Karesi Başkanına Şeref Kartı

Balıkesir'in gurur kaynağı Cihan Pehlivanı Kurtde- reli Mehmet anısına düzenlenen güreşleri Kırkpınar seviyesine taşıyan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Basın camiasını kırmızı dipli mumla Kurtdereli güreşlerine davet eden Yılmaz'a, Gazeteciler Cemiyeti'nin "Şeref Üyeliği Kartı" verildi.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’ni (BGC) ziyaret etti. Cemiyet başkanı Ramazan Demir’e kırmızı dipli mum verip, “Tüm gazetecileri şahsınızda, Kurtdereli Mehmet Pehlivan güreşlerine davet ediyorum” dedi. 

BGC YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR 

Gazeteciler Cemiyeti’nin tarihi binasını olağanüstü güzellikte bulan Yılmaz, tarihe sahip çıkılması nedeniyle Gazeteciler Cemiyeti başkan ve üyelerine de teşekkür etti. 

Kurtdereli güreşlerini tüm Türkiye’ye duyurduklarını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

BALIKESİR'İN DIŞARIYA BAKAN YÜZÜ
“Bugün burada siz değerli basın mensuplarını ve gazeteciler cemiyeti başkanının şahsında Kurtdereli Güreşlerine davet etmek için geldik. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri Balıkesir’in aslında dışarıya bakan yüzü olsun istiyoruz. Bu bağlamda da Türkiye’nin her yerine davetiyeler çıkardık. Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ni de Karesi Belediyesi’nin girişimleriyle, büyükşehir belediyesinin desteğiyle kurduk. 

KARESİ GÜREŞLE ANILSIN
Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği başkanı olarak birliğin üyeleri tarafından o birliğiyle seçilmesini ve birliğin merkezinin Balıkesir olmasını hep birlikte sağladık. Biz bu çıta yükselişinin devamını istiyoruz.
Karesi’nin güreşleriyle anılmasını istiyoruz. Nasıl Çorum leblebisiyle, Afyon kaymağıyla, Kayseri pastırmasıyla anılıyorsa, Karesi denince de akla yağlı güreş gelsin, Balıkesir denilince de akla pehlivanlar diyarı gelsin diye bir çalışma içerisindeyiz. Yaklaşık dört yıldır Türkiye’nin her yerinden davetlileri Ağustos’un ilk iki haftası içerisinde düzenlediğimiz üç günlük güreşlere davet ediyoruz. 

UNESCO YOLU AÇILDI

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’ni UNESCO’ya sokabilir miyiz diye düşündük. 
Bizim bir iddiamız vardı; Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına düzenlenen yağlı güreşlerin geçmişi çok eski diye. 
Fakat varabildiğimiz tarih bize nakledilen 34’üncü demişlerdi. Biz tarihi vesikaları çok incelemeden, geleneklerimizin, atalarımızın, bizden önce bu işi yapanların bıraktığı rakamdan devam etmiştik. Fakat araştırmacı arkadaşlarımız bunun biraz daha eski olabileceğini söyledi. 

59 YILLIK GEÇMİŞİ BALIKESİR BASINIYLA BELGELEDİ

Biz de arzu ediyorduk ki bu güreşlerimizi UNESCO’ya sokalım.
Orada da 50 yıl şartı var ve bizim de tarihi vesikaya ihtiyacımız vardı. 
Gittik kütüphaneye, orada arşivlenmiş Balıkesir’in yerel gazetelerini inceledik. Pek çok gazete teyit etti ki Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına düzenlenen yağlı güreşlerin 1959’da bir festival niteliğinde başladığını ve bunun devam etmesiyle ilgili kararların 1959 yılında kültür, sanat etkinlikleri düzenleme derneği tarafından başlatıldığını ve ondan sonraki yıllarda da Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına düzenlenen güreşlerde verilen ödüllerin miktarları, Türkiye’nin her yerinden gelen pehlivanların isimleri ve bunların geldikleriyle ilgili haberlerle dolu. 
GAZETECİLİĞİN ÖNEMİ


Gazetecilik çok önemli bir meslek, çünkü tarihe not düşüyorsunuz.  Demek ki gazetecilik bir şeyi ispatlamak ve geçmişte olan olayları incelemek için gerçekten önemli.Ben Cemiyet Başkanı ramazan Demir’e teşekkür ediyorum, bizleri burada ağırlıyor ve dernek olarak da her zaman Balıkesir’in lehine ve Balıkesir için olan her şey için hep taraf olmayı ve destek vermeyi bilmişlerdir. Katkılarınızdan dolayı tüm arkadaşlar adına size teşekkür ediyoruz.” 

GÜREŞLER BALIKESİR'İN GURURU

BGC Başkanı Ramazan Demir ise; Başkan Yücel Yılmaz’a nazik daveti için teşekkür etti.
Kurtdereli Güreşlerinin bugünkü noktaya gelmesinde Karesi Belediyesinin öncü rol üstlendiğine dikkat çeken Demir, eski dönemlerdeki organizasyon eksikliklerinden örnekler verdi. 

Demir şöyle konuştu: 
"Kurtdereli Güreşleri’nin zaman zaman aksadığını, kimi dönemlerde organizasyon komitesi arasındaki kavgalar nedeniyle, kayyumlar atandığını biliyoruz. Biz  bunları yaşadık. Bazı dönemlerde istemediğimiz olaylar oldu ve Balıkesir Valiliği müdahale etmek zorunda kaldı. 

HERKES UCUNDAN TUTMALI
Son dört yıldır Kurtdereli Güreşleri Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet’in adına yakışır bir konuma geldi. Başkan Yücel Yılmaz’ın bu yılki güreşler için Türkiye’yi dolaştığını gözlemledik. Karesi Belediyesi’nin bu konudaki çabasına herkesin bir ucundan tutarak destek olması gerektiğine inanıyorum. 
Balıkesir pehlivanlar diyarı olduğu kadar pek çok zenginliği de var. Balıkesir'in adını dışarıya duyurabilmemiz için bir tanıtım aracı vesilesi olarak bu güreşleri kullanabiliriz diye düşünüyorum. 

YILMAZ'A ŞEREF ÜYELİĞİ

Gazetecilik mesleğiyle ilgili güzel sözleri için belediye başkanımıza ayrıca teşekkür ederken her zaman tekrarladığımız bir sözü bu vesileyle yenilemek istiyorum.
Gazetecilikte de iyiyle kötüyü, güzelle çirkini özellikle belediye başkanlarımızın ayırt etmesini rica ediyorum.” 
Başkan Yücel Yılmaz’dan kırmızı dipli mum alan başkan Demir ise, Karesi Belediye Başkanına, yerel medyaya gösterdiği yakın ilgi nedeniyle Gazeteciler Cemiyeti'nin "şeref üyeliği" kartını takdim etti.. 

Kayıt : 07.08.2018

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !