10 Ocak'ta Dayanışma Çağrısı

Cemiyetimizin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü geleneksel kahvaltıs Yasa Cafe'de gerçekleşti. Balıkesir Valisi ile Büyükşehir Belediye Başkanı'nın da katıldığı etkinlikte Başkanımız Demir, "Başkalarının hakkını aramak için en ön safta giden gazetecileri de kendi hakları için dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz." diye konuştu.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMALARI..
- BGC BAŞKANI DEMİR;
- BALIKESİR'DE PLAKASI GİBİ 10 NUMARA GAZETE ve GAZETECİLER VAR
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KAFAOĞLU:
-  BALIKESİR GAZETECİLERİ SESİMİZ, ELİMİZ, AYAĞIMIZ OLUYOR
- VALİ ERSİN YAZICI: 
- GAZETECİLER EKSİKLİKLERİMİZİ, HATALARIMIZI, KUSURLARIMIZI GÖSTERİYORLAR


 

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti , 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Yasa Cafe’de, ildeki tüm gazetecilere  kahvaltı verdi. Cemiyetin kahvaltısına, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Tahsin Şahin, Balıkesir Valiliği Basın Halkla ilişkiler Müdürü Metehan Gedik ve çok sayıda gazeteci katıldı. 
 

Kahvaltı sonrası meslektaşlarına hitap eden Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir,  gazetecilerin yıpranma konusuna dikkat çekerek şunları söyledi;  


BALIKESİR'DE PLAKASI GİBİ 
10 NUMARA GAZETE ve GAZETECİLER VAR

“Balıkesir’in plakası gibi Balıkesir’de 10 numara bir basın var. Sayı açısından da, kalite açısından da var. Bunlara her gün yenileri eklenirken erozyona uğrayanlar da oluyor ama bunlara karşı biz kendi mesleğimizin itibarını koruma noktasında, meslek ilkelerine bağlı kalan arkadaşlarımızla birlikte mücadele ediyoruz. 
Bizim dışımızdaki kurum ve kuruluşların da cemiyet etrafında kenetlenerek harekete geçeceğine inanıyoruz. Bu konuda yöneticilerinde bize destek vermesini bekliyoruz."


YIPRANAN,YIPRATILAN GAZETECİLERİN 
HAKKINI SONUNA KADAR ARAYACAĞIZ

Demir, 57 yıl önceki hakların her darbe sürecisince gasp edildiğine dikkat çekerek, sürekli yıpranan ve yıpratılan gazetecilerin hakkını sonuna kadar arayacaklarını ifade etti.
Demir, şöyle konuştu: 
"Gazetecilerin elinde kalan belki de tek kazanım olan yıpranma süresi ile ilgili yeni bir düzenleme gündeme geldi. 
Meslektaşlarımızın 2008 yılı öncesi 5 yıl olan yıpranma süresi, basın kartı şartına bağlanılarak 2,5 yıla indirilmişti. Şimdi bu sürenin fiilen 2 yılın altına inmesi söz konusudur.
Zor şartlarda, 24 saat özveriyle görev yapan basın çalışanları çok daha iyi koşullarda çalışmayı, emekliliğinde daha iyi yaşamayı hak ediyor. Meslek örgütü olarak bu konunun takipçisiyiz. 
Meslektaşlarımızın hakkını sonuna kadar arayacağız. Başkalarının hakkını aramak için en ön safta giden gazetecileri de kendi hakları için dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz."

BAŞKAN KAFAOĞLU; 

GAZETECİLER SESİMİZ, ELİMİZ, AYAĞIMIZ OLUYOR
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, basın mensuplarının önemli bir görev icra ettiğine değinerek şu görüşlerini paylaştı: 
“Gazeteciler özellikle şehrimizin gelişmesinde, şehrimizin güzelliklerinin duyurulmasında yapılan çalışmaları topluma ulaştırmada ciddi gayret sarf ediyor. Biz siyasetçiler için, belediye başkanları için yerel basının son derece önemli olduğunu düşünüyorum. S
esimiz oluyorsunuz, nefesimiz oluyorsunuz, elimiz ayağımız oluyorsunuz. Olumlu olumsuz her türlü yazılanlardan ders çıkarmaya çalışıyoruz. 
Tabi bizim göremediklerimiz oluyor, onları gösterme gayreti içerisindeyiz. Mutlaka yaptığımız güzel işleri de duyurma gayreti içerisindeyiz. Bundan dolayı teşekkür ediyorum.


AHLAKLI, ERDEMLİ GAZETECİLERE İHTİYAÇ VAR

Tabi her meslekte olduğu gibi gazetecilikte de ahlaklı olmak, erdemli olmak, bizi biz yapan değerlere sahip çıkmak önemli. Bizi biz yapan değerler; sevgi, saygı, sabır, fedakarlık, sadakat, işini sevmek, bunlar önemli. 

Mutlaka meslek ilkeleriniz, etik kurallarınız var. Bunlar çerçevesinde işinizi iyi yapma gayreti içerisinde olduğunuzu biliyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Cenab-ı Allah birliğinizi, beraberliğinizi daim etsin. Ülkemizi bölme, parçalamak isteyenlere de fırsat vermesin. 
Önemli bir süreçten geçiyoruz. Türkiye’de 15 Temmuz’dan bu yana yaşanan olayları biliyorsunuz. 
Mücadele bitmedi. Bütün dünyada savaş var. Özellikle etrafımızda ciddi savaşlar var. Türkiye açısından da baktığımız zaman tabi ki siyasi savaşlar var, ekonomik savaşlar, kültürel ve silahlı savaşlar var. 
BARDAĞIN BOŞ TARAFINI DOLDURMA GAYRETİNDEYİZ
Bu savaş ortamında barışı ve huzuru temin etmek önemli. Bu noktada da basına çok görevler düşüyor. 
Bardağın hep boş tarafını görmememiz gerekiyor, dolu tarafının da olduğunu kabul etmemiz lazım. 
Tabi biz yöneticiler; gerek merkezi hükümetimiz, gerek yerel yöneticiler olarak bizler bardağın boş tarafını doldurma gayreti içindeyiz. Bardak tamamen dolar mı? Dolmaz. Dolarsa zaten hayat biter. Hayatta mücadele bardağın boş tarafını doldurmayla alakalıdır.” 


BALIKESİR VALİSİ ERSİN YAZICI'DAN
BALIKESİR GAZETECİLERİNE ÖVGÜ

Kafaoğlu’ndan sonra söz alan Vali Ersin Yazıcı, basının demokrasinin vazgeçilmezleri arasında yer aldığına vurgu yaptı. 
Yazıcı, şunları söyledi:
“Uzun yıllardır ülkede yöneticilik yapıyorum. Doğal olarak eksik olan, hatalı olan işleri eleştiren, bazen sert eleştiren basın mensuplarıyla karşı karşıya geldim. Ama insan haklarına riayet eden, kul hakkını gözeten tüm gazeteciler -ki Balıkesir’de buna inanıyorum tamamına yakın arkadaşım bu konuda hassas olduğunu 1,5 yıldır müşahede ediyorum- görevlerini yapıyorlar. 
Eksiklerimizi, hatalarımızı, kusurlarımızı gösteriyorlar. Biz de onları düzeltme gayreti içerisinde oluyoruz. Hayat devam ediyor; ihtiyaçlar ve talepler artarak devam ediyor. 
Gelişen teknoloji, insanların düşüncelerindeki farklılaşmalar, çeşitlendirdiği gibi talepleri, kalite anlamında da, sürat anlamında da veya başka unsurlarla da değişik beklentisini oluşturuyor. Siz bunu takip ediyorsunuz, güzel yapıyorsunuz, iyi yapıyorsunuz. 
GAZETELERİ HER GÜN HER SATIRINA KADAR OKUYORUZ
Tabi Balıkesir çok büyük bir coğrafya, birkaç grup halinde gazetecilerimizi gruplandırmak gerekiyor belki coğrafi büyüklük ve zorluklardan dolayı. 
Ama Türkiye’nin her tarafından sesler geliyor, buz bunlara dikkat ediyoruz. Ben kendi adıma şunu söyleyeyim: Gazetelerimizde herhangi bir kurumumuzdaki aksaklık ile ilgili tüm konular bizatihi benim tarafımdan sorgulanır. Eğer doğru buluyorsam, eksikliği ben de yanlış olarak nitelendirmişsem, değerlendirirsem mutlaka gereğini yapıyorum. 
Şunu ifade edeyim ki; her sabah gazeteler taranıyor, mümkünse ben kendim okumaya çalışıyorum. 


Vali Ersin Yazıcı, Yasa Cafe Restauran'taki kahvaltı etkinliğinden sonra yürüyerek BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi'ne geçti. 

GAZETECİLERE TEŞEKKÜR 
Yoksa basının tümü okunuyor, orada sağlıktan eğitime, tarımdan başka kurumların, kamu kurumlarının ürettiği, bize bağlı kurumlyarın ürettiği hizmetler ilgili her türlü aksaklık anlamındaki yazı sorgulanıyor. İlgilisine soruluyor. Cevabı alınıyor. Cevap tatmin ediyorsa tamam, etmiyorsa gereği yapılıyor. 
Bu konuda hepinize teşekkür ediyorum. Çünkü hizmet alanımız çok büyük. Aksaklıkları göremiyor olabiliriz. 
Ben haftanın iki gününü dışarıda geçiren bir valiyim. Yani iki gün dairede yokum. 
Buna rağmen çok büyük bir coğrafya, eksiklerimiz, kusurlarımız olabiliyor. Bunların takipçisiyiz.” 

 

Kayıt : 14.01.2018

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !