BGC YÖNETİMİ BÜYÜKŞEHİR'DE

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 24 Temmuz "Basın Bayramı" etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediye başkanıyla bir araya geldi. Gazetecilerin çeşitli sıkıntılarının da ele alındığı ziyarette Cemiyet Başkanı Demir, "1886'dan 2013'e Yolculuk Balıkesir Basın Tarihi" kitabını başkan Edip Uğur'a hediye etti.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü kutlamaları kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’u ziyaret etti. Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, Yönetim Kurulu üyeleri; Coşkun Yaman, Ümit Babacan, Bekir Terzioğlu, Devrim Derin, Ramazan karaca ve Mahmut Acaröz’ün de yer aldığı ziyarette gazeteciler şehrin sorunları ve yapılacak çalışmalar hakkında da görüş alışverişinde bulundular. Ziyarete Basın İlan Kurumu Balıkesir Müdürü Tahsin Şahin’de katıldı.
Karşılıklı sohbet havasında geçen ziyarette konuşan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Demir “Bugün Gazeteciler Bayramı Türk Basını’ndan sansürün kaldırılışının 106. yıldönümü. bir asır geçmiş. Eskiden bayramdı, şimdi dayanışma günü olarak kutlanıyor. Bizde bu güzel günümüzdeki kutlamalara sizleri de ortak etmek istedik” dedi.
 
 
Gazetecilerin bayramını kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ise,' gazetelerin kuracakları konsorsiyumlar ile güçlü gazeteler haline gelmeleri gerektiğini belirtti. Balıkesir’de çok sayıda yerel gazete olduğuna vurgu yapan Uğur “Balıkesir’de 50’ye yakın gazete var. Bunların birleşerek daha güçlü gazeteler olmasını arzu ediyoruz. Bizde gazetelerin bu anlamlı gününü kutluyoruz” diye konuştu.
 
 
OTOPARK SORUNU KONUŞULDU…
Ziyarette Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, haberlere giden gazetecilerin otopark sorununu da dile getirdi. Gazetecilerin haberlere gittiklerinde araçlarını 1-2 saat süre ile ücretsiz olarak belediyeye ait otoparklara bırakmasını öneren Demir “Bu gazeteciler için önemli bir ihtiyaç. Bunun örnekleri İstanbul, Kocaeli ve Manisa gibi iller de de var. Sizden de böyle bir ayrıcalık istiyoruz” diye konuştu.
Bu konuyu düşüneceklerini ve otoparkların yeniden düzenlenmesi için çalışmalar yapacaklarını kaydeden Edip Uğur, bu konuda düzenlemeden sonra bir çalışma yapabileceklerini söyledi.
 
 
İLK KİTAP UĞUR’A VERİLDİ…
Ziyaret sonunda ise Büyükşehir belediye Başkanı Edip Uğur’a, Balıkesir'de 1886 yılından günümüze kadar yayınlanan tüm gazetelerin tarihçeleri, bilgileri ve haberlerinin yeraldığı Balıkesir Basın Tarihi’ni konu alan kitap hediye edildi.
 
Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, kitapla ilgili olarak şunları söyledi:
 
“1886'dan 2103 yolculuk" adı altında yayımladığımız Basın Tarihi kitabında 1886 yılında Balıkesir’de yayınlanan ilk gazeteden 2013 kadar çıkan tüm gazetelerin kısa birer tarihçesi var. Bugüne değin böyle bir çalışmanın olmaması ilimizde çok büyük eksiklikti.  Camiamız başta olmak üzere ilimizde bu eksikliğin giderilmesine öncülük ettiğimiz için gururluyuz. Bu eserin gelecek nesillere de ciddi bir kaynak olarak kalacağına inanıyoruz.  Balıkesir Basınıyla ilgili araştırma yapmak, bilgi edinmek isteyen herkesin baş ucu kitabı olacak. 
Büyük ilgi göreceğine inandığımız ve geçmişten geleceğe yolculuk yapılmasını sağlayacak kitapta, Balıkesir ilindeki gazetelerin ilk sayılarıyla  son nüshalarına yer verdik. Böylece gazetelerin dünden bugüne geçirdiği aşama görülebiliyor.”

Kayıt : 27.07.2014

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !