BASIN MÜZESİ'NE TAM NOT

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Cemiyet yönetim kurulumuz tarafından karşılanan Vali Turhan, tarihi Paşa Konağı'nın Balıkesir'e Basın Müzesi olarak kazandırılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.
Cemiyet Başkanı Ramazan Demir ve yönetim kurulu üyelerimizin karşıladığı Vali Turhan, BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi'nde incemelerde bulundu. Turhan, "Paşa Konağı'nı Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'ne tahsis etmekle ne kadar isabetli karar verdiğimizi burada gördüm" dedi. 
 
 
Vali Ahmet Turhan, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’ni yeni hizmet binası ve Basın Müzesi’ni tarihi Paşa Konağı’nda ziyaret etti. Başkanımız Ramazan Demir, Vali Turhan'ı müze çalışmaları hakkında bilgilendirdi.
 
Vali Ahmet Turhan, Gazeteciler Cemiyeti'nin yeni merkeziyle basın müzesindeki incelemelerinin ardından meslektaşlarımıza açıklamalarda bulundu. 
 
 
Vali Turhan, incelemelerinin ardından şu görüşleri dile getirdi:
 “Cemiyet binası ve Basın Müzesi bundan sonra Balıkesir’e gelen misafirleri gezdirebileceğimiz ender yerlerden birisi olacak. Önümüzdeki süreçte de ecdattan bize kalan tarihi binalarımızın restorasyonunu yapıp halkın hizmetine verme düşüncesindeyiz. Balıkesir’de ki tarihi binaların projelerini yapıp aynı kapsamda restorasyonunu yapı kamunun hizmetine sunacağız. Balıkesir’de gerçekten çok güzel eserler var. Bunların bir an önce restorasyonunu yapacağız. Ancak restorasyon yapmak yetmiyor binayı kullanmadığınızda çok kısa sürede eskiyor.
 
 
Sağolsun Yılmaz Arslan Paşa Konağı hakkında bu tür bir düşünce olduğunu söylemişti. Bende geldiğimde çok uygun olacağını düşündüm ne kadar uygun olduğunu burada hepbirlikte görüyoruz. Basın Müzesi’nde Basın ve Kuva-yi Milliye Bölümü oluşturulabilir. Kuva-yi Milliye’nin başladığı yer Balıkesir. Kuva-yi Miiliye’de de gazetecilerin aktif rolü var."
 
 
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ise, tarihi paşa konağı ve çalışmalar hakkında bilgi aktardı. Demir, “Burası tarihi 1830’lu yıllara dayanan bir bina. Bu binanın Balıkesir’e kazandırılması ve dışarıdan gelen konuklara tanıtılması açısından çok önemli. Balıkesir basınını 1886’dan günümüze kadar görmeleri ve hangi aşlamalardan geçtiğini tanımaları Balıkesir için kazanç olacak.
 
 
Basın Müzesi için arkadaşlarımızın ellerinde olan tarihi eserleri topluyoruz. Balıkesir Basın Tarihi eksiğinin hazırlayacağımız kitap ile kapatmak istiyoruz. İlköğretimde Medya-Okur Yazarlığı gören bütün öğrencilere broşür hazırlayarak okullarda dağıtımını yağacağız ve öğrencileri gruplar halinde buraya getirerek Balıkesir Basın tarihi hakkında onları bilgilendirmeye çalışacağız”diye konuştu. 
 

Kayıt : 21.10.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !