metin harflerinin kullanılması zorunlu olacak. Resmi ilanların 5 santimetrelik kısmında, 10 punto metin harflerinin kullanımında en az 12 satır, 9 punto harflerin kullanımında ise en az 14 satır yazı bulunması gerekecek.

Resmi ilanların başlıkları, ilan metinleriyle orantılı olacak, ancak ilan metni başlık dâhil 200 sütun-santim üzerindeki resmi ilanların başlıkları 24 puntoyu, 100 ila 200 sütun-santim arasındakiler 20 puntoyu, 50 ila 100 sütun-santim arasındakiler 16 puntoyu, 50 sütun-santimin altındakilerin ise 14 puntoyu geçemeyecek.

Ayrıca günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için sütun genişliği 32 milimetre, diğer gazetelerde ise 37 milimetre kabul edilecek. Diğer taraftan bir sütunu geçen resmi ilanlarda sütun aralarındaki boşluklar, 3 milimetre üzerinden hesaplanmaya devam edilecek. İlan başlığı ile ilan metni arası 3 milimetre, ilan çerçeve kalınlığı 0,5 milimetre, metin ile çerçeve arasındaki boşluklar da 3 milimetre olacak. Kelimeler arasında bir karakter boşluğu bırakılacak.

Daha büyük puntolu harflerle ya da daha dar sütuna dizilen ilanlar ile satır aralarında gereğinden fazla boşluk bırakılan ilanlar, bu açıklamalar çerçevesinde kıyasen hesaplanması uygulaması sürdürülecek.

Resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayım ücreti KDV hariç 15 Türk Lirası olarak ücretlendirilecek. Söz konusu resmi ilan bedeli, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için ise KDV hariç 45 Türk lirası’ndan hesaplanacak.

Böylece 2019 yılı için resmi ilan fiyat tarifesinde, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adedin altındaki gazeteler için yüzde 20, diğer gazeteler için ise yüzde 12,50 artış sağlanmış oldu.

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, 28 Kasım 2018 tarihli toplantısında, gazetelerin artan maliyet giderlerine dikkat çekerek, 2019 yılı için resmi ilan fiyat tarifesinde artış öngören teklif kararını oybirliğiyle almıştı.

BGC'DEN TEŞEKKÜR
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Başkanı Ramazan Demir, uzun yıllar sonra Resmi İlan Fiyat Tarifesi'nin Aralık ayı içerisinde yayımlanmasından duydukları memmuniyeti dile getirdi.

Demir, söz konusu artışta, Gazeteciler Cemiyeti'nin de çatısı altında bulunduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGF)  yönetiminin çabalarına dikkat çekerek, yüzde 20'lik artışın yerel basın için can suyu olacağını söyledi.

Demir, Resmi İlan Fiyat Tarifesini kısa sürede onaylayan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, bu süreçte çabasını esirgemeyen BİK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ertem’e, BİK Genel Kurul Üyelerine teşekkür etti. 

Resmi İlan Fiyat Tarifesi Metnine Ulaşmak İçin Tıklayınız

Kayıt : 11.12.2018

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !