Ayrık otlarını temizlemeniz gerekiyor

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, basın ahlak ve ilkeleri doğrultusunda görevini ifa eden basın mensup- larını yüceltmeye, onlara destek vermeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Sizlerin de bugün basın adına ortaya çıkarak ancak basının omzundan tetikçilik yapanları artık aranızdan ayıklamanızın vakti gelmiştir.” dedi.

"Basını bugün sadece bir şantaj aracı olarak, menfaat ve çıkar odağı olarak kullanmak isteyenleri de siz içinize sokmayın, içinizde barındırmayın" çağrısında bulunan  Çavuşoğlu, Basın İlan Kurumu tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (AKKM) düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nın sertifika töreninde konuştu.

Demokratik toplumların en önemli ihtiyaçlarından birisinin de bilgiye ulaşmak olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Dolayısıyla bilgiye ulaşmak noktasında basın çok önemli bir yer teşkil ediyor. İnsanımızın bilgiye ulaşmasında vasıta olan basınımızın bugün temsil ettiği görev, çok önemli bir yer teşkil ediyor.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, devlet mekanizmasının yasama, yürütme ve yargı olarak üç organ üzerinde şekillendiğine işaret ederek, “Ancak dördüncü güç olarak da basın ve medyadan bahsedilir.

Hal böyle olunca ülkemiz ve demokrasimiz için çok önemli görev ifa eden kardeşlerimizin de çalışma hayatlarına mümkün oldukça en iyi donanımla başlamaları o bakımdan önem arz ediyor.” diye konuştu.

Ayrık otlarını temizlemeniz gerekiyor

Basın İlan Kurumunun kurulduğu tarihten bugüne gazetecilere kredi temin etmeye, destek vermeye devam ettiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte de inşallah bunları artırarak sürdüreceğiz. Basınımızın önemini biliyoruz. Gazeteci arkadaşlarımızın hangi şartlarda hangi durumda çalışmak zorunda kaldıklarını da biliyoruz. İnşallah bunlarla ilgili olarak gerekli çalışmaları yaparak basınımızın bizden beklentilerini karşılamak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Çavuşoğlu, basın sektörünün ve gazetecilerin 15 Temmuz’da çok önemli bir sınavdan geçtiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“15 Temmuz bu ülkeye karşı çok büyük bir işgal girişimiydi. O gün demokrasinin, vatanın, Türkiye’nin yanında hiç şüphesiz saf tutarak bu noktada üzerine düşeni layıkı veçhile yerine getiren basın mensubu arkadaşlarımıza ve kuruluşlarımıza tekrardan teşekkür etmek istiyorum. Amacına matuf basın ahlak ve ilkeleri doğrultusunda görevini ifa eden basın mensuplarımızı yüceltmeye, onlara destek vermeye devam edeceğiz.

Sizlerin de bugün basın adına ortaya çıkarak ancak basının omzundan tetikçilik yapanları artık aranızdan ayıklamanızın vakti gelmiştir. Basını bugün sadece bir şantaj aracı olarak, menfaat ve çıkar odağı olarak kullanmak isteyenleri de siz içinize sokmayın, içinizde barındırmayın arkadaşlar. Bu önemli bir şey. Özellikle vatan, millet ve mukaddesat söz konusu olduğunda bunları bir tarafa koyarak adeta terörizmin yanında rol alan ve bunu yaparken de basın özgürlüğünün arkasına gizlenen kişileri biz de biliyoruz, siz de biliyorsunuz. Toplumumuz zaten bunlara itibar etmiyor ama ne olursa olsun sizlerin bu konuda aranızdaki bu ayrık otlarını temizlemeniz en azından onlara yüz vermemeniz gerekiyor.”

BGC'DEN BAKANA TEŞEKKÜR 

Cemiyet Başkanımız Ramazan Demir'in mesajı şöyle:

Sayın Çavuşoğlu, 
Biz bunu biliyor, görevimizi elimizden gelenin fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz. 
Lâkin siyasiler, iş adamları, bürokratlar sizin de dert yandığınız bu konuda bize yeterince değil, hiç destek olmuyor!
Sayın Bakanımız.
Umuyoruz ki sizin bu açıklamanız kendilerine gelmelerini, Gazeteciler Cemiyetlerinin ayrık otlarını ayıklama yolundaki çabalarına omuz vermeye katkı sağlar.
Bizlerin verdiği mücadelenin haklılığını onaylayan bu mesajınız için teşekkür ediyor, gazeteciliğin itibarının geri kazanılması noktasında atacağınız her adımın koşulsuz destekçisi olacağımızı belirtmek isteriz. 

Kayıt : 05.04.2018

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !