BALIKESİR BASINI TEK YÜREK OLDU

Balıkesir'de çalışan ulusal ve yerel medya çalışanları 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen yemekte bir araya geldi. DSİ 25. Bölge Müdürlüğü'nün 52 Evler Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen yemekte konuşan BGC Başkanı Ramazan Demir, gazetecilerin mesleklerine sahip çıkması gerektiğini dile getirdi. 10 Ocak'ları bir gazeteciler bayramı olarak değil dayanışma günü olarak gördüğünü anlatan Demir, "Bugün bizler için artık bir mücadele günüdür."dedi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, gazetecilerin 1961 yılında kazanılan haklarının özellikle muhtıra dönemlerinde tırpanlandığını, bugün ise tamamen gasp edildiğini söyledi.

Balıkesir'de çalışan ulusal ve yerel medya çalışanları 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen yemekte bir araya geldi. DSİ 25. Bölge Müdürlüğü'nün 52 Evler Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen yemekte konuşan BGC Başkanı Ramazan Demir, gazetecilerin mesleklerine sahip çıkması gerektiğini dile getirdi. 10 Ocak'ları bir gazeteciler bayramı olarak değil dayanışma günü olarak gördüğünü anlatan Demir, "Bugün bizler için artık bir mücadele günüdür. Tıpkı 49 yıl öncesinde kazanılan hakların tekrar kazanılması noktasında bir başlangıç gibi görünmesi gerektiğine inanıyorum. Bu konuda tıpkı 49 önce meslektaşlarımızın verdiği mücadelenin bir benzeri bugün de verilmeli." dedi.
Gazetecilerin yıllardır kazanılan haklarının birer birer ellerinden alındığına dikkat çeken Demir, bu hakların tekrar kazanılması noktasında birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Basın sektörüne farklı meslek gruplarından insanların girdiğini hatırlatan Demir şöyle devam etti: "Lüften mesleğimizi kimse ile paylaşmayın. Nasıl bir doktor bir avukat mesleğini sizinle paylaşmıyorsa siz de mesleğinizi kimse ile paylaşmayın. Bugün maalesef birçok meslek grubundan insanlar gazeteciyİm diye piyasada dolaşıyor. Ancak gazetecilikle ilgisi yok. Bir gazeteci nasıl doktorluk ya da avukatlık yapamıyorsa gazetecilik mesleğini de sadece gazetecilere bırakmak gerekir."

BELEDİYE'DEN GAZETECİLERİ 10 OCAK JESTİ

Belediye Başkanı İsmail Ok, yerel medya mensupları onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada; mesleğini, zor şartlar altında, dürüstlük ve tarafsızlık ilkesi ve kamuoyuna karşı sorumluluk duygusu ile yerine getirmeye çalışan gazetecilerin her türlü övgüyü ve takdiri hak ettiğini söyledi.
10 Ocak Pazar akşamı, Belediye yemekhanesinde verilen yemeğe, şehir merkezinde yayın yapan gazete, radyo, televizyon ve haber ajanslarının çalışanlarıyla temsilcileri katıldı. Başkan Yardımcıları Yusuf Özenç, Argun Atıcı ve Tuna Aktürk`ün de hazır bulunduğu yemekte tek tek bütün medya mensuplarıyla el sıkışan Başkan Ok, basın çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı Basın İş Yasası`nın, 49 yıl önce 10 Ocak 1961`de çıkarılmış bulunduğunu ve 10 Ocak gününün, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabûl edilmiş olduğunu hatırlattı.

Başkan Ok, katılımcı ve çoğulcu çağdaş demokrasilerin temel unsurlarından biri olan basının, demokratik düzenin sağlıklı işlemesini sağlayan en temel dinamiklerden olduğunu vurguladı ve basının demokrasimize katkısının da, kendi çalışma koşullarıyla yakından ilgili olduğunu kaydetti.
Gazetecilerin, her gün, her saat haber, bilgi, fikir ve imaj üreten; toplumun eğilimlerini ve yönelimlerini etkileyip kamuoyu oluşturan son derece önemli bir iş yaptıklarının altını çizen Ok, “Pek çok gazeteci, zor şartlara rağmen mesleğini, dürüstlük ve tarafsızlık ilkesi içinde, kamuoyuna karşı sorumluluk duygusu ile yerine getirmeye çalışmaktadır. Özellikle taşrada, yerel medyada faaliyetlerini sürdüren gazeteler, televizyonlar ve ajanslar, hem çalışanlar, hem de işverenler olarak büyük bir fedakarlık içerisinde görevlerini ifa etmektedir” dedi.
Gazetecilerin çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesi, haber verme ve haber alma özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, hak ve özgürlüklerin çağdaş standartlara kavuşturulmasının büyük bir gereklilik olduğunu dile getiren Ok, bunun yapılmasıyla basınımızı daha da güçlü olacağını ifade etti. Ok, ayrıca bu yöndeki çabaların sıklaştırılması ve desteklenmesine de işaret etti.
Başkan Ok, sözlerini şöyle tamamladı: “Her türlü zor şartlara ve sıkıntılara rağmen görevlerini başarıyla yürütmeye çalışan siz değerli basın mensuplarının çalışmalarını övgü ve takdirle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Hak ettiğiniz çalışma standartlarına ve daha da gelişmiş ekonomik ve sosyal haklara kavuşmanız temennisiyle Çalışan Gazeteciler Günü`nüzü kutluyor, hepinizi yeniden saygılarımla selamlıyorum.”
Konuşmanın ardından yemek, çok sayıda medya mensubunun, Belediye Konservatuarı`na bağlı bir grubun canlı müzik eşliğinde karşılıklı sohbetiyle devam etti.

Kayıt : 07.01.2010

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !