GAZETECİLER GÜNÜNDE İFTAR

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti geleneksel iftar yemeği bu yıl, Türk Basınından Sansürün kaldırılışının 106. yılının kutlandığı 24 Temmuz'da gerçekleşti. İl genelindeki gazetecilerin katıldığı iftar yemeğinde Balıkesir Basın Tarihi kitabının da tanıtımı yapıldı. 1886'dan 2013'e yolculuk adını taşıyan kitap büyük ilgi topladı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC)'nin geleneksel iftarı, 24 Temmuz Basın Bayramı kutlamaları kapsamında City Meats’da, çok sayıda gazetecinin katılımıyla gerçekleştirildi. Balıkesir Valisi ile Büyükşehir Belediye başkanın da iftar sonrası eşlik ettiği fasıl programı kulakların pasını sildi.
 
İftar yemeğinde, cemiyet üyesi gazeteciler ve ailelerinin yanı sıra Balıkesir Basın İlan Kurumu Müdürü Tahsin Şahin, Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne bağlı Çanakkale ve Balıkesir Şube Müdürü Murat Dereli, Balıkesir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fatih Barışkan, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Eray ve Cemiyetin Ankara temsilcisi Sadullah Özcan’da hazır bulundu.
 
 
BASIN MÜZESİ ve MEDYA MERKEZİ'NE YENİ İSİM!
Cemiyetin Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Acaröz, iftar sonrası yaptığı konuşmada bir de sürpriz açıkladı.
Yönetim kurulu olarak ilk kez Cemiyet Başkanı Ramazan Demir'den habersiz bir karar aldıklarını açıklayan Acaröz "Bundan önceki yönetimden aldığımız naylon poşet içindeki Balıkesir Gazeteciler Cemiyetini Tarihi Paşa Konağı'nda Basın Müzesi ve Medya Merkezi haline getiren Başkan Ramazan Demir'in isminin, Basın Müzesi ve Medya Merkezi'ne verilmesine, yönetim kurulu olarak oy birliğiyle karar aldık. Ramazan Demir Basın Müzesi ve Medya Merkezi hepimize hayırlı olsun" dedi.
 
 
Daha sonra Doğan Haber Ajansı Balıkesir Sorumlusu Hilmi Duyar, Demir'e Berat Belgesi’ni verdi. 
Törende konuşan Cemiyet Başkanı Ramazan Demir ise 40 yıllık meslek hayatında Balıkesirli meslektaşlarından ilk kez bir ödül aldığını ifade ederek, çok duygulandığını söyledi.
Demir “Balıkesir Gazeteciler Cemiyetine bugüne kadar görev almış tüm yönetici arkadaşlarımız önemli katkılarda bulundu. Bunları asla görmezden gelemeyiz. Cemiyet olarak daha yapacak çok işimiz var. Bizden sonra gelecek olan arkadaşlarında yapılanların üzerine yenilerini ekleyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
 
BAŞKANA SÜRPRİZ - Gazeteciler Günü'nünde kutlandığı iftar yemeğinde, BGC yönetimi başkan Ramazan Demir'e sürpriz yaptı. Cemiyet Yönetimi, başkanın bilgisi dışında aldıkları kararla "Meslek Onur Beratı" verilmesini kararlaştırdıkları Demir'e şildini DHA Balıkesir Büro Şefi duayen gazeteci H. Hilmi Duyar takdim etti.
 
GAZETECİLERİN BAYRAM YAPMASI İÇİN..
Basın Bayramı'nın gazeteciler tarafından bayram olarak kutlanması için bazı kriterlerin gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti: "Bugün bildiğiniz gibi Basın Bayramı, önemli bir gündeyiz. Türk basınından sansürün kaldırılışının 106'ncı yıl dönümü. Türkiye bunu yıllardır Basın Bayramı olarak kutluyor ancak bunun Basın Bayramı olduğunu düşünmüyorum. Gazetecilerin, Basın Bayramını bayram olarak kutlayabilmeleri için bazı kazanımlarını elde etmesi gerektiğine inanıyorum. Anadolu Ajansı dışındaki diğer kurumlarda 'sendika' diye bir kavram kalmadı. Arkadaşlarımızında hangi koşullarda çalıştığını hepimiz gayet net biliyoruz. Gazeteciler, bağımsız ve ekonomik özgürlüklerini hak ettiğinde Basın Bayramını kutlayacaklardır."
 
BALIKESİR BASIN TARİHİ YAZILDI
Gecenin bir diğer önemli gelişmesi ise Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan Balıkesir Basın Tarihi kitabıydı. 400 sayfalık olan ve 1886 yılında Balıkesir’de ilk yayımlanan Karesi Gazetesi’nden 2013 yılına kadar tüm gazetelerin tarihçeleri, bilgileri ve haberlerinin yeraldığı kitap tüm davetlilere hediye edildi. Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, DHA Balıkesir Büro Şefi Hilmi Duyar ve Balıkesir Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdülmecit Mutaf’ın katkıları ile hazırlanan kitabın tarihe ışık tutmasını istediklerini söyleyen Demir “Kitabımızda 1886 yılında Balıkesir’de yayınlan ilk gazeteden 2013 kadar çıkan tüm gazetelerin kısa bir tarihçesi var. Bu ilimizde çok büyük bir eksiklikti. Bunun gelecek nesillere de bir kaynak olarak kalmasını arzu ettik. Bugüne kadar böyle bir çalışma yapılmamış. Kitabımızda ilk çıkan gazetenin ilk sayısı ve son sayılarına da yer verdik” dedi.
 
 
VALİ ve BELEDİYE BAŞKANIYLA FASIL SOHBETİ
Sanayi Odası’nın iftar yemeğinden sonra Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin programına Vali Ahmet Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz gece sonuna kadar gazetecilere eşlik etti. Gecede bir sürpriz de Balıkesirli sanatçı İsmail Özkan’dan geldi. Mini bir konser veren Özkan, sevilen parçaları seslendirdi. Öte yandan geceye katılan protokol üyeleri Basın Bayramı ile Basın Müzesi ve Medya Merkezi'ne adı verilen Ramazan Demir'i kutladı.

Kayıt : 27.07.2014

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !