Ramazan Demir güven tazeledi

Ülkemizin en eski meslek örgütleri arasında yer alan cemiyetimizin olağan genel kurulu, Balıkesir Basınına yakışan bir atmosferde yapıldı. Cemiyetimizin 238 üyesinden 171'inin katılımıyla gerçekleşti- rilen kongrede birlik, beraberlik ve dayanışma tavan yaptı. Başkanımız Ramazan Demir tek listeyle girdiği seçimlerde güven tazeledi.

GENEL KURULUMUZ YAPILDI
RAMAZAN DEMİR BAŞKANLIĞA YENİDEN SEÇİLDİ

BGC'nin Otel Basri'de güzel bir atmosferde gerçekleştirilen kongresine, Balıkesir ve ilçelerindeki Cemiyet üyesi gazeteciler yoğun ilgi gösterdi. Başkanımız Ramazan Demir, genel kurulu açış konuşmasında çarpıcı mesajlar verdi; "Bizler Basın camiasının içerisine tehlikeli bir virüs gibi girerek, kutsal olarak bilinen gazetecilik mesleğini kirletip kişisel hırs ve çıkarlarına alet eden kişi ve kişilerin ayıklanması noktasında  gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz." dedi.


Balıkesir Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı ile Mehmet Tüm, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İl Emniyet Müdürü Ferudun Boz, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Tahsin Şahin, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Çanakkale İl Müdürü Murat Dereli yanında siyasi partilerle sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri de yer alarak genel kurulumuzu onurlandırdı. 


Protokol konuşmalarının ardından Nuri Kolaylı'nın yönettiği genel kurulda, yönetimin 2013-2016 yılları arasındaki faaliyet, denetim raporlarıyla bilançoları okunarak oy birliğiyle ibra edildi. 

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti üyesi 238 gazeteciden 171'i katıldı. 

Başkanımız Demir, kongrenin açılışını şöyle yaptı:
"Kavgası sevdası Türkiye ve Balıkesir olan, kalemlerini ülkesinin ve milletinin çıkarı için kullanan, beyinlerini ilimizin sorunlarının çözümü ve gelişimi noktasında yoran Balıkesir Basınının kalbi bugün bu salonda atıyor. 
Hasan Basri Çantay ve Mustafa Necati gibi Türkiye'nin iki değerinin imzasını da taşıyan 130 yıllık geçmişe sahip  Balıkesir Basını adına önemli bir gün bugün.
Çünkü Balıkesir gazetecileri hiç bir dönemde olmadığı kadar böylesine geniş katılımın sağlandığı,  adına ve camiaya yakışan ortamlarda gerçekleştirilen bir genel kurulda daha bir arada. Dayanışmanın en güzel en canlı örneğini sergiliyor.
Biz bunu, bundan 55 yıl önce Merkez, Güney Marmara ve Körfez gazetecilerinin omuz omuza vererek sağlam temeller üzerine kurdukları Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti'nin birleştirici, bütünleştirici gücüne bağlıyoruz. 
Bu güce güç katan isimleri..
Başta Cemiyetimizin kuruluşunda imzaları bulunan Münir Yenal, Cevdet Demiray, Cahit Albayrak, Ekrem Balıbek, Nejat Akpınar, Güngör Gezer, Şadi Kural, Ali Gezer ile Reşit Kıpçak olmak üzere
Ayvalık'tan Avni Baskın, Rıza Conkbayır, Ali İhsan Irmaklı,  Kemal Uysal Kolonyalı, Naci ve Metin Uğral kardeşleri, 
Burhaniye'den Turhan Savaş abimizi
Bigadiç'ten Hasan Çakmak'ı, 
Dursunbey'den Mehmet Elmacı ile İsmail Öneş'i
Bandırma gazeteciliğinin bir dönemine damga vuran isimleri 
İzzettin Yaşbek.. Ekrem Özüredi.. Zeki Yücel.. Hüseyin Cahit Yalçın..  İrfan Sayılı.. Şemsi Aran.. Nihat Özbek.. İzzettin Pesen.. Halil Nusret Ertüz'ü.. ve geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Hasan Basri Atılganer'i.
Erdek Basın tarihine adını yazdıran Orhan Issızlar.. Suat Ulgay ile Tuncay Ertan'ı..
Edremit körfezinden Saadettin Öcal ile Hayati Çelik ustalarımızı
Gönen'den Zeki Yücetürk, Sait Argeşo, İhsan Öz'ü..
Susurluktan Hadi ve Şadi Kural kardeşleri..
Manyas'tan Ali Osman Usta'yı ve isimlerini sayamadığım Balıkesir basının isimsiz kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Gerçek manada kutsal mesleğin temsilcileri olan siz meslektaşlarımı da selamlıyorum."

Mesleki sorunları özetleyen konuşmasında Demir, siyasetçi, işadamı ve bürokratlara da şöyle seslendi:

 "Bizler Basın camiasının içerisine tehlikeli bir virüs gibi girerek, kutsal olarak bilinen gazetecilik mesleğini kirletip kişisel hırs ve çıkarlarına alet eden kişi ve kişilerin ayıklanması noktasında  gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz

İş dünyasının seçkin isimleri, değerli siyasiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bürokratlarımız ve belediye başkanlarımız...

Sizlerden küçük bir ricamız var.

Bizler evimizin önünü süpürüp temizlemek istiyoruz. 
Bugünkü durumda ve standartlarda bunu sadece bizim yapmamız yeterli değil.
Pırıl pırıl bir temizlik için desteğinize ihtiyacımız var. 
Kimin ne olduğunu, neyin peşinde koştuğunu kimlerin kara, kimlerin ak-pak olduğunu bizden daha iyi bilen sizlersiniz.
Herkese hak ettiği şekilde davranın. Hak ettiğini verin!
Unutmayın ki;
Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyerek yaşattığınız yılanların bir sonraki hedefi, siz olursunuz."

YÖNETİM KURULU ÜYE SAYISI ARTTIRILDI

Tek listeyle gidilen seçimlerde Ramazan Demir başkanlığındaki ekip, genel kurula katılan tüm üyelerin oylarıyla yönetime seçildi.  Bandırma ve Edremit Körfezinin de 2'şer isimle temsil edildiği yönetim kurulumuzdaki üye sayısı 8'den 10'a çıkarıldı.

Balıkesir gazetecileri arasındaki birlik ve beraberliği perçinleyen genel kurulun dilek ve temenniler bölümünde söz alan Mehmet Yarma, Ramazan Atam, Aziz Han, Rahmi Göçer ile Mustafa Karakaşlar  bugüne değin yapılan çalışmalar karşılığı BGC Yönetimine teşekkür etti, yeni dönem için bazı önerilerini dile getirdi. 


Cemiyetimizin 2016-2019 dönemi Yönetim, Denetim, Disiplin ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:

Kayıt : 12.03.2016

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !