UNUTMADIK! UNUTMAYIN!

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ "BİR KALEM SUSUR, YERİNİ BİR BAŞKASI ALIR" Gazeteciler Cemiyeti, Uğur Mumcu'nun suikast sonucu katledilişinin 21. yılı nedeniyle yayınladığı mesajda, Mumcu'yu "Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez" şeklindeki sözleriyle andı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), 1993 yılında Ankara'daki evinin önünde aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 21. yıldönümünde anma mesajı yayımladı.
BGC Genel Sektereti Devrim Derin imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi: 
"Ocak ayı gazeteciler için yürek burkan bir aydır. 9 Ocak’ta Metin Göktepe’yi işkence ile öldürdüler. 11 Ocak’ta Onat Kutlar, bombalı saldırı sonucu katledildi. 19 Ocak’ta i Hrant Dink, 31 Ocak’ta  Muammer Aksoy vurularak öldürüldü. Ve 24 Ocak 1993’te evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu Uğur Mumcu öldürüldü. 
Mumcu başta olmak üzere, Apdi İpekçi, Bedrettin Cömert, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, İlhan Darendelioğlu, Turan Dursun, İsmail Gerçeksöz, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okkan, Hrant Dink ve Cihan Hayırsevener gibi çok sayıda gazeteci ve aydının şehit edildiği cinayetleri işletenlerden hâlâ hesap sorulamadı. 
Onbinlerce insanını teröre kurban veren, binlerce gencini sağ-sol çatışmalarında yitiren, yetiştirdiği değerli isimleri 'suikast' eylemleriyle kim vurduya giden Türkiye, 'alacakaranlık' dönemiyle de yüzleşme cesareti ve kararlılığını göstermelidir. 
Bunu, eli kalem tutanların cezalandırılmadığı..
Eli kanlı katillerin aramızda dolaşmadığı..
İnsanlarının özgürce yaşayabildiği..
Çağdaş, güçlü bir Türkiye için istiyoruz..
Devrim Derin mesajında Uğur Mumcu’nun 21 Mayıs 1976’da Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdığı “Kalem” başlıklı yazısından alıntıya da yer verdi.
 İşte Uğur Mumcu’nun o yazısından bir bölüm:
“…Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez. Ne, kelepçeler, ne demir kapılar, ne iddianameler ve ne de beş yıldan yirmi yıla uzanan hapis cezaları, bu kalemleri korkutamadı, bundan sonra da korkutamaz.
Kalemler vardır; sömürünün, vurgunun zırhıdır... Kalemler vardır; özgürlüğün ve barışın silahıdır... Kalemler vardır, gençlerin idam kementlerinde kırılır atılırlar... Kalemler vardır; resmi belgelere durmadan imza atar ve kalemler vardır, yılmadan, usanmadan, eğilmeden, bükülmeden yazar...”
 
24 OCAK 2014

Kayıt : 24.01.2014

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !