Cihan'ın katillerine müebbet

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Disiplin Kurulu Başkanı ve Bandırma Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener'in 2009'da öldürülmesine ilişkin davada karar çıktı. Tetikçi Serkan Erakkuş'a müebbet, azmettirici İnsan Kuruoğlu'na 17, tetikçiye yardım eden Kerem Yılmaz'a ise 12 yıl hapis cezası verdi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Disiplin Kurulu Başkanı ve Bandırma Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener'in 2009'da öldürülmesine ilişkin dava, Yargıtay 1. Ceza Dairesinin bozma kararı nedeniyle yeniden görüldü.

Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklardan tetikçi Erakkuş'a müebbet, azmettirici Kuruoğlu'na 17, tetikçiye yardım eden Yılmaz'a ise 12 yıl hapis cezası verdi.

SEKİZ YIL SONRA

GELEN ADALET

BALIKESİR'in Bandırma ilçesinde 2009'da Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener'in öldürülmesine ilişkin davada, sanıklardan Serkan Erakkuş müebbet, İhsan Kuruoğlu 17, Kerem Yılmaz ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesinin bozma kararı nedeniyle Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinde geçen yıl yeniden görülmeye başlanan davanın karar duruşmasında, 22 sanıktan bazıları ve avukatları ile maktul Hayırsevener'in aile avukatı Gökhan Küçük hazır bulundu.

Avukat Küçük, 8 yıldır devam eden davanın artık neticelenmesi gerektiğini söyledi.

Hayırsevener'i öldüren sanık Erakkuş'un savunmalarının gerçek dışı olduğunu belirten Küçük, şunları kaydetti:

"Maktul, sanığı tanımadığını vurulduğu an söylemiştir. Dosya kapsamında cinayetin nasıl tasarlandığı, işlendiği ortaya çıkmıştır.

Maktul, Bandırma'da yaşayan bir gazeteci olarak Bandırma'nın en iyi olayını haber yapmıştır. Kendisi basın şehididir ve İstanbul ve Balıkesir'deki Basın müzelerinde bu hususta fotoğrafı bulunmaktadır.

Sanıkların Bandırma'daki gücü ve etkisi bilinen bir olgu olarak dosya kapsamında ortaya çıkmıştır. Sanıkların en ağır ceza ile cezalandırılmalarını, haksız tahrik ve iyi hal hükümlerinin uygulanmamasını talep ederiz."

TETİKÇİ PİŞMANMIŞ!

Erakkuş ise olaydan dolayı üzgün olduğunu dile getirdi. Bu olaydan dolayı vicdanen rahatsız olduğu ifade eden Erakkuş, "Tüm söylediklerim doğrudur. Eğer böyle olacağını bilseydim. Rahmetliyi ben hastaneye götürürdüm. Takdir mahkemenindir." dedi.

Sanık İhsan Kuruoğlu da cinayeti azmettirme için talimat vermediğini ileri sürdü. Olay tarihinde cezaevinde bulunduğunu ve suçsuz olduğunu savunan Kuruoğlu, beraat talebinde bulundu.

ORGANİZE SUÇTAN KURTULDULAR!

KARAR : MÜEBBET

Mahkeme heyeti, Erakkuş'u "kasten öldürme" suçundan müebbet, İhsan Kuruoğlu'nu "azmettirme" suçundan 17 yıl, Kerem Yılmaz'ı da sanığa yardım etmek suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Heyet ayrıca tüm sanıkların "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olma ve bu örgüte yardım etme" suçlarından beraatine hükmetti.

- OLAY NASIL OLMUŞTU?

Bandırma'da 18 Aralık 2009'da, Bandırma Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener, iş yerine gitmek için Atatürk Caddesi'nde yürürken, Serkan Erakkuş tarafından tabancayla bacağından vurulmuştu. Hayırsevener, kurşunun atardamara isabet etmesi ve aşırı kan kaybı sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Araştırma yapan emniyet güçleri, cinayetin, Hayırsevener'in ilçedeki bir "ihaleye fesat karıştırma" olayını haber yapması üzerine gerçekleştiğini tespit etmiş, Erakkuş, Kuruoğlu ve Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.0

Zanlılar hakkında "kasten adam öldürmek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olma ve bu örgüte yardım etme" suçlarından İstanbul 10. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. 2013'teki karar duruşmasında 3 sanık beraat etmiş, diğerleri hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bu karar, Yargıtay 1. Ceza Dairesince dosyadaki "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olma ve bu örgüte yardım etme" suçlarının yeniden incelenmesi için bozulmuş ve dava 2016'da Bandırma Ağır Ceza Mahkemesince yeniden görülmeye başlanmıştı.

 

Kayıt : 17.12.2017

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !