BGC HEYETİ BRÜKSEL'DE

Gazeteciler Cemiyeti'nin, Balıkesir Basınına AB kapılarını açan "Gazeteciler AB medyasının yapısını öğreniyor" adlı projesi kapsamında Portekiz'den sonra 8 gazeteci de Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel'e uğurlandı. Almanya kafilesi 18 Mayıs Cumartesi günü, İngiltere ekibi ise 16 Haziran'da yola çıkacak.

Balıkesir Basın tarihinde bir ilk olması yanında Türkiye'deki basın kuruluşları arasında  örnek gösterilen AB projesi kapsamında gazetecilerin Avrupa yolculuğu sürüyor.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan, Balıkesir Valiliği yanında Haberci, Birlik ve Politika gazetelerinin ortak olarak yer aldığı,''Yerel Medyanın AB standartlarında Demokrasiye Katkısı'' projesi kapsamında ikinci kafile Belçika'nın başkenti Brüksel'e uğurlandı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ile Proje Koordinatörü Şenol Tekin tarafından yolcu edilen ve Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İzzet Yıldırım, Çağdaş Yılmazer, Ertan Filizel, Emrah Elmas, Mert Özgenç, İbrahim Temir, Cengiz Cesur, Rasim Turhan, oluşan kafile Belçika'ya ulaştı.

Grup sorumluluğunu İzzet Yıldırım'ın üstlendiği  Balıkesir heyeti, ilimizin zenginlik ve güzelliklerini yansıtan çeşitli tanıtım materyallerini Brüksel'deki temasları sırasında dağıtıp tanıtımına katkı sağlayacak.

Gazeteciler bir ay süreli eğitim programı doğrultusunda  Brüksel'deki medya kuruluşlarında incelemelerde bulunacak, basın-yayın kuruluşlarının yöneticileriyle biraraya gelerek Brüksel'deki medya yapısını öğrenecek.

DÖRT ÜLKEYE 38 GAZETECİ

Balıkesir Basın tarihinde bir ilk ve camianın 'yüzakı' olduğunu belirten Demir, ''Proje kapsamında 38 meslektaşımız, gruplar halinde Avrupa ülkelerinde eğitim alacak. Portekiz'e giden 10 arkadaşımız çalışmalarını başarıyla tamamladı. 8 meslektaşımızı Belçika'ya gönderdik. Cumartesi günü ise, 18 meslektaşımızı Almanya'ya uğurlayacağız. İngiltere ekibi ise 16 Haziran'da yola çıkacak. Meslektaşlarımız 4'er haftalık eğitim alacak. Balıkesir ile AB medyasının kıyaslama imkanını yakayalacak. Belçika'ya uğurladığımız ekip Brüksel'e ulaştı ve buradaki çalışmalarına başladı'' dedi.

AB PROJESİ UFUK AÇACAK

Demir, iş gücü niteliğinin belirlenmesinde ise insan ve aldığı eğitimin önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Türkiye'de dar bir çevrede yetişen ve uygulamada sıkıntı çeken medya ve iletişim mezunları ya da medya çalışanları, almış oldukları bu kısıtlı eğitimi AB'de alacakları mesleki eğitim programıyla daha da pekiştirme imkanı elde edecekler aynı zamanda pratikte de deneyim sahibi olacaklardır. Meslektaşlarımız bu proje ile kendilerini geliştirme ve deneyim elde etme imkanına sahip olacak."

YENİ MEDYA'YA HAZIRLIK

Proje ile öz güvenleri artmış, kalifiye hale gelen gazetecilerin, ülkemize döndüklerinde AB medya sektörünün yeni trendlerini burada da uygulamaya hazır hale geleceklerini belirten Demir, AB'de medya stratejisinin nasıl bir gelişim sürecinde olduğunu gören gazetecilerin, Türkiye'nin dolayısıyla Balıkesir'in medya stratejisinin nasıl oluşturulması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olacaklarını bildirdi.

94 AVROLUK PROJE

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin,  Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca kabul edilen ''Yerel Medyanın AB Standartlarında Demokrasiye Katkısı: Genç Gazeteciler Avrupa'daki Yerel Medya Yapısını Öğreniyor'' adlı projesi toplam 93 bin 554 avro hibe desteği aldı.  Bu proje, Balıkesir basın tarihinde ilk oldu. 

Kayıt : 15.05.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !