24 Temmuz'da anlamlı etkinlik

15 Temmuz Destanını anbean görüntüye alarak karanlık geceyi aydınla- tan gazeteciler, kalkışma gecesinde yaşadıklarını Balıkesirlilerle paylaşacak. Cemiyetimizin Basın Bayramı etkinlikleri kapsamında Balıkesir yerel gazetelerinin 15 Temmuz manşetleriyle AA ve İHA objektiflerine yansıyan fotoğraflar sergilenecek.

Türk Basınında Sansürün Kaldırılışın 109. yılı ve "24 Temmuz Basın Bayramı / Gazeteciler Günü" Balıkesir'de, Gazeteciler Cemiyeti, Karesi Kent Konseyi ve Basın İlan Kurumu işbirliğince düzenlenen bir dizi anlamlı etkinlikle kutlanacak. 
15 Temmuz Destanın yazılmasında gazetecilerin üstlendiği misyonun ele alınacağı programda, özgür ve bağımsız gazeteciliğin önemine vurgu yapılarak habercilerin çalışma koşullarına dikkat çekilecek.
Karesi AV Toplantı Salonu'ndaki etkinlik, 24 Temmuz Pazartesi günü saat 20.00'de başlayacak.
O GECENİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI
Kalkışma gecesi olayların en yoğun yaşandığı Boğaziçi (15 Temmuz Şehitler) Köprüsü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,  Genelkurmay Başkanlığı ve TRT önündeki çatışma ve direnişi, ölümü göze alarak anbean ekranlara ve gazetelere aktaran haberciler Balıkesirlilerle buluşacak. 

Türkiye Haber Kemaremanları Derneği Başkan Yardımcısı ve Habertürk Tv Editörü Ümit Yalman,  A Haber ve ATV Haber Koordinatörü Fatih Atik, Milat Gazetesi Yazısı Sadullah Özcan, Fox Tv Muhabiri Gülşah İnce Birsen, CNN Türk Haber Kamaremanı Ahmet Akpolat o sıcak gecede neler görüp hissettiklerini anlatacak.

O gecenin yüzde yüz canlı tanıkları olan bu isimler söyleşi sonrası, kendilerinin de aralarında bulunduğu 110 habercinin kaleminden yazılan "Kalkışma" kitabını imzalayacak. 
15 TEMMUZ BALIKESİR MANŞETLERİ
Balıkesir ve ilçelerinde yayımlanan gazetelerimizin "15 Temmuz manşetleri"nin de sergileneceği etkinlikte, ayrıca, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında ve sonrasında Anadolu Ajansı (AA) ve İhlas Haber Ajansı (İHA) foto muhabirleri tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan "Milli İradenin Destanı Sergisi" açılacak. 
109 YIL SONRA GAZETECİLİK RUHU
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, tüm vatandaşları davet ettiği etkinlikle ilgili şu bilgiyi paylaştı: 
 "24 Temmuz 1908 bir anlamda gerçek gazeteciliğin patlama yaptığı gündü. 
Türk Basını, 15 Temmuz gecesi demokrasimize sahip çıkarak kaybettiği güveni, itibarı geri kazandı. 
Basının demokrasinin olmazsa olmazlarından biri olduğunun tescilidir o gece. Medyamız her bir çalışanıyla 109 yıl sonra yeni bir gazetecilik patlaması yapmıştır. 
Gazeteciler Günümüzün bu yılki temasını bu yüzden 15 Temmuz olarak belirleyerek dikkatleri son 100 yılın destanına,  gazeteciliğin önemine ve meslektaşlarımızın çalışma koşullarına dikkat çekmek istedik."
20 Temmuz 2017

 

Kayıt : 20.07.2017

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !