21 EKİM'İN BASIN İÇİN ANLAMI!

21 Ekim 2014 tarihini birçok isim "Dünya Gazeteciler Günü" olarak kutladı. Oysa ki; ne Dünya Basın Tarihi'nde ne de Türk Basın Tarihi'nde böyle bir gün yoktu kutlaması yapılan. Hangi kişi veya kurum tarafından ilan edildiği veya çıkarıldığı bilinmeyen gün dolasıyla bilgi kirliliği oluştu. Basın camiasında şaşkınlık yaşandı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, 21 Ekim'in "Dünya Basın Günü" adı altında kutlanmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. 
Demir, 21 Ekim'le ilgili yazılı açıklamalar yapıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Gazetecilerin bilinen 3 özel günü var. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ve 24 Temmuz Basın Bayramı. Bunun dışında bilinen özel gün yok. Belki böyle bir gün var ama bizler bilmiyoruz. Dünya Gazeteciler Günü, kimler tarafından ilan edildi, dünyanın hangi ülkesinde kutlanıyor? Dünya ve Türkiye basın tarihinde böyle özel bir gün yok. Varsa söylesinler tarihini ve ne zaman başladığını açıklasınlar. Gazeteciler olarak bunları bilmek istiyoruz. Bilgi kirliliği yaşanıyor ve birçok kişi bunun peşinden gidiyor."
 
21 EKİM'İN TÜRK BASIN TARİHİ İÇİN ANLAMI
21 Ekim'in (kaynaklara göre bu 22 Ekim 1860)  ilk özel gazete Tercüman-ı Ahval  adıyla yayın hayatına başladığı tarih olduğunu belirten Demir, "Böyle bir gün kutlanmak isteniyorsa adını Dünya Gazete Okuyanlar Günü olsun. Özgür basın ve özgür toplum adına açıklamalar yapılsın, herkes gazete okusun" diye konuştu.
 
 
TGF BAŞKANI ATİLLA SERTEL: BÖYLE BİR GÜN YOK
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atila Sertel de, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü diye özel bir gün olmadığını söyledi.
Sertel, 21 Ekim'de ülkenin bazı illerinde belediye başkanları, iş adamları ve sivil toplum örgütlerince Dünya Gazeteciler Günü'ne yönelik kutlamalar yapıldığını söyledi.
Bu konuda açıklamalar okuduğunu ifade eden Sertel, "Basın özgürlüğü ve bayramı var ama Dünya Gazeteciler Günü diye böyle bir gün yok. Tarihine bakmak lazım ama bildiğimiz bir gün yok. Ocak, Mayıs ve Temmuz'da gazeteciler için günler var ama 21 Ekim yok. Kim yaptı bilmiyorum bunu. Varsa da ben bilmiyorum. Kutlayanlar ve ilan edenler bunun nerede, ne zaman ve neden kutlandığını anlatmaları lazım. Bu ülkede her gün bir şey kutlanıyor zaten" dedi.
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü yetkilileri de takvimlerinde böyle bir gün olmadığını ifade ederek, bugüne kadar 21 Ekim'de kutlama ilişkin bir etkinlik ya da açıklama yapılmadığını söyledi.
 

Kayıt : 22.10.2014

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !