BASIN MÜZESİNİ TANITTIK

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından hazırlanan proje kapsamında Basın Müzesi ve Medya Merkezi'ne dönüştürülen şehir merkezinde, âtıl durumdaki tarihî Paşa Konağı hizmete açıldı. Balıkesir basınının 127 yıllık sürecinin görüntülü ve yazılı eserlerle anlatıldığı müzenin tanıtımı yapıldı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, Tarihi Paşa Konağı'nı Balıkesir'in kültür ve sosyal yaşamına yeniden kazandıran "Medya Merkezi ve Basın müzesi" projesi tanıtıldı.
Tarihi Paşa Konağı'nın bahçesindeki tanıtım kokteylinde konuşan Vali Ahmet Turhan, Balıkesir Basını'ndan övgüyle sözetti, Tarihi Paşa Konağı'nın müze olarak değerlendirilerek Balıkesir'e kazandırılmasından duyduğu mutululuğu dile getirdi. 

Turhan duygularını şöyle dile getirdi:

"Basın Müzesi Balıkesir'e gelen misafirlerin götürülebileceği ender yerlerden biri. Balıkesir Gazeteciler Cemiyetimizin faaliyetiyle de daha da güzel olacak. Bundan sonra gelenlerin gezebileceği bir yeri daha oldu. 
Önümüzdeki süreçte de tarihi binalarımızı restorasyonunu yaptırıp, tekrar halkımızın hizmetine verme düşüncesindeyiz. Balıkesir sınırları içerisinde tarihi binaların projelerini ve restorasyonunu yapıp kamu hizmetine sunacağız. 
Sadece restorasyon yapmak yetmiyor, bunları kullanmamız da gerekiyor. 
Burası da bu kapsamda güzel bir organizasyon. Sağ olsun Yılmaz bey restorasyonunu yaptırdıktan sonra böyle bir düşüncesi olduğunu söylediğinde çok uygun olabileceğini düşündük ve ne kadar doğru yaptığımızı şimdi görüyoruz. 
Balıkesir basınımızın güle güle kullanmasını diliyorum"
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ise, "Balıkesir Basını'na prestij merkezi kazandırmanın yanında, ilimizin sosyal, kültürel yaşamına, bize göre küçükte olsa bir katkı koymanın mutluluğunu paylaşıyoruz." dedi. 

Demir şöyle konuştu: 
"Bandırma'dan Sındırgı'ya, Dursunbey'den Ayvalık'a kadar ilimizin her noktasında görev yapan meslektaşlarımızla birlikte yola çıktığımızda "Bizler dünü değil, yarını kurtarmak istiyoruz" ilkesini benimsemiştik. Öncelikli hedefimiz Balıkesirli gazetecilere ve Balıkesir halkına hizmet verebilecek bir basın merkezi projesiydi. Bunu gazeteci arkadaşlarım, üyelerimiz ve Balıkesir Valiliği'nin destekleriyle hayata geçirmenin mutluluğunu yine Balıkesir Basın camiasıyla paylaşıyoruz." Basın Müzesi ve Medya Merkezi'nin tanıtımına katılan Vali Turhan, gazetecilerle birlikte günün anısına fotoğraf çektirdi.
 

Balıkesir basın tarihinin gelecek nesillere ulaştırılması ve basına emeği geçen gazetecilerin ve basın şehitlerinin isimlerinin sonsuza dek yaşatılması amaçlanan Basın Müzesi'nin tanıtımına  Vali Ahmet Turhan, İl Genel Meclisi Başkanı Ramazan Bahçavan, AK Parti İl Başkanı Mahmut Poyrazlı, CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, Büyük Birlik Partisi il başkanı Zekai Çakır, 6 Eylül Kaymakamı Bayram Gale, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, İl Jandarma Komutanı Salih Göldal, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı,  SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan, Kamu Hastaneleri Birliği genel sekreteri Hasan Yılmaz, İşkur Müdürü  Nazım Balcı, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü İlhan Aslan,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Melih Gökçek, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Yalım, Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamar, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Mesut Aşanel, Başkan Vekili Kazım Avcı, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Turgay Kapan, İl Emniyet Müdür Vekili Nuh Ali Yiğit, Basın İlan Kurulu Şube Müdürü Tahsin Şahin yanında Balıkesir ve ilçeleriyla Çanakkale'den çok sayıda gazeteci katıldı.

Balıkesir Basını'nın dünden bugüne geçtiği aşamaların sergilendiği müze gezenlere nostajlik bir gün yaşattı. 

Medya Merkezi ve Basın Müzesi projesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteğiyle Valilik, Özel İdare, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği'nce ortaklaşa yürütüldü. 

Kayıt : 21.11.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !