BALIKESİR BASINI ŞEHİT VERDİ

Balıkesir Basını'nın cesur kalemleri arasındaki gazeteci Cihan Hayırsevener, genel yayın yönetmenliğini yürüttüğü gazetesine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.BGC Başkanı Ramazan Demir, silahlı saldırıyı gerçekleştiren tetikçiler ile arkalarındaki uzantılarının yakalanarak adalete teslim edilmesini beklediklerini söyledi.Demir, "Bu tür saldırılara cesaret edenler kendi özgürlüklerine kurşun sıkmıştır. Çünkü basının susturulmaya çalışılması, halkın susturulması ile aynı anlam taşımaktadır. Canileri ve onların bu olaya azmetirenleri lanetliyoruz." dedi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Disiplin Kurulu üyesi ve Bandırma'da yayınlanan Güney Marmara'da Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener, silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.. Gazeteye giderken bir otomobilden silahla ateş edilmesi sonucu yaralanan Hayırsevener, tedavi altına alındığı Bandırma Devlet Hastanesi'nden sevkedildiği Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.
BGC Başkanı Ramazan Demir, silahlı saldırıyı gerçekleştiren tetikçiler ile arkalarındaki uzantılarının yakalanarak adalete teslim edilmesini beklediklerini söyledi. Demir, "Bu tür saldırılara cesaret edenler kendi özgürlüklerine kurşun sıkmıştır. Çünkü basının susturulmaya çalışılması, halkın susturulması ile aynı anlam taşımaktadır. Canileri ve onların bu olaya azmetirenleri lanetliyoruz." dedi.
BANDIRMA'da yayınlanan Güney Marmara'da Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BGC Disiplin Kurulu üyesi Cihan Hayırsevener, görev yaptığı gazeteye gittiği sırada, bir otomobilden açılan ateş sonucu öldürüldü.
Kimliği belirlenemeyen iki saldırganın silahından çıkan kurşunların iki ayağına isabet ettiği gazeteci Hayırsevener, Bandırma'daki Güven Karahan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ameliyata alınan Hayırsevener'in yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Hayırsevener'in görev yaptığı gazetenin bulunduğu Atatürk Caddesi üzerinde gerçekleşen saldırı sonrasında, iki saldırgan plakası belirlenemeyen otomobille olay yerinden kaçtı.
BANDIRMA'DA TÖREN
Gazeteci Cihan Hayırsevener´in Türk Bayrağı´na sarılı tabutu çalıştığı Güney Marmara´da Yaşam Gazetesi´nin önünde getirildi. Burada düzenlenen törende duaların okunmasının ardından konuşmalar yapıldı.
KIZI GAYE : BABAM BANDIRMA
İÇİN CANINI FEDA ETTİ

Hayırsevener´in kızı Gaye, aile olarak tek isteklerinin faillerin yakalanmasını olduğunu ifade ederek, "Babamın öldürülmesinin sebebi işini yapmasıydı, gazetecilik yapmasıydı. Babam İstanbul´dan buraya gelmiş ondan sonra buraya aşık olup İstanbul´a dönmemeye karar verdi. Burayı çok sevdi ve İstanbul´a dönmedi. Bu silahı çekenin ve çektirenin bulunması için elinizden geleni yapın. Failler bulunsun ve tek tek cezalarını çeksinler. Bandırmalılar olarak Bandırma için canını feda etmiş bir gazeteci olarak, lütfen bu olayın aydınlanmasını sağlayın, sadece üzülmekle kalmayın. Ailem adına tek isteğim bu" dedi.
BGC BAŞKANI DEMİR : HEPİMİZ CİHAN'IZ
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Balıkesir basının 125 yıllık tarihinde ilk basın şehidini verdiğine dikkat çekerek, "Acımız kelimelerle anlatılabilecek kadar değil. Nasıl bir kaleme silah sıkılır. Demokrasiden, çok seslilikten korkanlar silah sıkar. Cihan kardeşimiz Balıkesir basının cesur bir kalemiydi. Türkiye´de onlarca gazeteci şehit edildi. Basını susturabildiler mi? Balıkesir´deki gazeteciler olarak bundan sonra hepimiz birer Cihan´ız. Onların silahı varsa bizimde kalemimiz var. Bu ülkede gazetecileri kimse susturamadı yine kimse sustaramayacak" şeklinde konuştu. Balıkesirli gazeteci Ekrem Balıbek ise, "Cihan Türkiye´de basının 69. şehididir. Hasan Tahsin´den itibaren Türk basını pekçok şehit verdi. Ama o şehitlerin neden canlarını verdikleri için çoğumuz yeterli bilgisi yoktur. Onlar kalem için canlarını verdiler" dedi.
SEDAT PEKEL : CİHAN YAŞAYACAK
VE YATAŞILACAK BİR İNSAN İDİ.

Törende konuşan Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel´de silahla kalemin savaşında kazananın hep kalem olduğunu belirterek, "Bugün konuşmak bugün çok zor. Silahla kalemin savaşında kazanan hep kalem olmuştur. Elbette kahpe kurşunlar çeşitli dönemlerde birçok aydınımızı, düşünce insanımızı bedenen bizden ayırdı. Ama onların ilkeleri haykırdıkları gerçekler hep yaşadı. Silah çekenler ve arkasındaki güçler hep yok oldular. Cihan´da mesleğindeki başarılarla, yaşadığı kente ve sorunlarına sahip çıkma konusunda hep örnek oldu. Bizim için çok önemli bir kişilikti ama bugün maalesef aramızdan ayrılıyor. Yaşadığı şehir konusundaki düşüncelerini gazete sayfalarına taşıdığı anları hiçbirimizin unutması mümkün değil. Allah bizlere böylesi bir acıyı bir daha yaşatmasın. Önemli olan bu dünyadan ayrıldıktan sonra o düşüncelerin, fikirlerin yaşayıp yaşamadığıdır. Cihan hep yaşayacak hep yaşatılacak bir insandır" dedi.
BABACAN : BANDIRMA SEVDALISIYDI
Martaş Genel Müdürü Ümit Babacan´da çok sevdiği bir gönül dostunu kaybetmenin acısını yaşadıklarını belirtti. Babacan, "Kalleşçe, lanetçe bir saldırıyla şehit oldu. O bir Bandırma sevdalısıydı. Tam 10 yıl önce Bandırma´ya geldi ve 8 yıldır beraberdik kardeş gidiydik. Bana hep şunu söylerdi ´İstanbul´da yaşadım İstanbul´a gidiyorum ama 1 saat sonra Bandırma´yı özlüyorum´ diyordu. Bundan sonraki görev devlete düşüyor. O şehit oldu. Bunu yapanları lanetle kınıyorum" dedi.
Hayırsevener´in cenazesinde katılanlardan helallik alındı. Cenaze okunun duaların ardından mesai arkadaşlarının camlardan attıkları karanfiller eşliğinde taşınarak cenaze aracına konularak toğrağa verileceği İstanbul´a götürüldü.
Hayırsevener'in naaşı, Okmeydanı Rıfatpaşa Camii´nde kılınan öğle namazının ardından Kasımpaşa´daki Kulaksız Mezarlığı´nda toprağa verildi.
Sarı basın kartı sahibi de olan Cihan Hayırsevener evli ve 2 çocuk babasıydı. Hayırsevener, uzun yıllar İstanbul basınında ve Hürriyet Gazetesi´nde de görev yapmıştı.
GAZETE SİYAH SAYFALARLA ÇIKTI
Hayırsevener´in ölümünün ardından Genel Yayın Yönetmeni olduğu gazete siyah sayfalarla yayınlandı. Gazetenin birinci sayfasında Hayırsevener´in fotoğrafı ve ´Susturamayaksınız´ yazısı yer alırken, 3. sayfasındaki köşesi ise siyah zemin üzerine ´Vurulduk ey halkım unutma bizi´ yazısı yerleştirildi. Hayırsevener´in çalıştığı gazetenin bağlı olduğu yerel yayın yapan Marmara TV ise saldırının ardından yayınına ara verdi.
BGC : NEFRETLE KINIYORUZ
BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hayırsevener'e yönelik saldırıyı nefretle kınadıklarını belirterek, faillerinin kısa sürede yakalanarak adalete teslim edilmesini beklediklerini söyledi.
Amacı ne olursa olsun, bu tür saldırıların, baskı şiddet ve tehditlerin gazete ve gazetecileri susturamayacağının bilinmesini isteyen Demir, açıklamasında şunları kaydetti:
"Gücünü kamuoyundan alan gazeteciler, baskı, şiddet, tehdit ve silahlı saldırıyla susturulamayacak. Saldırganların ve arkalarındaki uzantılarının güvenlik güçleri tarafından en kısa sürede yakalanarak yargı önüne çıkarılmalarını bekliyoruz.
Özgür basının silahlı saldırı ile korkutmaya veya susturulmaya çalışılması kabul edilemez. Bu tür girişimlerde bulunanlar şunu örümcek kafalarına iyice sokmalılar ki, basın hiçbir şekilde susturulamaz. Basının susturulması , halkın da susturulması demektir. Basın insanların haber alma özgürlüğünün vazgeçilmez unsurudur. Kanlı eylemi gerçekleştirenler unutmamalılar ki, o basın bir gün kendilerine de lazım olabilir.
Çirkin saldırıyı ve bu saldırının arkasındaki güç odaklarını şiddetle kınıyoruz.
Arkadaşımıza Allah'tan rahmet, camiamıza başsağlığı diliyoruz."

Kayıt : 19.12.2009

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !