BYEGM'e Basın Kartı teşekkürü

Gazeteciler Cemiyeti, Sarı Basın Kartı yönetmeliğindeki kapsamlı değişiklikle birçok engeli kaldıran Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne teşekkür etti. BGC Başkanı Ramazan Demir, gazeteciler için bekleme süresi kısaltılmasının, Sarı Basın Kartı'na olan ilgiyi daha da artıracağına dikkat çekti.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Sarı Basın Kartı yönetmeliğinde yapılan kapsamlı değişiklikler nedeniyle Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne (BYEGM) teşekkür etti. BYEGM'nin, Basın Kartı'na prestij kazandırma yolundaki çabalarının takdire şayan olduğu belirtildi.
BGC Başkanı Ramazan Demir, yaptığı yazılı açıklamada, meslek örgütlerinin Basın Kartı Komisyonunda temsil oranının artırılmasını da beraberinde getiren değişiklikle Sarı Basın Kartı'na sahip olmanın önündeki bir çok engelin kaldırılmasını olumlu bulduklarını söyledi. 
Resim Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, engelli gazetecilere bekleme süresi aranmadan Basın Kartı alabilme imkanı getirildiğini anımsatan Demir, gazeteciler için bekleme süresi kısaltılmasının, Sarı Basın Kartı'na olan ilgiyi daha da artıracağına dikkat çekti. 
ANADOLU GAZETECİSİ İÇİN KAZANIM
Demir, şunları söyledi: 
"BYEGM'deki değişimi, gelişimi ilgi ve heyecanla takip ediyoruz. Çok değil, 10-12 yılda kat edilen mesafeyi, yarınların bugünden daha iyi olacağının işareti görüyoruz. Sarı Basın Kartı yönetmeliğindeki değişiklik, bunun son örneklerinden birini teşkil etmektedir.

Yürürlüğe giren yönetmeliğin, içinde yaşadığımız zamana göre geride kalmış, eskimiş, çağ dışılığa son vermesi camiamız adına çok önemli gelişmedir. Yeni Basın Kartı Yönetmeliği, neresinden bakılırsa bakılsın Anadolu Basını ve gazetecisi için kazanımdır.

AMCAYA YEĞENE DEĞİL,
HAK EDENE BASIN KARTI!

Basın Kartı Komisyonu'nun 12'den 15'e çıkarılması, sektörün her kesiminin geniş temsilinin sağlanması, geçmişteki haksızlık ve olumsuzlukları ortadan kaldıracağı gibi, amcaya-yeğene, eşe-dosta değil, "hak edene" Sarı Basın Kartı  düzenlenmesinin önünü açacaktır.  Anadolu Basını temsilcisi sayısının artması da buna katkı sağlayacaktır.
Sarı Basın Kartı, biz Anadolu gazetecileri için "prestij kartı"dır. Bekleme süresinin uzun ve bürokratik işlemlerin "angarya" boyutunu aşan derece olması meslektaşlarımızın bu karta sahip olmalarının önünde engel teşkil ediyordu.
İşlemlerin elektronik ortamda yapılması kolaylığının getirilmesi yanında bekleme süresinin normal seviyeye çekilmesi, meslektaşlarımızın Basın Kartı'na olan ilgisini artıracaktır. Bununla birlikte engelli meslektaşlarımıza yönelik kararı alkışlıyor, diğer kurumlara örnek teşkil edeceğine inanıyoruz. 
Tıpkı Basın İlan Kurumu'nda yaşanan hızlı değişim ve gelişimin benzerine tanıklık ettiğimiz BYEGM'nin, Anadolu gazetecilerine yönelik çalışmalarını desteklediğimizi, Sarı Basın Kartı'na prestij kazandırma yolundaki çabalarını takdirle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz."

 

Kayıt : 25.08.2015

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !