24 Temmuz'a yakışan etkinlik

Türk Basınında Sansürün Kaldırılışının 109. yılı, "Basın Bayramı ve Gazeteciler Dayanışma Günü" Balıkesir'de günün anlamına uygun etkinliklerle kutlandı. Cemiyetimizin organize ettiği etkinlikte, Balıkesir gazetelerinin 15 Temmuz Manşetleri sergilendi, O geceyi görüntüleyen gazeteciler yaşadıklarını 'kalkışma' etkinliğinde anlattı.

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti'nin 24 Temmuz Basın Bayramı etkinlikleri kapsamında Karesi Kent Konseyi ve Basın İlan Kurumu Balıkesir İl Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlediği 'kalkışMA' konulu söyleşi ve imza günü ve "15 Temmuz Balıkesir Gazete Manşetleri" etkinliği Karesi AVM'de gerçekleştirildi.


Söyleşide 15 Temmuz darbe girişiminde alanlarda olan gazeteciler yaşadıkları anları anlattı. Fox TV muhabiri Gülşah İnce Birsen, Habertürk TV Editörü Ümit Yalman, CNN Türk Haber Kameramanı Ahmet Akpolat ve ATV- A Haber Ankara Haber Koordinatörü Fatih Atik, söyleşinin ardından 110 gazetecinin yazılarından oluşan ve 15 Temmuz şehit ve gazilerine adanan 'kalkışmA' adlı kitabı imzaladı.

Etkinlikte Balıkesir gazetelerinin 15 Temmuz'la ilgili manşet haberleri ile Anadolu Ajansı muhabirlerinin o gece çektiği fotoğraflar da sergilendi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Müdürü Tahsin Şahin (kırmızı-beyaz kravatlı), gazetelerin tarihe tanıklık ettiklerini belirterek, “Bu sergi ile katılımcılar milletimizin ve Balıkesir basınının 15 Temmuz hain darbe girişiminde devletinin yanında olduğunu bir kez daha gördü” dedi. 

Balıkesir gazetelerinin 15 Temmuz manşetleri konukların ilgisini çekti. Başkanımız Demir, darbe girişimini lanetleyen ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olduklarını belirterek, Balıkesir ili gazeteleriyle gazetecilerinin de o geceki sınavdan alnının akıyla çıktıklarını söyledi.

TÜRK BASININ HER BİR ÇALIŞANI
O GECE BİRER HASAN TAHSİN GİBİYDİ

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, açılış konuşmasında 24 Temmuz'un artık bir bayram değil dayanışma günü olduğuna dikkat çekti. 

Türkiye'deki gazetecilerin çalışma koşullarının dünya standartlarının altında olduğuna dikkat çeken Demir, "Kendilerinden çok şey istenen ve beklenen meslektaşlarımız daha fazlasını hak ediyor. Bunu 15 Temmuz gecesi 80 milyona gösterdiğimize inanıyorum. Haberciler o karanlık geceyi çektikleri görüntü ve fotoğraflarla aydınlattılar. 15 Temmuz destanının nasıl yazıldığını anbean kayıt altına aldılar. Meslektaşlarımızın hepsi o gece birer Hasan Tahsin'di" dedi.

Konuşmasında 'basın özgürlüğü' konusuna değinen Başkanımız Ramazan Demir, şunları söyledi: 

Bizler, Basını ve gazetecisi özgür bir ülke istiyoruz.

Bunu ülke demokrasinin daha güçlü kılınması için istiyoruz.

Halkın haber alma hakkı için istiyoruz.

Unutulmamalı ki,

Tek bir kaynaktan dikte edilecek ilke ve uygulamalar,  ne basın ahlakına, ne gazetecilere, ne özgür ve demokratik toplum yaşamına  bir katkıda  bulunabilir. 
Sağlıklı bir demokrasinin oluşması ve sürdürülmesi için bilgi alması  engellenmemiş vatandaşlara ihtiyaç vardır. 
İşte burada özgür ve bağımsız basının önemi ortaya çıkmakta.
Sağlıklı işleyen bir demokrasi için sağlıklı işleyen bir basın olmazsa olmaz bir kuraldır."

Basının aslında yerinde kullanılırsa büyük bir güç, büyük bir silah olduğunun 15 Temmuz'da görüldüğüne dikkat çeken Demir, kamuoyuna şu çağrıyı yaptı: 

"Sizlerden ricamız bu gücü, millet yararına kullanmayanlara prim vermemeniz.
Basın özgürlüğünü şahsi özgürlüğü olarak görüp
milletin değerlerine, insanların özel hayatlarına saldıranların tehdit ve şantajlarına boyun eğmeyin.
Destek vermeyin, dikkate almayın, okumayın, tıklamayın, reyting yaptırmayın...
İnanın kısa sürede imha edecektir bu asalak tipler kendi kendilerini.
Hem sizler, hem basın camiası kurtulacaktır kanserli hücrelerinden.
Ülke çıkarı, toplum çıkarı bunu gerektirir..
....

BALIKESİR BASINI O GECE
GURUR DUYULACAK İŞ ÇIKARDI

Balıkesir basını da, hain darbe girişimi karşısında verdiği tarihi sınavla yüz akımız olmuştur.
Tekrar etmekte fayda var, 
Gerçek gazetecilik patlama yapmıştır 15 Temmuz'da..
Kimin gerçek, kimlerin sözde gazetecilik yaptığını da bu kentte herkes iyi biliyor. 
O yüzden sözde bu işi yapanlara darbeyi vuracak olan da bizler değil, sizlersiniz.."

HASAN BASRİ ÇANTAY'IN, 
MUSTAFA NECATİLERİN YOLUNDA

Demir, ülkemizin zorlu bir süreçten geçtiğini anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü:  
Deyim yerindeyse 7 düvele karşı mücadele ediyoruz.

Bunun ikinci bir İstiklal Savaşı olduğunun bilincindeyiz.

Biz Anadolu Basını ve gazetecileri olarak vatan savunmasında devletimizin ve milletimizin yanındayız.

Nasıl ki, İstiklal Savaşı yıllarında Hasan Basri Çantaylar, Mustafa Necatiler, Vasıf Çınarlar, milletimizi aydınlatıp vatan cephesinde buluşturduysa.. 

Şanlı zafere imzalarını atıp Türkiye ve basın tarihe geçtiyse..

Kuvayi Milliye şehrinin gazetecileri olan bizler de

Kalemlerimizle, klavyelerimizle terör ve destekçilerine karşı mücadelede,  sokakları vatan ekseninde birleştirmekte,  toplumsal psikolojiyi güçlendirmekte kararlıyız.

Vatan için gerektiğinde, hepimiz birer Hasan Tahsin olmaya hazırız. 


O GECEYİ ANLATTILAR
Cemiyetimiz üyesi Milat Gazetesi yazarlarından Sadullah Özcan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Fox TV Muhabiri Gülşah İnce Birsen bir anne ve haberci olarak 15 Temmuz yaşadıklarını anlatırken, ATV- A Haber Ankara Haber Sorumlusu Fatih Atik, "O gecenin kahramanları milletimizdi. Biz sadece görevimizi yaptık" diye konuştu. 

ASIL KAHRAMAN MİLLETTİR

Atik şöyle konuştu: 
"Bir düğündeydim ve düğün dönüşü telefonuma mesajlar gelmeye başladı. Haber merkezindeki ortak haber grubumuza da mesajlar geliyordu. Bir arkadaşım aradı ve “Darbe oluyor Fatih” dediğinde kulaklarıma inanamadım. Telefonu eşime verdim ve ‘Tüm izinler iptal, herkes acele büroya gelsin dedim’. O tankın önüne geçip de böyle elini açıp durabilmek her babayiğidin harcı değil. Yani asıl işi yapanlar bu Türk milletidir, Anadolu insanıdır. Biz ne yapmış olursak olalım neticede işimiz yaptık, ülkemizin, devletimizin ve milletimizin yanında durmaya çalıştık. O gece asıl kahramanlığı Türk milleti yapmıştır” 

O GECEYİ ANLATTILAR

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen ve aziz milletimizin kararlı duruşuyla engellenen 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecede görevi başında olan ve o anlara şahitlik eden gazeteciler an be an yaşadıklarını “KalkışMA” konulu söyleşide katılımcılarla paylaştılar. 100’de yüz canlı tanıkların kaleminden 110 habercinin kaleme aldığı ve 15 Temmuz Şehit ve Gazilerine ithafen hazırlanan ve söyleşinin adınının da alındığı “KalkışMA” isimli kitabın imzalanmışı ile program sona erdi.

VURUYORSAN VUR, KAMERAMI VERMEM

15 Temmuz gecesi CNN Türk baskınını çekerek büyük bir gazetecilik olayına imza atan, kameraman Ahmet Akpolat da, "Herkes beni kamerayı vermemekle tanıyor. Mesleki açıdan kameramı vermemem benim için de değerli ama benim için asıl değerli olan demokratik bir ülkede darbe yapmak isteyen askerler tarafından bir televizyon kanalına yapılan baskını görüntüleyen tek kişi olmamdır" dedi.

Üzerine silah doğrultan ve "Kamerayı ver yoksa vururum" diyen askere "Vuruyorsan vur, vermeyeceğim" diyen Akpolat, o gece kendisinden çok yakınları için korktuğunu anlattı.


Habertürk TV Editörü Ümit Yalman ise "O gece basın mensupları, haberci arkadaşlarım olmasaydı insanlar bu kadar çabuk bir şekilde hareket edemezdi, darbe konusunda bilgi alamazdı ve bilinçlenemezdi"dedi. 

Yalman şöyle konuştu:

“Ankara ve İstanbul’da milyonlarca insan bu kalkışmanın ortasında, geride kalan insanlara biz bunu anlattık. Biz kamu görevi yapıyoruz. Bu işi severek yapıyorum. Ama o gece basın mensupları, haberci arkadaşlarımız olmasıydı insanlar bu kadar hızlı hareket edemezdi. Önüme bir metin konuldu, altında Yurtta Sulh Konseyi yazıyor. Bunlar kendi bildirilerini kendilerini okuyamayacak kadar aciz insanlar. O gece yaşananlar, millet uğruna verilen canlar, kaybedilen uzuvlar, asla unutulmayacak. Al bayrak göklerde anıyla ve şanıyla dalgalanmaya devam edecek


İzleyicilerin sorularıyla süren söyleşi 110 gazetecinin kaleminden o gece yaşadıklarını anlatan 'kalkışMA' adlı kitabın imzalamasıyla sona erdi.

Etkinliği çok sayıda gazeteci ile ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, AK Partili Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğu, Karesi Belediye Başkanvekili Yusuf Hocaoğlu ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar izledi.

Kayıt : 25.07.2017

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !