Gazetelerimizin hakkını aldık

Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın çıkarları noktasında her zaman kararlı hareket eden Cemiyetimiz, ilçe gazetelerinin resmi ilanlarda yaşadığı sıkıntının da ortadan kaldırılmasına öncülük etti. BGC Başkanı Ramazan Demir'in ziyareti sonrası Kamu Hastaneleri Birliği, ilçelerde de ilan yayınlatma kararı aldı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, ilçelerde yayın yapan yerel gazetelerin resmi ilan haklarının korunması amacıyla yürüttüğü çalışmalardan olumlu sonuç aldı. 
BGC Başkanı Ramazan Demir'in Basın İlan Kurumu (BİK) Balıkesir Şube Başkanı Tahsin Şahin ve ilçe gazete sahipleriyle birlikte ziyaret ederek konunun önemini aktardığı Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Hocaoğlu müjdeli haberi bugün verdi. Hocaoğlu, ilanların ilçe gazetelerinde de yayınlanmasının sağlanacağını bildirdi.

HOCAOĞLU'NDAN BİK’E ZİYARET 
Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Hasan Hocaoğlu, Mali Hizmetler Başkanı Murat İslam ile birlikte Basın İlan Kurumu Balıkesir Müdürlüğünü ziyaret ederek alınan kararı bildirdi. 
 
EN AZ BİR İLÇEDE YAYINLATILACAK
Hocaoğlu, Mali Hizmetler Başkanı Murat İslam ile birlikte Basın İlan Kurumu’na yaptığı ziyarette, Şube Müdürü Tahsin Şahin'e,  ilanların 2 yerine 3 gazeteye verilerek ilçelerde de yayınlanmasına destek olacaklarını, bunu zamanla geliştirebileceklerini söyledi. 
 
Müdür Şahin de, kurumlar ve gazeteler arasında köprü görevi gördüklerini belirterek, “Kurumumuz ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin bu konuda girişimleri olmuştu. Konuya gösterdiğiniz duyarlılık ve atmış olduğunuz bu adım hem sizin hem de gazeteler için bir kazanç olacaktır” dedi. 
 
EŞİK DEĞERİN ÜZERİNDE OLDUĞUNDAN ZORUNLULUK KALKMIŞTI
Bilindiği üzere Türkiye Kamu Hastaneleri Birlikleri tarafından küçük alımların toplulaştırılması sonucunda ihalelerin eşik değerlerin üzerine çıktığı ve yerel gazetede ihale ilanı yapılması zorunluluğunun fiilen ortadan kalkması ile birlikte yerel gazetelerin ilan gelirlerinde bir kayıp yaşanmıştı. 

 
KONUYA İLİŞKİN TEBLİĞ 
Basın İlan Kurumu’nun teklifi üzerine ihale ilanlarının ihalenin yapıldığı ve işin yapıldığı yerlerde verilebilmesi için yapılan düzenleme 16 Ağustos 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanarak 19 Ağustos2014 tarihinde yürürlüğe girmişti.  
Kamu İhale Genel Tebliği’nde “İdareler tarafından rekabeti sağlamak üzere işin yapılacağı birden fazla yerde de ilan yapılabilir” şeklinde yapılan değişiklikle başta Türkiye Kamu Hastane Birlikleri veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği ihalelere ilişkin ilanların işin yapılacağı birden fazla yerde de yayınlanabilmesine olanak sağlamıştı. Ancak bunun zorunlu olmaması nedeniyle ihalelerin birden fazla yerde yayınlanmasının önü tamamen açılmadı. 
 
 
BGC'NİN GİRİŞİMİ OLUMLUS SONUÇ VERDİ
Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Tahsin Şahin, "Sağlık kuruluşlarıyla ilgili ilanların işin ve ihalenin yapılacağı yerlerde yapılmaması ilçe gazetelerinin mağduriyetini getiriyordu.
Balıkesir'de bu konuda 
ilanların daha fazla yayınlanması talebinde bulunduk. Gazeteciler Cemiyeti de devreye girdi.  Cemiyet Başkanımız Ramazan Demir, ilçe gazetelerinin sahiplerini de toplayıp Kamu Hastaneleri Birliği ziyaret edildi. BİK Şubesi olarak bizde heyette yer alıp sorunun çözümü için girişimlerde bulunmuştuk. Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği yöneticileri konuya sıcak bakmış ve bir çalışma yaparak bizimle paylaşacaklarını belirtmişlerdi” dedi.
 
İLANLAR EN AZ BİR İLÇEYE VERİLECEK
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri  Hasan Hocaoğlu ise, şunları söyledi:  
“İlgili tebliğ ile ilanların yayınlanması zorunlu hale getirilmemesine rağmen gazetelere destek vermek için 2 yerine 3 gazeteye vererek ilanların en az bir ilçede yayınlanmasına katkı sağlayacağız. Süreç içerisinde de bunu geliştirebiliriz. Özellikle ilçe gazetelerinden ilanların yayın gününde yayınlanmasını, haftalık olarak çıkan yerlerde bu konuya dikkat edilmesini istiyoruz.”

Kayıt : 17.10.2015

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !