Hizmet Pasaportu için duyuru

SARI Basın Kartı sahiplerinin alabildiği Hizmet Pasaportu başvurularında değişikliğe gidildi. Meslektaşlarımıza kolaylık getiren sistemle başvurular, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) internet sitesi aracılığıyla yapılabilecek. Hizmet Pasaportu için yurt dışı görev onayını gerekiyor.

BYEGM tarafından yapılan duyuru şu şekilde;

Bilindiği üzere, Genel Müdürlüğümüzce 2010 yılından bu yana basın kartı sahibi basın mensuplarının yurtdışı görevlerinde kolaylık sağlanması amacıyla yurtdışı görev onayı düzenlenmektedir. Basın mensupları bu görev onaylarına istinaden hizmet pasaportu alarak yurtdışına gidebilmekte, hizmet pasaportu sahiplerine sağlanan kolaylıklardan faydalanabilmektedirler.

Bu bağlamda, basın mensuplarının bahse konu hizmete başvuru ve onay süreçlerinin hızlandırılması amacıyla, Genel Müdürlüğümüzce, Basın Mensubu Hizmet Pasaportu Başvuru Sistemi tasarlanarak kullanıma açılmıştır. 05/02/2016 tarihinden itibaren basın mensuplarınca yapılacak tüm yurtdışı görev onayı talepleri mezkur sistem üzerinden alınacak, fiziki ortamda yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Söz konusu sisteme giriş için kart yenileme başvurusu esnasında edinilen şifreler kullanılacaktır. Ayrıca, unutulan şifrenin tekrar temini veya yeni kayıt da mümkündür.

Basın Mensubu Hizmet Pasaportu Başvuru Sistemi aracılığıyla yapılacak hizmet damgalı pasaport başvurularında; basın mensuplarından, pasaport için uygun fotoğraf, kurumlarınca/ilgili kurumlarca düzenlenecek görevlendirme yazısı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve basın kartı fotokopisini sisteme yüklemeleri, seyahat sebebi ve gidecekleri ülke ile gidiş dönüş tarihlerini belirtmeleri gerekmektedir. Davet mektubu ile yurtdışına davet edilen basın mensuplarının söz konusu davet mektubunu da görevlendirme yazısı ile ilgili bölümü ikinci bir evrak olarak yüklemeleri gerekmektedir. Halihazırda geçerli pasaportu olan basın mensuplarından ise bu belgelere ek olarak pasaportlarının kimlik bilgilerinin olduğu sayfasının taranarak sisteme yüklemeleri istenecektir. Bu belgeler ve bilgiler eklendikten sonra açılan ekranda dilekçe, taahhütname ve pasaport talep formunun onaylanmasına ilişkin kutucuklar onaylandıktan sonra “belgeleri onayla” butonuna basılmasıyla başvuru Genel Müdürlüğümüze ulaşacaktır.

Genel Müdürlüğümüzce yapılacak değerlendirmeden sonra, yurtdışı görev onayları düzenlenerek basın mensubuna gönderilecektir.

Hizmet Damgalı Pasaport Başvurusu için: http://pasaport.byegm.gov.tr/

Bilgi için Tel: (312) 583 61 66 – 583 60 00/5949; e-Posta: pasaport@byegm.gov.tr

Saygıyla duyurulur.

Kayıt : 12.02.2016

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !