CEMİYETİMİZ 53. YAŞINDA

Balıkesir ilindeki gazete, radyo, televizyonların sahip, yönetici ve çalışanlarıyla yaygın basın temsilcilerinin meslek örgütü Gazeteciler Cemiyeti, kuruluşunun 53. yılına ulaştı. Hedefimiz, etkinliklerimizi her yıl biraz daha arttırarak, Türkiye’nin örnek sivil toplum kuruluşları arasındaki yerimizi sağlamlaştırmak.

Balıkesir'de dönemin tüm gazetecilerinin biraraya gelerek 27 Aralık 1961'de kurduğu Gazeteciler Cemiyeti (BGC), 53. kuruluş yıldönümünü kutluyor. 
53. kuruluş yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımlayan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, BGC’nin sürekli geliştiğini ve her yıl güçlenerek bugünlere ulaştığını belirtti. Demir, Tarihi Paşa Konağı'nı Balıkesir'in sosyal ve kültürel yaşamına kazandırdıkları Basın Müzesi ve Medya Merkezi'nin 53. yılı taçlandırdığını söyledi. 
BGC’nin üyeleri başta olmak üzere toplum yararına seminerler, konferanslar, eğitim kursları ve kültürel geziler düzenlediğini, basının, Balıkesir'in ve ülkemizin sorunlarına yönelik çalışmalar yaptığını kaydeden Demir, “Meslektaşlarımız bilgi birikimlerini arttırmaları yanında milletimizin bilinçlenmesine katkıda bulunmak için proje üretiyoruz ve uyguluyoruz. Hedefimiz, etkinliklerimizi her yıl biraz daha arttırarak, Türkiye’nin örnek sivil toplum kuruluşları arasındaki yerimizi sağlamlaştırmaktır” dedi.
TOPLUM YARARINA ÇALIŞIYORUZ
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin, ülkemizin temel değerleriyle bütünleşmiş,  bilgiyi esas alan bir anlayışla üyelerine ve topluma hizmet ettiğini vurgulayan Demir mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Tüzüğümüzün 1. maddesinde de yer aldığı gibi; İnsan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün   gerçekleşmesini sağlamak amacıyla çalışıyoruz. 
Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü her şeyin üzerinde tutan, halkın gerçekleri öğrenme hakkına Anayasa'dan alınan güçle sahip çıkan BGC, bu temel ilkelerden ödün vermeden çalışacak, toplum yararına yeni projelere imza atmayı sürdürücektir.
 
ÜSTADLARA SAYGI
Cemiyetimizin kuruluşu ve bugünlere ulaşmasında başkanı, yöneticisi ve üyesi olarak emekleri bulunan Münir Yenal, Cevdet Demiray, Cahit Albayrak, Şemsi Aran, Hayati Çelik, Halil Nusret Ertüz, Emrah Sağdıç, Ali Gezer,Turhan Savaş, Fikri Özakbaş, Ekrem Balıbek, Reşit Kıpçak, Nejat Akpınar, Nihat Özbek gibi üstadlarımızdan bugün aramızda olmayanları rahmetle anarken, yaşayan ustalarımıza da uzun ömürler diliyorum. 
Son iki dönemdir yönettiğimiz Cemiyetimizin geride bıraktığı 52 yılının değerini ve bugünün kıymetini bilerek, zamanla kıymetsiz olmamak için çok çalışmamız gerektiğine olan inancımla 53. yılı kutlu olsun.
Ayrıca, çalışmalarımıza destek olan üyelerimize, özel ve kamu kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine camiamız adına teşekkür ediyorum."
 
BGC'nin KISA TARİHÇESİ
Balıkesir'de yayınlanan gazetelerin bir dernek çatısı altında buluşması düşüncesi 1961 yılının son haftalarında sonuç verdi. Balıkesir kentinde yayınlanan Türk Dili, Balıkesir Postası, Balıkesir Ekspres ve Ateş gazetelerinin girişimleri sonucunda bir Gazeteciler Cemiyeti kurulması kararlaştırıldı. Balıkesir ilindeki tüm gazeteler 24 Aralık 1961 Pazar günü biraraya gelerek cemiyet tüzüğüne nihai şeklini verdi. Tüzük 27 Aralık 1961 günü Vilayete teslim edildi. Bu tarihten itibaren Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti resmen faaliyetine başlamıştı.

Kayıt : 26.12.2014

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !